Finansowanie instytucji kultury w roku 2005

14-02-2005
09-12-2010
Łódź. Inwentaryzacja kultury
W Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego trwają prace nad przygotowaniem ''Diagnozy do programu rozwoju kultury województwa łódzkiego''.
09-03-2006
Koszalin. Marszałek da dwa miliony na remont BTD
- W czerwcu Bałtycki Teatr Dramatyczny [na zdjęciu] powinien dostać dwa miliony złotych na remont - zadeklarował w poniedziałek [6 marca] w Koszalinie marszałek województwa zachodniopomorskiego Zygmunt Meyer.
31-01-2006
Wrocław. Współczesny zadłużony
W nowych spektaklach przy Rzeźniczej nie zobaczymy importowanych ze stolicy gwiazd. Teatr Współczesny musi oszczędzać. - To nie jest katastrofa - uspokaja Krystyna Meissner, dyrektor tej sceny. - Dług jest cieniem dobrego poziomu artystycznego. Mam nadzieję, że przyszły rok będzie już normalny.
17-01-2006
Kasa kultury
To bez wątpienia była kulturalna wiadomość tygodnia: aż czterech artystów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem odebrało Paszporty "Polityki". Czy to oznacza, że jesteśmy potęgą kulturalną na skalę kraju? I co mają do tego publiczne finanse? - Tomasz Wysocki ze Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej liczy budżet nie tylko dolnośląskiej kultury.
23-12-2005
Rzeszów. Nowa Mała Scena u Siemaszkowej
Nowe fotele, podniesiona widownia, nowe światła i nagłośnienie. Od nowego roku rzeszowska Mała Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej będzie zmieniona dzięki pieniądzom resortu kultury oraz sponsorom.
15-11-2005
Kalisz. Unijne pieniądze na modernizację teatru
Na przełomie lutego i marca ruszą prace modernizacyjne Sceny Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku, dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.
10-11-2005
Koszalin. Marszałek dofinansuje remont BTD
Z konkretnymi propozycjami pomocy przyjechał do Koszalina Zygmunt Meyer, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Będą pieniądze na modernizację teatru - obiecał Meyer.
08-11-2005
Opole. Kochanowski w nowej szacie
Budynek Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zmienił się nie do poznania.
28-10-2005
Wrocław. Więcej kasy dla kultury?
Dobra wiadomość dla dolnośląskiej kultury - będzie na nią więcej pieniędzy. Dziś [27 października] radni sejmiku wojewódzkiego będą głosować nad zmianami w budżecie. Jeśli przyjmą propozycję zarządu, portfel kulturalny jeszcze w tym roku wzbogaci się o 2 miliony złotych.
13-10-2005
Lublin. Gardzienice znowu samorządowo-ministerialne
Minister kultury i samorząd województwa będą współfinansować Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice . Dzisiaj [13 października] zarząd województwa zatwierdzi umowę z ministerstwem.
12-10-2005
Kalisz. Wspólny wniosek do Unii
Ponad 4,5 mln zł wsparcia od UE spodziewają się Teatr im. W. Bogusławskiego i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Ich wspólny projekt zyskał akceptację władz województwa.
09-10-2005
Opera nie za trzy grosze
Czy instytucja kulturalna może nie tylko nie przynosić strat, ale całkiem dobrze prosperować? Opera Wrocławska i Teatr Muzyczny Capitol udowadniają, że tak - pisze Marcin Lenarciński w Biznesie Wrocławskim.
06-10-2005
Koszalin. Marszałek chce dać na remont BTD
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Zygmunt Meyer oświadczył wojewódzkim radnym, że jeśli w kasie Urzędu Marszałkowskiego zostaną jakieś pieniądze z przetargów, to dostanie je koszaliński teatr [na zdjęciu].
