powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pierwszy przegląd nowych form teatru fizycznego

W dniach 15-29 października odbędzie się SOLO/DUO TF - Przegląd Nowych Form Teatru Fizycznego. To pierwszy tego typu przegląd spektakli i pokazów pracy młodych artystów, twórców nowych form łączących teatr fizyczny, taniec, sztukę performansu i media.

Pokazy odbywać będą się w nowej warszawskiej przestrzeni o nazwie LUB/LAB - na praskim Kamionku - poświęconej pracy laboratoryjnej i edukacji teatralnej.

Program Przeglądu SOLO/DUO TF:

15-16 października godz. 19.00, premiera "ORFEO'70: monoperformance"

reżyseria: Dawid Żakowski

występuje: Kamil Adamus

wizualizacje i zdjęcia: Robert Rabiej

produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

"ORFEO'70: monoperformance" (na zdjęciu) stanowi podsumowanie doświadczeń emigracyjnych - oglądamy Orfeusza, który po latach wraca do Polski, aby odnaleźć Eurydykę. Ścieranie się języków i kultur wpływa na sposób, w jaki odczytuje on kraj, tak w sensie przemian historycznych, jak i obyczajowych. Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwania słowa, obrazu i pisma, które służą przywróceniu pamięci tego, co minione.

Spektakl powstał we współpracy z The Royal Central School of Speech & Drama w Londynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

***

22-23 października godz. 19.00 "To Skasimon / an Acoustic Narration", polska premiera

idea/dramaturgia: Elena Agathokleous

występują: Elena Agathokleous i Dimitres Spyrou

scenariusz oparty na tekstach "The Murderess" Alexandrosa Papadiamantisa i "Ascesis: The Saviors of God" Nikosa Kazantzakisa

współpraca nad scenariuszem: Spyros Charalambous

muzyka: Dimitris Spyrou - Acapella Solo Loop

zdjęcia: Stella Nicolaidou

produkcja: Center of Performing Arts MITOS

"To Skasimon / an Acoustic Narration" to performance-koncert stworzony i wykonywany przez dwoje artystów z Cypru: aktorkę Elenę Agathokleous i muzyka Dimitrisa Spyrou. Opowiadają oni historię niespokojnej, błąkającej się duszy. Spektakl tworzy nową narrację dla tematów: agonii egzystencji, stanu zakochania, strachu przed pamiętaniem, właściwego wyboru.

Sztuka oparta jest na dwóch ważnych utworach literatury greckiej: "The Murderess" Alexandrosa Papadiamantisa i "Ascesis: The Saviors of God" Nikosa Kazantzakisa.

Od początku, gdy zdecydowaliśmy się pracować nad tymi niesamowitymi poetyckimi tekstami szukaliśmy ich dźwięku. I na pewnym etapie postanowiliśmy sięgnąć po nową performatywną formę akustycznej narracji. Pracujemy nad nią nadal, by wciąż była żywa - mówią twórcy spektaklu Elena Agathokleous i Dimitres Spyrou - Eksperymentujemy i łamiemy konwencję, które znamy i do których jesteśmy przyzwyczajeni.

***

28 października godz. 17.00 "Common body - instalacja", premiera

występują: Karolina Dziełak, Helena Żakowska, Nela Mitukiewicz oraz uczestniczki i uczestnicy projektu "Common body"

idea/dramaturgia: Karolina Dziełak

współpraca choreograficzna: Nela Mitukiewicz

produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Twórczynie projektu skupiły się na opartej na niewerbalnym przekazie relacji między dzieckiem i rodzicem. W trakcie pracy zaprosiły do włączenia się w projekt rodziców z niemowlętami i dziećmi w wieku do lat 3. Spektakl wykorzystuje zebrany w tym procesie materiał, jest wielogłosem opartym na indywidualnych doświadczeniach jego współtwórców.

W trakcie tworzenia spektaklu zadawałyśmy sobie pytania: Jakie są moje przyzwyczajenia, gdy poruszam się z dzieckiem? Jak układa się moje ciało? Co się stanie, gdy zmienimy dotychczasowe schematy ruchu? Czy dziecko jest partnerem w tym ruchu? Zastanawiałyśmy się nad tym, jak od czasu narodzin przebiegał wspólny, rodzica i dziecka, proces ruchowy - mówi Karolina Dziełak, pomysłodawczyni projektu - Zależało nam na tym, by osiągnąć jak największą różnorodność doświadczeń w tym procesie.

***

29 października, prezentacja Kursu TF

otwarta dla publiczności lekcja teatru fizycznego

Pokazy towarzyszące (Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Warszawa):

24 października godz. 19.30

25 października godz. 19.00

"Badania solarystyczne 2.0", premiera: 1 września 2016, Festiwal Czarna Offca, Warszawa

reżyseria: Dawid Żakowski

zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska

muzyka: Konrad Bańburski

kostiumy: Aleksandra Anastazja Harasimowicz

konsultacja dramaturgiczna: Karolina Szczypek

konsultacja choreograficzna: Karolina Dziełak

produkcja: Karolina Dziełak, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Trwa rekrutacja do jednokierunkowej misji kosmicznej. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i somatycznym manipulacjom. Spektakl ma charakter interaktywnej zabawy, w której widz ma wpływ na wybór kandydatów i przebieg spektaklu - mówią organizatorzy wydarzenia.

"Badania solarystyczne 2.0" to przykład nowej dramaturgii opartej na kreacji ruchowej i wizualnej. Forma jest połączeniem sztuki performansu, tańca, teatru fizycznego i teatru postdramatycznego. Spektakl powstawał w eksperymentalnym procesie treningu aktorskiego, testów wytrzymałościowych zderzanych z realną sytuacją dramaturgiczną.

Bilety do nabycia przed spektaklami. Rezerwacje pod adresem: stow.sn@gmail.com

normalny 15 zł / ulgowy 10 zł

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.