powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Interdyscyplinarne XXIII Rozdroże niebawem

Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają w dniach 25 października - 8 listopada na XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Rozdroże 2016. W programie spektakle artystów z Holandii i z Polski.

Podczas festiwalu prezentowane będą spektakle z pogranicza tańca współczesnego i teatru, integralnie łączące ruch i grę aktorską ze specjalnie skomponowaną muzyką oraz spektakle łączące animację teatralną i filmową. Zaproszone przedstawienia stworzyli artyści działający w Holandii i w Polsce. Prezentowane spektakle wyróżniają się oryginalną formą i siłą ekspresji, osiąganą dzięki intensywnej interakcji między tańcem i muzyką oraz animacją i ścieżką dźwiękową.

Interdyscyplinarny, autorski festiwal ROZDROŻE (organizowany corocznie od 1994 r.) prezentuje nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy. Dzieła artystów z zagranicy konfrontowane są z pracami artystów polskich działających w tym samym obszarze poszukiwań. W ciągu 22 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach dotychczasowych edycji festiwalu wzięło udział ok. 50 tysięcy widzów.

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi ceniony w Europie Teatr Hotel Modern z Rotterdamu. Zespół pokaże poruszające, wielokrotnie nagradzane przedstawienie "De grote Oorlog" ("Wielka wojna") z 2001 roku. Obserwujący ten spektakl animacji przedmiotów, stają się jednocześnie widzami tworzonego na żywo filmu - "reportażu" z okopów pierwszej wojny światowej. Dzięki przywołaniu autentycznych listów żołnierzy oraz dzięki obrazom z okopów filmowanym za pomocą mini kamer, groza i absurd wojny zostają sprowadzone do ludzkiego, jednostkowego wymiaru.

Hotel Modern został założony w 1997 roku i jest kierowany przez artystę wizualnego Hermana Helle oraz aktorki: Pauline Kalker i Arlene Hoornweg. Obok nich współautorem prezentowanego spektaklu jest Arthur Sauer, kompozytor tworzonej na żywo ścieżki dźwiękowej. Grupa działa na pograniczu teatru i sztuk wizualnych. W nowatorski sposób łączy animację teatralną i filmową, kreując nową formę: tworzony na żywo film animowany. Przestrzeń spektakli zespołu stanowi plan filmowy ze studiem dźwiękowym i miniaturowym modelem fragmentu rzeczywistego terenu. Animowane przedmioty są filmowane za pomocą mini kamer, z których obraz jest transmitowany na duży ekran. Twórcy z Rotterdamu perfekcyjnie łączą materiały dokumentalne z fikcją, umiejętnie balansując między realnością i iluzją. Narracja spektaklu jest wygłaszana w języku angielskim. Hotel Modern występował w teatrach i na festiwalach w Europie, Ameryce i Azji (m.in. w Paryżu, Rzymie, Wenecji i Singapurze). Spektakl De grote Oorlog (Wielka wojna) będzie dwukrotnie prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi również zespół tańca współczesnego Club Guy & Roni z Groningen, kierowany przez choreografów Guy Weizmana i Roni Haver. Ten ceniony zespół zyskał uznanie widzów wielu europejskich teatrów i festiwali, m.in w Paryżu, Berlinie, Rzymie, Madrycie, Marsylii, Barcelonie i na prestiżowym Jacob's Pillow Festival w Stanach Zjednoczonych.

"Happiness" ("Szczęście") to najnowszy, tegoroczny spektakl międzynarodowej grupy tańca współczesnego Club Guy & Roni i zespołu perkusyjnego Slagwerk Den Haag. Z charakterystyczną dla nich dynamiką i przymrużeniem oka artyści opowiadają o poszukiwaniu szczęścia przez dalekich od ideału antybohaterów. Czy trzeba być szczęściarzem, by doświadczyć prawdziwego szczęścia? - pytają autorzy spektaklu. Przedstawienie, inspirowane filmem "Happiness" amerykańskiego reżysera Todda Solondza, to "wybuchowa mieszanka" absurdalnej, słodko-gorzkiej komedii z ekspresyjnym tańcem do granej na żywo, energetycznej muzyki. Twórcami spektaklu są działający w Holandii cenieni izraelscy choreografowie Guy Weizman i Roni Haver oraz kompozytorzy Frank Wienk (Binkbeats, Slagwerk Den Haag) i Niels Broos (Kyteman Orchestra).

W międzynarodowym składzie działającej od 2002 roku grupy Club Guy & Roni występuje Polak, Igor Podsiadły, laureat nagrody Swana dla najlepszego tancerza tańca współczesnego w Holandii w 2014 roku za rolę w spektaklu "Naked Lunch". Prestiżowa nagroda Swana została także przyznana grupie Club Guy & Roni za Midnight Rising w kategorii: najlepszy spektakl tańca współczesnego w Holandii w 2013 roku. Spektakl "Happiness" zostanie pokazany w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.