04-10-2005
Teatr na kartki
W polskim teatrze mamy obecnie podobną sytuację jak w handlu mięsem pod koniec lat 80. Jedne teatry funkcjonują na kartki (dotacje z budżetu państwa, bądź samorządów), inne są w pełni urynkowione. Ale ta ich samodzielność nie jest w żaden sposób premiowana - pisze Wanda Potz w tygodniku "Wprost".
31-08-2005
Koszalin. Zamkną Bałtycki Teatr Dramatyczny?
Odpadający tynk, pękające mury, zaciekający dach. Takie obrazki widać co krok w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Teatr potrzebuje blisko pięciu milionów złotych na remont. Miasto starało się o fundusze unijne, ale przegrało w wyścigu po kasę z katedrą w Szczecinie. BTD grozi teraz zamknięcie. - To ostatni dzwonek, żeby wziąć się za remont. Inaczej wszystko się rozwali - wyrokuje dyrektor BTD Roman Radziwonowicz.
25-08-2005
Białystok-Supraśl. Wierszalin marszałkowski
Przed kilkoma tygodniami Piotr Tomaszuk złożył w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o przejęcie jego Teatru Wierszalin (na zdjęciu) przez samorząd. Wczoraj (23 sierpnia) zarząd województwa przychylił się do prośby.
25-08-2005
Gdynia. Prezydent przejmie Teatr Muzyczny?
Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, jest już po obiecujących rozmowach z marszałkiem Kozłowskim w sprawie przejęcia przez miasto Teatru Muzycznego [na zdjęciu].
25-08-2005
Poznań. Prestiżowy Teatr Wielki
Pieniądze z ministerstwa mogą spowodować, że na deskach Teatru Wielkiego zobaczymy przedstawienia jeszcze lepsze niż "Andrea Chénier" [na zdjęciu] Umberta Giordano.
24-08-2005
Poznań. Teatr Wielki współfinansowany przez ministra
Ministerstwo Kultury będzie współfinansować działalność Teatru Wielkiego w Poznaniu [na zdjęciu], to efekt porozumienia samorządu wojewódzkiego z resortem.
22-08-2005
Koszalin. 300 kuponów w sprawie BTD
Blisko 300 osób podpisało się na drukowanych przez nas kuponach, które są wyrazem protestu wobec decyzji marszałka województwa o nieprzyznaniu Koszalinowi unijnych pieniędzy na remont teatru [na zdjęciu].
20-08-2005
Koszalin. Prezydent wysupła gotówkę na remont BTD
Prezydent Koszalina, który protestował przeciwko nieprzyznaniu miastu unijnych pieniędzy na remont Bałtyckiego Teatru Dramatycznego [na zdjęciu], postanowił, że niezbędną gotówkę wysupła z budżetu miasta.
19-08-2005
Białystok. Pieniądze na operę: już są
Ministerstwo Kultury w 50 procentach będzie utrzymywało Operę i Filharmonię Podlaską. - Widziałem zapewnienie ministra na papierze - cieszy się dyrektor Filharmonii Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
12-08-2005
Koszalin. Happening protestacyjny
Dziś, 12 sierpnia odbędzie się happening protestacyjny przygotowany przez dyrekcję i pracowników Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w odpowiedzi na nieprzyznanie przez zarząd województwa pieniędzy na remont teatry.
12-08-2005
Kraków. Ministerialne dotacje dla kultury
Małopolska udanie korzysta z nowej formy podziału ministerialnych dotacji. Otrzymały już w tym roku 12 z 30 rozdzielonych milionów złotych.
11-08-2005
Koszalin. Bez szans na remont teatru
Zarząd województwa zachodniopomorskiego podzielił pieniądze w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i nie będzie ich na remont Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
10-08-2005
Kielce. Teatr nie dostanie dotacji z ministerstwa?
Na ministerialnej liście z wykazem dotacji znalazła się bardzo duża liczba z regionu świętoktzyskiego. Na liście "wypłat" zabrakło jednak Teatru im. Stefana Żeromskiego.
