powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Tydzień Niemiecki w GTS

Spektakle teatralne, koncerty, wystawy, projekcje filmów, performans, kabaret, a poza tym m.in. zwiedzanie fregaty "Karlsruhe" w gdańskim porcie zobacz na mapie Gdańska czy spotkania na szczeblu oficjalnym - to tylko część programu Tygodnia Niemieckiego, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski.

Impreza, która odbędzie się w dniach 19-26 października, ma szanse nawiązać do Tygodnia Flamandzkiego i stać się udanym wydarzeniem kulturalno-biznesowym.

Piąty z tygodni narodowych w Teatrze Szekspirowskim - Tydzień Niemiecki - odbędzie się na terenie całego Trójmiasta, a w jego realizację włączą się liczne placówki kulturalne, m.in. Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Wybrzeże, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska czy Instytut Kultury Miejskiej.

- Ten nasz Tydzień powstaje we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Dzięki temu udało się uczynić z niego imprezę o zasięgu międzynarodowym. Odbędą się wystawy, projekcje filmów, spektakle teatralne, koncerty czy performans. Co nas szczególnie cieszy, zaplanowane są też spotkania na szczeblu politycznym i biznesowym. Pokazujemy, że kultura może być katalizatorem relacji na różnych szczeblach. Widzę w tym zalążek przyszłych działań. Moim marzeniem jest, żeby wokół teatru stworzyć centrum artystyczne, inspirujące do wspólnych działań na styku kilku dziedzin. Powoli tak się właśnie dzieje dzięki naszym "tygodniom narodowym" - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Tydzień Niemiecki wpisuje się w tegoroczne obchody dwóch ważnych rocznic - 40-lecia Partnerstwa Gdańska i Bremy oraz 25-lecia podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską a Niemcami. Jednak dominacja w programie teatralnym spektakli z Bremy, jak zapewnia dyrektor Limon, jest przypadkiem.

- Nie ograniczaliśmy się do wybranego regionu, czego dowodem jest chociażby obecność spektaklu z Karlsruhe. Chcieliśmy zaprosić spektakl Thomasa Ostermeiera z Berlina, ale nie udało się nam zgrać terminów. Liczyliśmy na to, że pokażemy "Blaszany bębenek" w reżyserii Luka Percevala z Hamburga, ale i w tym wypadku zabrakło nam szczęścia. Trzeba pamiętać, że na szczeblu federalnym nie ma w Niemczech odpowiednika naszego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Rozmowy trzeba prowadzić z władzami każdego landu osobno. W efekcie powstał bardzo bogaty program, który usatysfakcjonuje, jak sądzę, nawet wybrednych widzów - zapewnia dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Wśród propozycji teatralnych wyróżnia się "Doktor Faustus" [na zdjęciu] Christophera Marlowe'a, którą w Die Bremer Shakespeare Company wyreżyserowała Johanna Schall. Estetyka berlińskich kabaretów z lat 20. ubiegłego wieku wpisuje się w historię Fausta zawierającego pakt z diabłem i kondycję tamtych czasów. Spektakl pokazany zostanie 20 października o godz. 20 w Teatrze Szekspirowskim.

Nie mniej interesująco zapowiadają się "Podopieczni" autorstwa noblistki Elfriede Jelinek w reżyserii Mirko Borschta. Spektakl Theater Bremen poświęcony jest uchodźcom migrującym do Europy, zmuszonym do porzucenia swoich rodzinnych domów wskutek wojen, głodu, prześladowań religijnych o podłożu politycznym czy rasowym lub z powodu orientacji seksualnej. Przedstawienie zobaczyć można w GTS 22 października o godz. 15 i 20.

