powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Jubileusz Piotra Michalskiego w Teatrze Miejskim

5 listopada, Piotr Michalski, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni, mistrzowską kreacją bezwzględnego Salieriego w spektaklu "Amadeusz" świętować będzie jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.

Mamy nadzieję, że ten wieczór stanie się okazją, by złożyć na jego ręce najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania dla osiągnięć w pracy artystycznej. Jubilatowi życzymy niesłabnących sił twórczych, wielu nowych sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi. A nam pozostaje cieszyć się, że film go jeszcze całkowicie nie ukradł.

Piotr Michalski - aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Urodził się w 1967 roku w Gdyni. Jest absolwentem PWST we Wrocławiu. W latach 1991-1996 występował w Teatrze Kwadrat w Warszawie, tam też debiutował w podwójnej roli Reportera i Bobby'ego Franklina w "Mayday" Ray'a Cooney'a w reżyserii Marcina Sławińskiego. Od tego czasu lubi w jednym spektaklu kreować więcej niż dwie postacie na raz. W "Dniu świra" gra następujące role: Lekarz, Stary Sęp, Pedał, Rączka, Kretyn, Uczeń, Psychiatra, z Bródką, Syn, Harmonista, Murzyn, Odpad, Prosiak, Samiec, Men, Narcyz. W "Kamieniach w kieszeniach" występował jako Charlie i grał role męskie i kobiece: Simona, Clema, Fina, Caroline Giovanni, Johna, Dave'a i Jock'a Campbella.

W 1997 roku związał się z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Niezliczoną ilością niezwykle udanych ról udowodnił, że każda próba zaszufladkowania go skazana jest na weryfikację. Bywa świetnym aktorem komediowym, o czym możemy przekonać się w "Dniu świra", czy w "Ożenić się nie mogę". Równie pewnie czuje się w rolach amantów, jak i perfidnych drani, zresztą jedno nie wyklucza drugiego, co udowodnił kreując Wicehrabiego de Valmont w "Niebezpiecznych związkach", czy tytułowego Casanovę. Bywa liryczny jak Gustaw w "Ślubach panieńskich", tragiczny jak Salieri w "Amadeuszu", dramatyczny jak Stanley w "Urodzinach Stanleya", czy Biff w "Śmierci komiwojażera". Kreowani przez niego bohaterowie nigdy nie są jednoznaczni. Piotr Michalski kryje w nich tajemnicę. Może Państwu uda się ją rozszyfrować. Na scenie Teatru Miejskiego możemy go zobaczyć jako Antyfolusa z Syrakuz w "Komedii omyłek", Policjanta w "Być jak Krzysztof Krawczyk", Antonio Salieriego w "Amadeuszu", Mordercę w "Żółtej łodzi podwodnej", Szigalewa w "Biesach", Macieja w "Ożenić się nie mogę", Piekielnego Piotrusia w "Jeszcze bardziej Zielonej Gęsi", Tyrezjasza w "Antygonie", oraz w "Dniu świra" i w "Piaf".

Za wszystkie wspaniałe role bardzo serdecznie dziękujemy i nie ukrywamy, że z niecierpliwością czekamy na następne, życząc Jubilatowi przychylnej opieki twórczego Panteonu.

z najserdeczniejszymi życzeniami i wyrazami szacunku

Dyrekcja i Zespół Teatru Miejskiego w Gdyni