10-08-2005
Poznań. Bogatsze teatry?
05-08-2005
Jednemu zabrali, drugiemu dali
- To żałosne - tak o decyzji zarządu województwa, w wyniku której unijne pieniądze na kulturę ominą koszaliński teatr, mówi prezydent Mirosław Mikietyński. Według niego decyzja ta nie ułatwi tworzenia dobrego klimatu między największymi miastami w regionie.
04-08-2005
Koszalin. Unia nie sfinansuje remontu teatru
Zarząd województwa zachodniopomorskiego "przewrócił" ustaloną pod koniec czerwca przez Regionalny Komitet Sterujący listę remontów obiektów kultury za unijne pieniądze.
04-08-2005
Szczecin. Więcej pieniędzy na pensje
Na wczorajszej [2 sierpnia] konferencji prasowej wicemarszałek zachodniopomorski Kazimierz Nowicki chwalił się przed dziennikarzami i instytucjami kultury pieniędzmi, które jego urząd przeznaczy na podwyżki dla pracowników i liczne remonty w Zamku Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowym przy Staromłyńskiej, Teatrze Polskim, Operze na Zamku i Książnicy Pomorskiej.
03-08-2005
Częstochowa. Trwa remont u Mickiewicza
Trwa remont u Mickiewicza. Po wakacjach widzowie nie poznają sali kameralnej - zapewnia Stanisław Kulczyk, kierownik techniczny Teatru im. Mickiewicza.
03-08-2005
Rzeszów. Urząd blokuje remont Siemaszkowej
Jeszcze niedawno Teatr im. Wandy Siemaszkowej cieszył się z unijnych pieniędzy. Dyrektor z pasją opowiadał o planach generalnego remontu, który miał się rozpocząć podczas wakacji. Tymczasem w teatrze cisza...
02-08-2005
Koszalin. Remont teatru zagrożony?
Koszalin może nie dostać unijnych pieniędzy na remont Bałtyckiego Teatru Dramatycznego - twierdzi źródło zbliżone do zarządu województwa. - Marszałek chce "przewrócić" listę ustaloną przez Regionalny Komitet Sterujący i zamiast teatru dofinansować budowę iglicy katedry świętego Jakuba w Szczecinie.
30-07-2005
Olsztyn. Jaracz przed wielkim remontem
- Jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwsze prace remontowe - mówi Beata Ochmańska, wicedyrektor Teatru im. S. Jaracza. Wczoraj [27 lipca] wojewoda podpisał umowę o dofinansowanie projektu odnowienia budynku.
08-07-2005
Lublin. Nie będzie więcej dla kultury
Nie pomogły protesty marszałka województwa lubelskiego Edwarda Wojtasa. Ministerstwo Kultury nie zwiększy dotacji dla naszego regionu.
06-07-2005
Białystok. Cięcia w podlaskiej kulturze
Hiobowe wieści dla podlaskiej kultury: minister przyznał lokalnym placówkom aż cztery razy mniejszą dotację niż w ubiegłym roku.
04-07-2005
Opole. Podzielili budżetowe pieniądze
1,8 miliona złotych pochodzących z rezerwy budżetowej podzielił wczoraj [29 czerwca] na spotkaniu z dyrektorami instytucji kultury Zarząd Województwa.
01-07-2005
Rabka. Rabcio walczy o przetrwanie
Minister da w tym roku tylko 130 tysięcy złotych na utrzymanie trzech placówek kultury w powiecie nowotarskim. - To 20 procent ubiegłorocznej dotacji - alarmuje starostwo. - Za te pieniądze nie da się przetrwać - rozkłada ręce dyrektor najbardziej pokrzywdzonej przez resort placówki - Teatru Lalek Rabcio [na zdjęciu].