Zespół Slagwerk Den Haag działa od 1977 roku. Od lat uznawany jest za jedną z czołowych grup perkusyjnych na świecie. Obecnie tworzy go już trzecia generacja muzyków. Grupa jest ceniona za instrumentalne innowacje i stale powiększany własny repertuar. Od dawna współpracuje z grupą Club Guy & Roni. Zespół występował w większości krajów Europy oraz m.in w Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

Podczas festiwalu dwukrotnie pokazany zostanie w CSW Zamek Ujazdowski spektakl "Drugi pokój" - impresja według Zbigniewa Herberta z 2008 roku w wykonaniu Unii Teatr Niemożliwy z Warszawy. Twórcy spektaklu to: reżyserka Dorota Anna Dębek, kompozytor Grzegorz Małkowski oraz twórca wizualizacji Tomasz Taracha. Teatralna wersja radiowego słuchowiska Herberta łączy fascynujące wizualizacje z teatrem cieni oraz oryginalną ścieżką dźwiękową. Ten rzadko grany w Warszawie spektakl jest przejmującym stadium ludzkiego egoizmu i samotności.

Unia Teatr Niemożliwy to stowarzyszenie skupiając artystów różnych dziedzin sztuki zajmujących się głównie sztuką teatru lalek dla dorosłych. Jest to jedna z najwyżej cenionych grup uprawiających teatr animacji w Polsce. W 1977 roku zespół założyli: Marek B. Chodaczyński, Dorota Anna Dębek, Anna Porysiuk-Dużyńska i Maciej Dużyński. Spektakle Unii Teatr Niemożliwy były prezentowane z sukcesami w wielu krajach m.in we Francji, Włoszech, Niemczech, Wlk. Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Otrzymały też wiele nagród m.in na festiwalach teatralnych: Malta w Poznaniu i Kontrapunkt w Szczecinie.

Teatr Dada von Bzdülöw to jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów niezależnych. Skupia tancerzy i aktorów działających na pograniczu teatru, tańca współczesnego i sztuki art performance. Działa w Gdańsku od 1993 roku. Jego założycielami są tancerze i choreografowie: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska. W setną rocznicę początków ruchu dadaistycznego, prowadzona przez Leszka Bzdyla grupa dwukrotnie pokaże w CSW Zamek Ujazdowski groteskowe przedstawienie "Intro" do muzyki postpunkowego zespołu Nagrobki (Macieja Salamona i Adama Witkowskiego). Spektakl z 2015 roku, w reżyserii założycieli grupy, wyśmiewa polskie stereotypy, mity i fobie.

Teatr Dada von Bzdülöw stworzył ponad 40 spektakli wyróżniających się precyzją ruchu i walorami wizualnymi. Przedstawienia zespołu były prezentowane w 20 krajach, m.in. w Niemczech, Wlk. Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Chinach oraz we Francji i we Włoszech. Grupa współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Nowym w Łodzi i z Klubem Żak w Gdańsku, a w ostatnich latach - z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Przedstawienie "Factor T" stworzone w koprodukcji z Dance Advance w Filadelfii i Art Stations Foundation zostało uznane przez krytyków tańca za najlepszy polski spektakl 2008 roku. Przedstawienia Teatru Dada von Bzdülöw były prezentowane na Polskiej Platformie Tańca w 2010, 2012 i 2014 roku.

Kuratorem programu festiwalu jest Janusz Marek.

***

Informacje o festiwalu będą dostępne na: www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu oraz pod tel. 22 628 12 71-3 w. 135.

Informacje o spektaklu Happiness będą dostępne także na: www.nowyteatr.org oraz pod tel. 22 3793333

Sprzedaż biletów na spektakle Teatru Hotel Modern, Unii Teatr Niemożliwy i Teatru Dada von Bzdülöw będzie prowadzona w CSW Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2). Bilety płatne tylko gotówką.

Sprzedaż biletów na spektakl grup: Club Guy & Roni i Slagwerk Den Haag będzie prowadzona w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr ( ul. Madalińskiego 10/16).

Festiwal ROZDROŻE 2016 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miasta stołecznego Warszawy oraz Ambasady Królestwa Niderlandów.

Partnerem pokazu spektaklu Happiness jest Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr.

Partner festiwalu: Qchnia Artystyczna.

Patroni medialni festiwalu

Program 2 Polskiego Radia e-teatr.pl taniecpolska.pl Teatr Korporacja Ha!art Linia Teatralna

Patroni medialni CSW Zamek Ujazdowski

Program 2 Polskiego Radia Gazeta Wyborcza Wyborcza.pl Warszawa Gazeta Co Jest Grane

Elle Elle Decoration Esquire Polska Aktivist artinfo.pl Stolica

---

Na zdjęciu: "Intro", Teatr Dada von Bzdülöw, Gdańsk