powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Marionetkowy "Pan Twardowski" Pinezki

"Plama" Gdański Archipelag Kultury zaprasza 23 października na premierowy spektakl Teatru Pinezka pt. "Pan Twardowski" w reżyserii i wykonaniu Przemysława Grządzieli. Będzie to bajka marionetkowa dla wszystkich dzieci, które nie boją się diabłów i czarów.

Teatr Pinezka zaprasza na spektakl marionetkowy pt. "Pan Twardowski". Legenda o słynnym polskim czarnoksiężniku Mistrzu Janie Twardowskim, który żył w Krakowie w XVI wieku jest powszechnie znana. Historycy spierają się czy jest to postać prawdziwa, czy też mitycznie legendarna i bajkowa.

"Gdy o Twardowskim ktoś myśleć będzie,

niechaj właściwy odnajdzie sens -

bo w każdej bajce, w każdej legendzie

zawsze jest prawdy ukryty kęs!"

Tak napisał Włodzimierz Brzezicki.

Historia "Pana Twardowskiego" nazywana jest Polską wersją "Doktora Fausta".

Mistrz Twardowski sprzedał swoją duszę diabłu, aby diabeł mu służył i wykonywał jego rozkazy. Wiele lat Twardowski czynił czary dzięki pomocy diabła, ale termin kontraktu się skończył i diabeł chciał zabrać Twardowskiego do piekła. W kontrakcie było zapisane, że Twardowski odda diabłu duszę w Rzymie, ale on wcale nie zamierzał jechać do stolicy Włoch. Sprytny diabeł zwabił podstępem Twardowskiego do karczmy, która nazywała się "Rzym" i chciał zabrać jego duszę do piekła, ale Mistrz Twardowski wskoczył na swojego zaczarowanego koguta i uciekł na księżyc, gdzie podobno nadal mieszka, a władza diabelska tam nie sięga. Czasem jak spojrzycie w nocy na księżyc, to może zobaczycie Pana Twardowskiego, który macha nam ręką i wesoło pozdrawia.

***

Teatr Pinezka

"Pan Twardowski"

23.10.2016 r. (niedziela), godz. 17.00

Czas: 50 minut.

Bilety: 8 zł, kasa czynna od 16.30

***

"Plama" Gdański Archipelag Kultury

Ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

Tel. 58 557 42 47

www.plama.art.p