O sztuce w polityce

List otwarty Romana Jasiakiewicza, radnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, do Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

«Szanowny Panie Marszałku. Jestem pod wrażeniem Pana Oświadczenia z dnia 28 września 2016 r. Wyrasta Pan na Głównego Cenzora Województwa. Dumnie Pan oświadcza, że żenujący jest poziom festiwalu, że ubliża on godności człowieka, sieje nienawiść, by na koniec stwierdzić, że granice wolności sztuki zostały przekroczone. Trzeba przyznać, że jako samorządowy urzędnik prezentuje Pan wyjątkowy tupet, zapominając przy tym, że wydaje Pan N A S Z E pieniądze. Proponuję, aby zechciał Pan spojrzeć na nicość współczesnego świata, masowe morderstwa, tragedię dzieci, kobiet, chorych, gospodarcze niewolnictwo, terroryzm, a przekona się Pan, że inkryminowane przedstawienie jest niewielką fotografią ludzkiej podłości i skarlenia.

Aby nie było wątpliwości: nie jestem zwolennikiem takich przedstawień. Bardzo chcę, aby emanowało z nich Dobro i tego Dobra uczyło, by widzowi pozostawić odkrywanie tajemnicy przedstawienia i skłonić go do refleksji.

Nie przyszło mi jednak do głowy odbierać twórcom (szczególnie doświadczonym wojną na Bałkanach) prawa do ich postrzegania świata i wyrażania ich scenicznych emocji.

Bardzo proszę Pana Marszałka przed planowanym posiedzeniem Zarządu Województwa o chwilę refleksji. To potrzebne!

PS: Nie sądzę, że to pretekst, by pozbawić bydgoski Teatr finansowego wsparcia.

Z poważaniem

Roman Jasiakiewicz»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego