powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Premiera "Eugeniusza Oniegina" w Teatrze Wielkim

To pierwsza premiera nowego sezonu. 29 października zobaczymy "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w reżyserii Pawła Szkotaka.

Piotr Czajkowski jest bez wątpienia najbardziej europejskim z kompozytorów rosyjskich XIX wieku, większość jego utworów scenicznych - zarówno operowych jak i baletowych - powstało w oparciu o literaturę zachodnioeuropejską. Wyjątkiem jest opera EUGENIUSZ ONIEGIN, której libretto opracowywał sam kompozytor na podstawie poematu Aleksandra Puszkina.

Jest to jedna z najpiękniejszych oper w światowej literaturze muzycznej, opowiadająca o jakże częstym w życiu każdego z nas zignorowaniu napotkanego na swojej drodze szczęścia w postaci ukochanej osoby. Znudzony życiem tytułowy bohater wyjeżdża na wieś, gdzie odtrąca szczerą miłość młodziutkiej Tatiany. Jednak po latach spotyka ją ponownie i zakochuje się w niej - lecz na tę miłość jest już za późno.

Opera zawdzięczała natychmiastowy sukces idealnemu zespoleniu muzyki i Puszkinowskiego tekstu, doprowadzonego przez samego kompozytora do perfekcji. Dzieło utkane jest z lirycznych fraz muzycznych, wyrafinowanej płynności rytmicznej i przebogatej inwencji melodycznej, co sprawia, że odbierane być może jako operowy evergreen.

***

Bilety:

PREMIERA

strefa I - 100 zł strefa II - 90 zł strefa III - 32 zł

PREMIERA II

strefa I - 75 zł strefa II - 65 zł strefa III - 32 zł

POZOSTAŁE SPEKTAKLE

normalne 32-55 zł, ulgowe 27-45 zł