27-06-2005
Legnica. Kultura samorządowa dofinansowana
Łącznie 350 tys. złotych dofinansowania otrzymają legnickie samorządowe instytucje kultury. Wnioski o dotacje, złożone w ministerstwie kultury przez tamtejszy samorząd, dotyczyły projektów przedsięwzięć o znaczeniu ponadregionalnym i ogólnopolskim.
27-06-2005
Wrocław. Teatr Polski prawie narodowy
W sobotę 25 czerwca minister kultury podpisał porozumienie z marszałkiem województwa o współfinansowaniu Teatru Polskiego [na zdjęciu] i Muzeum Narodowego, a od 2007 roku ministerialnym prowadzeniu Muzeum Narodowego.
20-06-2005
Toruń. Miejskie dotacje na kulturę
Miasto rozstrzygnęło konkurs dla organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność kulturalną. Przyznało dotacje na drugą połowę 2005 roku. Prezentujemy najciekawsze projekty dofinansowane przez Urząd Miasta.
17-06-2005
Dolny Śląśk. Zapaść w Wałbrzychu, strajk we Wrocławiu
Zapaść w Wałbrzychu, strajk we Wrocławiu - tu skutki decyzji Ministerstwa Kultury o zmniejszeniu dotacji dla instytucji kulturalnych.
16-06-2005
Słupsk. Miejska kultura skazana na wegetację?
Słupska orkiestra kameralna i teatr impresaryjny mogą przestać działać, bo nie mają pieniędzy. Władze miasta przekazały im w tym roku rekordowo niską dotację.
16-06-2005
Wrocław. Protest w dolnośląskich instytucjach kultury
Od 15 czerwca w wybranych instytucjach kultury Dolnego Śląska trwa akcja protestacyjna przeciw obcięciu o 80 procent dotacji przekazywanych z Ministerstwa Kultury. Akcję koordynuje dolnośląska "Solidarność" ze Sztabu Protestacyjnego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu.
15-06-2005
Gdańsk. Marszałek protestuje przeciw decyzji ministra
We wtorek [14 czerwca] na posiedzeniu zarządu wojewódzkiego dyskutowano o decyzji ministra kultury w sprawie dotacji dla pozostających w gestii władz samorządowych instytucji kulturalnych.
10-06-2005
Rzeszów. Dotacje na kulturę obcięte o połowę
Ministerstwo Kultury przyznało podkarpackim instytucjom dotację mniejszą o połowę niż w ubiegłym roku. - Trzeba jakoś przetrwać ten rok, potem będzie lepiej - obiecuje Jan Burek, członek zarządu województwa podkarpackiego. Dyrektorzy instytucji kulturalnych nie bardzo jednak wiedzą, jak to zrobić.
10-06-2005
Wrocław. Obcięto dotacje na dolnośląską kulturę
- To szok - taki komentarz pada z ust dyrektorów dolnośląskich placówek. Nic dziwnego: z 17 instytucji zarządzanych przez marszałka aż 10 zostało pozbawionych wsparcia. Wśród nich m.in. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Wrocławski Teatr Pantomimy i filharmonie w Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze.
10-06-2005
Lublin. Marszałek sugerował mniejsze dotacje na kulturę
Z pisma Waldemara Dąbrowskiego, które dotarło właśnie do Urzędu Marszałkowskiego wynika, że takie dotacje sugerował ministrowi Henryk Makarewicz [na zdjęciu], były marszałek województwa.
09-06-2005
Gdańsk. Finansowa zapaść pomorskiej kultury?
W środę [8 czerwca] Urząd Marszałkowski otrzymał pismo z Ministerstwa Kultury, z którego wynika, że zapotrzebowanie finansowe dotyczące kultury zostanie zaspokojone jedynie w około 7 proc.
08-06-2005
Rzeszów. Generalny remont u Siemaszkowej
W rzeszowskim teatrze trwa przedstawienie "Hamleta", nagle dwie wieże, elementy scenografii, powoli zsuwają się po krzywej scenie. Co robić? - Czas gruntownie wyremontować i unowocześnić budynek - mówi Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.
