powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. O "Patronie" na jubileuszu 70-lecia Teatru Fredry

Z okazji jubileuszu 70-lecia Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, odbędzie się prapremiera spektaklu "Patron" Marii Spiss w reż. Łukasza Gajdzisa.

Przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie jest znakomitą okazją, aby jedyna dziś polska scena nosząca imię "ojca komedii polskiej", mistrza rodzimego słowa, postaci, której zasługi dla rozwoju naszej sceny narodowej są fundamentalne, pochyliła się nie tylko nad twórczością Aleksandra Fredry, ale też nad niezwykłym losem Człowieka, Artysty, Polaka, przenikliwego obserwatora i diagnosty polskiego społeczeństwa i narodowego charakteru.

Autorka specjalnie na tę okazję napisanego tekstu "Patron" (na zdjęciu) - Maria Spiss - przekonuje, że Aleksander Fredro - był i jest twórcą całkowicie osobnym, w polskim kręgu kulturowym z nikim i z żadnym zjawiskiem literackim nieporównywalnym. Zaś ambicją reżysera, Łukasza Gajdzisa, jest to, by Aleksander ożył, zszedł na chwilę z pomnika, by opowiedział o tych mało znanych latach swego życia, które być może dla niektórych przerażająco zrymują się ze współczesnością. Tak więc spektakl, będący autorską wizją losów naszego bohatera, jest nowatorską formułą przybliżenia publiczności postaci pozornie wszystkim doskonale znanej, o której jednak przeciętny, współcześnie żyjący Polak naprawdę wie niezbyt wiele. Teatr pragnie zaprosić swoich widzów na spotkanie z Patronem, ale nie zbanalizowanym przez stereotypowe interpretacje twórcą "arcy-komedii", lecz przede wszystkim z człowiekiem targanym namiętnościami, kryzysami artystycznymi i szczerą troską o Polskę i Naród.

Spektakl, którego premiera będzie miała miejsce 28 października o godz. 19.00, reżyseruje Łukasz Gajdzis, przy współpracy scenograficznej Justyny Łagowskiej i Katarzyny Jeznach. Twórcą muzyki jest Maciej Szymborski, autorkami choreografii Aneta Jankowska i Urszula Parol. W roli Aleksandra Fredry wystąpi gościnnie Marian Jaskulski - aktor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. W roli Zofii - również gościnnie - Agnieszka Dulęba-Kasza z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Na gnieźnieńskiej scenie zobaczymy również: Katarzynę Kalinowską, Michalinę Rodak, Martynę Rozwadowską, Iwonę Sapę, Pawła Dobka, Bogdana Ferenca, Macieja Hązłę, Wojciecha Kalinowskiego, Andrzeja Malickiego, Wojciecha Siedleckiego i Leszka Wojtaszaka. Zaś głosu narratorowi opowieści użyczył Mariusz Benoit.