powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Dzierzgoń. Pomorska Offensywa Kulturalna - manifest

3 października podczas regionalnej debaty o kulturze "Mapa i terytorium" w Dzierzgoniu, Marek Kurkiewicz, lider Teatru 3.5 oraz założyciel kolektywu Wytwórnia Kultury Bo-TAK, ogłosił manifest Pomorskiej Offensywy Kulturalnej. Uczestnicy debaty sygnowali swoje poparcie na dokumencie.

Manifest Pomorskiej Offensywy Kulturalnej:

Kultura jest obszarem, na którym mogą definiować się najważniejsze kwestie charakteryzujące aktywność człowieka. Przez kulturę możemy zmieniać świat, bronić słabszych, gwarantować wolność, pamiętać o tradycji i dziedzictwie, rozwijać umiejętności    i tworzyć porozumienia.

Organizatorami kultury są tak samo ogromne instytucje, jak i aktywiści skupieni w organizacjach pozarządowych czy grupach nieformalnych. Szczególnie ważne jest działanie kultury tam, gdzie jest najbardziej potrzebna i wymaga najmocniejszego wsparcia.

Wobec niezmiennie słabnącej roli Regionu i kultury niezależnej w relacji do Centrum i głównego nurtu w życiu kulturalnym Pomorza, aktywność w środowiskach lokalnych, przede wszystkim na obszarach poza wielkimi miastami, jest nadzwyczaj ważna. Podobnie jak kultura niezależna w Centrum, zwana także offową, czyli pozainstytucjonalną. W silnym przekonaniu, że działania na rzecz kultury mogą być skuteczniejsze, kiedy opierają się na ideowych założeniach i koalicjach, powołujemy do życia Pomorską Offensywę Kulturalną (POK).

POK to w zamierzeniu platforma wymiany dobrych praktyk i przestrzeń do tworzenia skuteczniejszych rozwiązań. Przynależność do POK jest dobrowolna. Świadomi celów i założeń pragniemy prowadzić naszą inicjatywę przejrzyście, dając możliwość jej kształtowania wszystkim członkom. Liczymy także, że z czasem wspólnie wypracujemy optymalną formę działania.

Mamy nadzieję, że nasza wspólnota będzie istotnym partnerem w rozmowach z przedstawicielami władz i biznesem, dzięki czemu nasz głos, głos spoza głównego nurtu, będzie lepiej słyszalny. Będziemy aktywni na polu wypracowywania nowych rozwiązań i jesteśmy pewni, że efektem naszych działań będzie synergia. Nieformalna sieć kultury pomorskiej, którą stworzymy, będzie dobrą nowiną przede wszystkim dla odbiorców naszych propozycji, czyli Pomorzan.

Wśród wielu możliwych tematów i działań naszej inicjatywy widzimy m.in.:

wzajemne i wspólne wspieranie przedsięwzięć kulturalnych na Pomorzu

rzecznictwo interesów środowiska niezależnej kultury

opiniowanie programów i aktów  prawnych dotyczących kultury

tworzenie analiz eksperckich i badanie stanu kultury

współtworzenie wydarzeń kulturalnych i wspólne działania artystyczne

propagowanie i realizowanie idei, wartości, celów i zadań, które tworzą fundament programowy członków i sympatyków  POK.

Zapraszamy do współpracy: organizacje, aktywistów i animatorów, artystów, sympatyków i pracowników kultury, którym bliskie są założenia POK.

Dokument programowy dopiero, dzięki wam, powstanie.

Dzierzgoń, 3 października 2016

 ***

Dokument zostanie przedstawiony na kolejnych debatach, podczas których będzie możliwe złożenie podpisu pod dokumentem.

"Mapa i terytorium" to cykl debat regionalnych, które stanowią rozpoznanie sytuacji w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności poza Trójmiastem. To rozpoznanie jest niezbędne, by jak najlepiej przygotować Kongres Kultury Pomorskiej, którego finał odbędzie się w dniach 26 marca-9 kwietnia 2017 w różnych miejscach województwa pomorskiego.

Podczas debat, które w bieżącym roku odbędą się w czterech miejscowościach, chcemy zaprezentować ideę Kongresu Kultury Pomorskiej i, przede wszystkim, wysłuchać wszystkich zainteresowanych miejscem i znaczeniem kultury w naszej społeczności. Nasze zaproszenia kierowane będą do artystów, twórców, prowadzących instytucje kultury, organizacje pozarządowe, aktywistów, animatorów, menedżerów, sponsorów, przedstawicieli grup nieformalnych, urzędników oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych.

Chcemy jak najlepiej poznać problemy kultury w regionie, ale też przedstawiać i promować dobre praktyki, dzielić się rozwiązaniami, stwarzać sytuacje do osiągania synergii. Hasłem przewodnim Kongresu jest "Kultura porozumienia" - mamy nadzieję razem z Państwem wypełnić je żywą treścią.

Kongres Kultury Pomorskiej bez mocnego głosu Regionu jest działaniem zbytecznym, dlatego liczymy na aktywną obecność Państwa na debacie i Kongresie.

Najbliższe debaty:

6 października Słupsk, Teatr Rondo

8 listopada Pruszcz Gdański, Faktoria Kultury

15  listopada Wejherowo, Filharmonia Kaszubska

Na wszystkie debaty wstęp wolny

Więcej informacji o już odbytych i zbliżających się debatach oraz Kongresie znajduje się na stronie: http://kongres.pomorzekultury.pl/

Współorganizatorzy: Fundacja Pomysłodalnia, Narodowe Centrum Kultury, Teatr 3.5, Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Dzierzgoniu

Patronaty honorowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszalek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski

Patronaty medialne: Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto, e-teatr.pl, Pomorze Kultury