powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Przeczytają dramat Pałygi w Powszechnym

Dziś o godz. 19.30 w Teatrze Powszechnym odbędzie się czytanie performatywne nowej sztuki autorstwa Artura Pałygi "Przywitajcie go! Przecież już wiecie jak".

Czytanie odbywa się w ramach ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami, współorganizowane jest przez Fundację Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny w Warszawie i Dom Spotkań z Historią.

Spotkanie jest otwarte.

tekst: Artur Pałyga

reżyseria: Alicja Borkowska

obsada: Michał Dudziński, Mateusz Łasowski, Dorota Papis, Maria Robaszkiewicz, Reza Samadzadeh

"Nam się wydawało że oni będą jak z arabskich baśni

zbójnicy w szarawarach z krzywymi szablami

nam, dzieciom

znałem pana Leśmiana Klechdy sezamowe

oraz przygody Sindbada Żeglarza

piękne bardzo bajki

Persowie poza tym kojarzyli mi się z barbarzyństwem które najechało starożytną Grecję, czyli nas

i że zabili naszych pod Termopilami i o mały włos zlikwidowaliby nasze korzenie i chodzilibyśmy dziś w turbanach chłopcy a dziewczynki w muślinowych spodniach kołyszące biodrami z gołymi brzuchami przed grubym grubym starym Ali Babą.

Sezamie otwórz się powtarzałem w myślach, żebym jak już wejdziemy tam nie zapomniał tajemnego hasła, które mnie wypuści

kiedy patrzę teraz, jak przypływają te dzieci na te plaże to myślę, boże, ostatnia podróż Sindbada Żeglarza. Sezam wypluwa skarby. Bo to są skarby, bo to są klejnoty, perły najwspanialsze wyplute przez sezam rozstrzelany sezam.

Patrzę na te strzaskane ulice w piaskowych kolorach, które znam pamiętam, wydaje mi się, że pamiętam, patrzę na nie i myślę sezam. Sezamkowe ulice. Dzisiejszy program sponsoruje literka U jak Utopia.

Utopia to nazwa morza, które nas rozdziela".

Czytanie jest pierwszym wydarzeniem realizowanym w ramach międzynarodowego projektu we współpracy z Moj Theater z Teheranu. Tekst oparty jest na biografiach Polaków - uchodźców w Iranie - zebranych w Archiwum Historii Mówionej - Dom Spotkań z Historią/Ośrodek KARTA.