08-06-2005
Wrocław. Marszałek o obciętej dotacji na kulturę
- Wnioskowaliśmy o 22,5 mln zł, licząc, że jak w poprzednich latach dostaniemy z 10 mln. Nie ukrywamy, że zaskoczyła nas decyzja o pięciokrotnie niższej dotacji, czyli, że trafi do nas tylko 2,1 mln zł - mówi Paweł Wróblewski, [na zdjęciu] Marszałek Województwa Dolnośląskiego
08-06-2005
Wrocław. Pięć razy mniej dla kultury
Ministerstwo Kultury drastycznie zmniejszyło dotację na instytucje podległe urzędowi marszałkowskiemu - pieniędzy będzie niemal 5 razy mniej niż rok temu. Podobne cięcia dotyczą wszystkich województw.
03-06-2005
Lublin. Marszałek walczy o dotacje
Marszałek województwa domaga się od ministra kultury ponownego rozpatrzenia wniosków o dotacje złożone przez jednostki kultury z naszego regionu. Pismo tej treści wysiał wczoraj [1 czerwca] do Warszawy.
02-06-2005
Rzeszów. Teatr czy klasztor
- Zarząd województwa nie powinien zmieniać decyzji ekspertów i komitetu sterującego - uważają radni sejmiku wojewódzkiego. Chcą, żeby ze środków unijnych dofinansowano projekt rewaloryzacji murów i baszt w klasztorze oo. Bernardynów [na zdjęciu] i dworu starościńskiego w Leżajsku.
31-05-2005
Olsztyn. Teatr Jaracza przed wielkimi zmianami
Teatr im Stefana Jaracza zbudowano w latach 20 ubiegłego wieku. Od tego czasu nie doczekał się remontu. Teraz, po przyznaniu teatrowi unijnych środków, szykują się tu naprawdę duże zmiany.
31-05-2005
Opole. Inwestycje w teatrze na kilka najbliższych lat
Teatr dramatyczny mieści się w jednym z największych tego typu budynków w kraju. Nic dziwnego, że jego remont zaplanowany jest na kilka lat. Na razie swój wizerunek zmieniło foyer, co kosztowało 200 tys. zł
19-05-2005
Olsztyn. 8 mln zł unijnej dotacji dla Jaracza
Zarząd województwa jednogłośnie przyznał 8 mln zł unijnej dotacji Teatrowi im. Stefana Jaracza. - Ktoś w końcu o nas pomyślał - cieszy się Andrzej Fabisiak [na zdjęciu], z-ca dyrektora placówki.
17-05-2005
Olsztyn. Dotacja dla MOK czy teatru?
Kto dostanie 8 mln zl unijnej dotacji? Teatr im. Stefana Jaracza czy secesyjna kamienica przy ul. Dąbrowszczaków. Wiele wskazuje, że ten pierwszy. Dziś oficjalne ogłoszenie wyników konkursu.
13-05-2005
Warszawa. Bilans kultury wg ministra Dąbrowskiego
Minister Waldemar Dąbrowski za największy sukces resortu kultury w ubiegłym roku uważa rozpoczęcie, dzięki pozyskaniu środków unijnych, budowy i remontów 100 obiektów - oper, teatrów, centrum kultury, zabytków. - Nastała epoka wielkiego budowania" - powiedział w dziś (13 maja) Dąbrowski [na zdjęciu].
11-05-2005
Kraków. Inwestycje w kulturę
Za sprawą pieniędzy przeznaczonych na rozwój regionalny o kulturze wyjątkowo często zaczyna mówić się przede wszystkim w kontekście inwestycji. Ponad 40 mln zł z funduszy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przeznaczono dotychczas na inwestycje związane z kulturą.
