Osztyn. Prapremiera na scenie Margines

Spektakl Michaeli Zakut'anskiej "Single Radicals" w reżyserii Martyny Łyko otworzy w sobotę sezon teatralny na Scenie Margines olsztyńskiego teatru im. S Jaracza. Olsztyńskie przedstawienie będzie polską prapremierą sztuki o czwórce przyjaciół - singli z wyboru.

«Sztuka Michaeli Zakut'anskiej "Single Radicals" to opowieść o czwórce młodych ludzi z miasta Preszów na Słowacji: Denisie, Adzie, Bohuszu i Saszy, którzy są samotni. Jak zdradziła na konferencji prasowej zapowiadającej spektakl odtwórczyni roli Denisy - Milena Gauer, samotność każdego z bohaterów ma inne źródła.

"Moja bohaterka za dużo razy się zawiodła, Ada jest nieszczęśliwie zakochana w Saszy, który z kolei jest wolnym duchem. Zaś koło Bohusza nie ma kandydatek" - przyznała Gauer.

Akcja spektaklu rozgrywa się w staromodnym, sprawiającym wrażenie opustoszałego, barze. Reżyserująca spektakl Martyna Łyko powiedziała, że widzowie będą niejako podsłuchiwać toczone przez czwórkę przyjaciół rozmowy. "Ich świat, to świat dla większości ludzi obcy i niedostępny. (...) Widzowie będą podsłuchiwać ich barowe rozmowy nad ranem, angażować się w to, co oni przeżywają" - przyznała Łyko.

W zapowiedziach "Single Radicals" można przeczytać, że bohaterowie są "odrzuceni przez społeczeństwo, niepewni jutra, okrutnie pragnący miłości pięknej i romantycznej, której nie potrafią przeżyć. (...) Chorzy na konsumpcjonizm, ciągle szukają lepszej wersji tuszu do rzęs, komórki, chłopaka, dziewczyny i siebie. Do tego oczywiście nie mogą się przyznać, mogą zaś obrócić wszystko w żart".

Spektakl Zakut'anskiej "Single Radicals" nie był dotąd wystawiany w polskich teatrach.

Scenografię i kostiumy do tej sztuki dla Sceny Margines wykonała Paulina Rzeszowska, muzykę opracował Kamil Tuszyński, a choreografię przygotował Tobiasz Sebastian Berg.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego