powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Zbliża się I Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych

Od 14 do 23 października trwać będzie Przygrywka - przegląd, na którym zaprezentują się studenci i absolwenci wyższych szkół artystycznych. Na pierwszą tego typu imprezę zaprasza Teatr Muzyczny w Toruniu.

14 października rusza Przygrywka, czyli I Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przegląd adresowany jest do studentów szkół artystycznych, publicznych i niepublicznych. Jego celem jest promowanie młodych aktorów, pomoc w rozwoju ich umiejętności oraz integracja środowiska artystycznego początkujących twórców. To pierwsza tego typu impreza w kraju. Od ponad 30 lat w Łodzi odbywa się festiwal szkół teatralnych, w Bydgoszczy zaś forum młodych muzyków. Przeglądu spektakli muzycznych do tej pory nie było. A przecież spektakle muzyczne i musicale to ważny element współczesnej oferty teatralnej - mówi Anna Wołek - dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.

W Przeglądzie zaprezentuje się sześć zespołów: z Bydgoszczy, Bytomia, Gdyni, Olsztyna i Warszawy. Pokazy odbywać się będą w dniach 21-23 października na scenie Teatru Muzycznego, w pałacu Dąmbskich. Bezpłatne wejściówki na pokazy można odbierać w Biurze Obsługi Widza (bow@teatrmuzyczny.torun.pl, 512 982 813). Szczegółowy program spektakli dostępny jest na stronie Teatru (www.teatrmuzyczny.torun.pl). Studentów oceniać będzie jury w składzie: Jacek Bończyk, Janusz Grzywacz, Maciej Wojtyszko, Robert Czechowski i Anna Wołek. Werdykt zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 23 października o g. 19:30.

Przegląd zainauguruje koncert jazzowego Tria Artura Tuźnika (14.10 g. 19:00), polskiego pianisty mieszkającego w Kopenhadze. Artur Tuznik wraz z Nilsem Davidsenem i Jakobem Hyerem zaprezentująskandynawski freejazz. Kolejną imprezą towarzyszącą Przeglądowi będzie koncert Jacka Bończyka - śpiewającego aktora, i reżysera spektakli muzycznych, a także jednego z jurorów PRZYGRYWKI. 21 października o g. 19:00 artysta zaprezentuje kompozycje ze swojej najnowszej płyty Resume, będącej podsumowaniem jego drogi artystycznej. Aktor sięgnął do utworów, które ukształtowały go artystycznie i miały wpływ na jego styl.

Uczestnicy Przeglądu będą także mogli uczestniczyć w warsztatach księgowych dla artystów prowadzących własną działalność oraz choreograficznych, a 22 października o g. 12:00 aktorzy Teatru Polskiego w Wilnie zaprezentują fragmenty Pana Tadeusza w oryginalnym języku kresowym.