10-05-2005
Olsztyn. Zacięta walka o unijne fundusze
Teatr im. Jaracza [na zdjęciu] prowadzi w wyścigu po unijne pieniądze na remont obiektu. Doradcy marszałka zdecydowali, że jest to ważniejsza inwestycja niż renowacja kamienicy przy ul. Dąbrowszczaków 3.
10-05-2005
Rzeszów. Są pieniądze na remont Siemaszkowej
Nowy sezon być może rozpocznie się spektaklem na scenie obrotowej z zapadniami i reflektorami zarządzanymi elektronicznie, w budynku z nową elewacją i pod wymienionym dachem.
06-05-2005
Szczecin. Druga scena Teatru Współczesnego
"Sala Bogusława 6" - to propozycja nazwy małej sceny Teatru Współczesnego, która powstanie na Deptaku Bogusława. Pierwsza premiera teatralna planowana jest na koniec października.
02-05-2005
Rzeszów. Remont Siemaszkowej z unijnej dotacji
Zarząd województwa rozdzielił unijne pieniądze na inwestycje kulturalne. Duża kasa trafi do Krosna, Przemyśla i Rzeszowa.
22-04-2005
Łódź. Senatorowie o wydatkach na kulturę
W pałacu łódzkiego milionera rozmawiano o milionowych wydatkach na kulturę w Łodzi.
29-03-2005
Poznań. Wielkie liczenie budżetowych pieniędzy
Zmianę sposobu finansowania instytucji kultury podległych samorządowi wojewódzkiemu zapowiadają radni. Będzie wielkie liczenie widzów, spektakli i koncertów. I to między innymi od frekwencji oraz bogactwa oferty kulturalnej samorządowcy uzależniają wypłacanie premii.
25-03-2005
Gdynia. Radni wspierają teatr
Gdyńscy radni zadecydowali o przystąpieniu miasta do Pomorskiej Fundacji Filmowej, która zorganizuje m.in. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Rada Miasta wyraziła też zgodę na wyposażenie fundacji w 10 tysięcy złotych ze środków budżetowych. Natomiast Teatr Muzyczny otrzymał wsparcie finansowe ze strony miasta na rok 2005 w wysokości 500 tysięcy złotych.
22-03-2005
Łódź. Tylko Festiwal Dialogu Czterech Kultur wystąpił o eurofundusze
Festiwal Dialogu Czterech Kultur jest jedynym, który zdecydował się wystąpić o dotację w zakończonym właśnie trzecim naborze na unijne fundusze przyznawane poprzez Zarząd Województwa Łódzkiego.
11-03-2005
Łódź. Europieniądze dla wybranych
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił trzeci już nabór chętnych na unijne fundusze. Do rozdzielenia pomiędzy kulturę i turystkę na tzw. inwestycje "miękkie", czyli promocję, festiwale, imprezy kulturalne - jest około 18 milionów złotych.
08-03-2005
Kalisz. Unia dofinansuje Bogusławskiego
Znaczną kwotę 3.219.000 złotych otrzyma Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego [na zdjęciu] wespół z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu z funduszy Unii Europejskiej.
07-03-2005
Lublin. Urząd dał na kulturę
Ponad 300 tys. zł miasto przeznaczyło na dofinansowanie 50 wydarzeń kulturalnych.
02-03-2005
Łódź. Budżety instytucji kultury
Dyrektorzy łódzkich instytucji kultury już wiedzą, ile mają pieniędzy do wydania na ten rok. Przynajmniej teoretycznie. Uchwalono bowiem budżety dla miasta i dla województwa, ale często w ciągu roku fundusze są przesuwane między działami.
02-03-2005
Szczecin. Bieda miejskich instytucji kultury
Szczecińskie projekty kulturalne, o których coraz głośniej w kraju, Z kasy miasta dostaną w tym roku marne grosze, niektóre nie mogą liczyć na żadne wsparcie.