Mniej efektowną, ale docenioną w Niemczech pracę w "Stolpersteine" (Kamieniach pamięci) wykonał zespół Badisches Staatstheater Karlsruhe. Tytułowe kamienie pamięci to pomniki konkretnych ofiar nazizmu w postaci kostek brukowych z mosiężną tabliczką. Spektakl dotyczy procesu systematycznej dyskryminacji i usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku. Przedstawienie w reżyserii Hansa-Wernera Kroesingera zagrane zostanie 23 października o godz. 19 w Teatrze Szekspirowskim. Propozycje teatralne uzupełnia lalkowa wersja baśni braci Grimm "Jorinde i Joringel" Theater am Faden w Stuttgarcie dla dzieci w Teatrze w Oknie (23.10, godz. 13 oraz 24.10, godz. 11) w reżyserii i wykonaniu Helgi Brehme oraz "Śmierć myśliwego - opowieść o Hemingwayu" w reżyserii Petera Thiersa (Czarna Sala Teatru Wybrzeże, 24.10, godz. 19). Z kabaretem wystąpi dobrze znany w Polsce Steffen Möller (GTS, 26.10, godz. 18)

Bogato prezentuje się również niemiecka kinematografia, którą będzie można poznać podczas Tygodnia Niemieckiego. W CSW Łaźnia poznać można filmy Christopha Schlingensiefa - "U3000", "Animatograf" i "Ausländer raus!" (19-21.10). Natomiast filmy "Ci, którzy żyją i umierają", reż. Barbara Albert, "Hanna Arendt", reż. Margarethe von Trotta i "Feniks", reż. Christian Petzold pokaże w dniach 22-24 października Instytut Kultury Miejskiej. W samym GTS do obejrzenia pozostaną głośne - "Pina" Wima Wendersa (25.10) i "Good Bye Lenin!" Wolfganga Beckera (26.10).

Muzyczny pomost między symfoniczną muzyką poważną a sztuką eksperymentalną i popem przerzuci Sven Helbig wraz z Chórem Kameralnym 441 Hz z Gdańska (GTS, 24.10, godz. 20). Na Nowej Scenie Teatru Muzycznego odbędą się dwa koncerty 22 października - o godz. 11 zagra Orkiestra Kameralna Uniwersytetu w Greifswaldzie, o 19 Policyjna Orkiestra Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Te same formacje usłyszeć można także w Akademii Muzycznej w Gdańsku - Orkiestrę z Greifswaldu 21 października o godz. 20, zaś Policyjną Orkiestrę Meklemburgii 23 października o godz. 10. Koncert dadzą też Dota Kehr i Jan Rohrbach (Dworek Sierakowskich, 26.10, godz. 20).

Program uzupełniają wystawy w GTS, Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (tam 23.10 o godz. 17 odbędzie się także odczyt fragmentów powieści "Szczurzyca" napisanej przez patrona galerii), Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 i w Dworze Artusa, performans, sympozjum naukowe, konferencja miast partnerskich Gdańska i Bremy, prezentacja turystyczna Bremy czy zwiedzanie fregaty Karlsruhe w porcie Gdańskim przy nabrzeżu WOC II w basenie Władysława IV, na wysokości ul. Przemysława 18 (zwiedzanie jest możliwe w sobotę w godz. 10-12 i 15-17 oraz w niedzielę w godz. 10-12).

Bilety na spektakl "Doktor Faustus" w cenie 15-60 (normalne) i 15-40 (ulgowe). 50 zł (bilety normalne) i 40 zł (ulgowe) to koszt biletów pozostałych dwóch przedstawień: "Podopiecznych" i "Stolpersteine". Za wstęp na "Śmierć myśliwego - opowieść o Hemingwayu" zapłacimy 30 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe). 30 zł kosztują bilety na koncert Svena Helbiga. Od 15 do 30 zł (ulgowe 15-25 zł) natomiast trzeba wydać, by obejrzeć kabaret Steffena Möllera. Koszt wizyty na spektaklu "Jorinde i Joringel" to 10 zł. Tyle samo kosztują bilety na projekcje "Piny" i "Good Bye Lenin!". Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.