22-02-2005
Szczecin. Jak dzielą pieniądze w mieście
Polityka kulturalna Szczecina jest nierozwojowa, jak nierozwojowy jest jej budżet. Nakłady na kulturę od trzech lat utrzymują się na tym samym poziomie - nieco ponad 2 proc. ogólnych wydatków budżetu.
21-02-2005
Poznań. Rozdzielono unijne środki na kulturę
Modernizacja i renowacja zabytkowych budowli, w tym m.in. Teatru Wielkiego w Poznaniu [na zdjęciu] i Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, oraz stworzenie systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych drewnianych kościołów i kaplic zostaną zrealizowane w Wielkopolsce w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) w dziedzinie kultury.
17-02-2005
Bydgoszcz. Miejska polityka kulturalna
Utworzenie sceny dla jazzu i rozrywki, pozyskanie lokalu po Pomorzaninie na drugą scenę Teatru Polskiego, finansowanie ważnych imprez - taka jest od wczoraj [16 lutego] polityka kulturalna miasta.
16-02-2005
Poznań. Kto dostanie unijne fundusze?
Modernizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu [na zdjęciu] jest, zdaniem Regionalnego Komitetu Sterującego przy marszałku, najbardziej warta dofinansowania z funduszy unijnych na kulturę.
16-02-2005
Toruń. Miejskie dotacje na kulturę
Miasto rozstrzygnęło konkurs dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie kultury.
16-02-2005
Bielsko-Biała. 25 tys. euro dla Teatru Grodzkiego
Chcesz wiedzieć, jak żyli Indianie, jakie bajki opowiadają Romowie - wystarczy wybrać się na spektakle Teatru Grodzkiego. Bielskie stowarzyszenie dostało właśnie unijne pieniądze na propagowanie tolerancji.
15-02-2005
Olsztyn. Twarda walka o unijne pieniądze
Pierwszy był wniosek Miejskiego Ośrodka Kultury: dotarł 30 minut przed godziną "zero", czyli o godz. 15. Zaraz potem swój projekt dostarczyli przedstawiciele Teatru im. Jaracza [na zdjęciu]. Teraz będą walczyć o 10 mln zł unijnych dotacji na rozwój kultury z tzw. konkursu ZPORR.
14-02-2005
Czy Kraków jest miastem kultury?
Blisko 200 mln zł zostanie w tym roku wydane na kulturę w Krakowie. To prawie dwa razy więcej, niż otrzyma cała kultura w Poznaniu czy we Wrocławiu. Kraków, w którym działa 41 instytucji kultury, jest - po stolicy - drugim miastem w Polsce pod względem nakładów na tę dziedzinę. Trudno nam się przyrównywać do Warszawy, miasta o wiele bogatszego, w którym działa ponad 80 instytucji kultury. Ale już zestawienie Krakowa z Wrocławiem czy Poznaniem wydało się nam uprawnione- pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.
07-02-2005
Warszawa-Kraków. Miliony dla wybranych
Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie na rok 2005 ma zagwarantowaną dotację w wysokości blisko 55,7 mln zł, to o 3 mln zł więcej od tego, ile miasto Kraków przekazuje na utrzymanie i działalność 24 instytucji kultury.
04-02-2005
Łódż. Budżet instytucji kultury
Instytucje kultury podległe samorządowi województwa odetchną. Miejskie zacisną pasa. Nie przeleje się.
12-01-2005
Wrocław. Więcej, ale za mało dla kultury
Dobra wiadomość dla wrocławskiej kultury - przeznaczono na nią więcej funduszy niż w ubiegłym roku.
30-12-2004
Wrocław. Miliony na kulturę
Dobra wiadomość: samorząd Wrocławia przeznaczy na kulturę aż o 16,5 mln zł więcej niż w zeszłym roku. Prawie 72 mln zł wyda głównie na utrzymanie teatrów, bibliotek, domów kultury.