Bydgoski Kongres Kultury

23-09-2011
28-06-2013
Bydgoszcz. Powstał Masterplan - efekt Bydgoskiego Kongresu Kultury
"Kultura energią Bydgoszczy, aktywny udział mieszkańców w życiu kulturalnym" - to podstawowe cele unikalnej, Obywatelskiej Strategii Rozwoju Kultury. Masterplanu dla kultury w Bydgoszczy na lata 2013-2020.
17-03-2012
Rewolucjonista
- Staramy się być miejscem inspiracji, budowania, dlatego nie jesteśmy teatrem gwiazd, ale teatrem problemów, dyskusji. Nasi widzowie coraz częściej widzą, że do teatru przychodzi się w jakiejś sprawie, a nie tylko po to, żeby się zrelaksować, ukulturalnić - mówi PAWEŁ ŁYSAK, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
25-01-2012
Bydgoszcz. Wybrano kuratorów nowego centrum kultury
Czterech kuratorów pracowni tworzonego w Bydgoszczy Miejskiego Centrum Kultury wybrano w drodze konkursu. Powstanie tej instytucji jest efektem Bydgoskiego Kongresu Kultury i związanej z nim zmiany sposobu zarządzania kulturą w mieście.
07-01-2012
Bydgoszcz. Kulturalny cud nad Brdą
Jeszcze w połowie ubiegłego roku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski nękał podległe miastu instytucje kultury drobiazgowymi kontrolami. Teraz wyciąga rękę do twórców, zapraszając do współrządzenia - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
06-01-2012
Bydgoszcz. Obywatelska Rada Kultury zamiast Wydziału Kultury
Prezydent Rafał Bruski kontynuuje rewolucję zapoczątkowaną przez Bydgoski Kongres Kultury we wrześniu 2011. Postanowił zlikwidować Wydział Kultury i Współpracy z Zagranicą, zaś prawa decyzyjne w sferze kultury miejskiej oddał bydgoskiej, Obywatelskiej Radzie Kultury. Tego jeszcze w Polsce nie było.
05-01-2012
Bydgoszcz. Postscriptum do Bydgoskiego Kongresu Kultury
W czwartek, 5 stycznia, w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej odbędzie się prezentacja projektu nowego regulaminu przyznawania dotacji miejskich dla organizacji pozarządowych działających w sferze kultury.
02-01-2012
Bydgoszcz. Obywatelska Rada Kultury o budżecie i nie tylko
9 stycznia o godz. 17.30 Obywatelska Rada Kultury zajmie się opracowaniem listy nazwisk osób zaproponowanych do udziału w zespole tworzącym "Masterplan dla Kultury Bydgoskiej". Spotkanie odbędzie się w Teatrze Polskim.
23-12-2011
Po co są kongresy kultury?
Reformatorski ruch zapoczątkowany dwa lata temu na Kongresie Kultury w Krakowie rozszerza się. Tylko w ostatnich trzech miesiącach odbyły się lokalne kongresy w Bydgoszczy, Łodzi i Poznaniu (ten ostatni przed tygodniem). Na początku roku swój kongres chce zwołać Warszawa - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
07-12-2011
Bydgoski Pakt dla Kultury podpisany!
Umowę wieńczącą prace Bydgoskiego Kongresu Kultury podpisały 7 grudnia władze miasta i przedstawiciele Obywatelskiej Rady ds. Kultury. To pierwsza w Polsce społeczna, oddolnie stworzona umowa, umożliwiająca artystom i animatorom kultury realne współzarządzanie kulturą miejską. Bydgoski Pakt ma szanse stać się przykładem wytyczającym nowe standardy w sferze rozwoju kultury w polskich miastach.
22-11-2011
Bydgoszcz. Raport z pola walki
25 listopada w Bydgoszczy spotkają się twórcy kongresów kultury, które miały miejsce w Polsce jesienią lub zaczną się lada dzień. Przedstawiciele środowisk Bydgoszczy, Lublina, Warszawy i Poznania będą dyskutowali w ramach seminarium "Miasto kultury czy miasto kulturalne?". Organizatorami spotkania są Narodowe Centrum Kultury i Collegium Civitas.
15-11-2011
Bydgoszcz. Ludzie kultury mają swoją Obywatelską Radę
14 listopada 2011 roku w Bydgoszczy powołano do życia Obywatelską Radę ds. Kultury. To pierwsze miasto w Polsce, któremu udało się powołać niezależne i społeczne ciało doradcze skoncentrowane na kulturze. I co ważne wydarzyło się to przy całkowitej akceptacji władz miasta.
14-11-2011
Bydgoszcz. Powstanie Obywatelska Rada ds. Kultury
Podczas poniedziałkowego (14 listopada)) spotkania w Teatrze Polskim ukonstytuuje się Obywatelska Rada ds. Kultury. Jej powstanie jest owocem otwartości władz Bydgoszczy na współpracę ze środowiskami tworzącymi Bydgoski Kongres Kultury. Kolejnym krokiem będzie podpisanie Bydgoskiego Paktu dla Kultury.
07-11-2011
Bydgoszcz. Powstaje Obywatelska Rada ds. Kultury
3 listopada odbyło się w Teatrze Polskim spotkanie, na którym zadecydowano o powołaniu do życia społecznej, Obywatelskiej Rady ds. Kultury. Jej utworzenie zasugerował podczas Bydgoskiego Kongresu Kultury prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
31-10-2011
Bydgoszcz. Dyskutowali nad masterplanem dla kultury
Pierwsze pokongresowe spotkanie w Teatrze Polskim odbyło się w piątek. - Będą kolejne, bo każdy musi mieć okazję poznać podstawy masterplanu, który stanie się podstawą dla kulturalnej polityki Bydgoszczy - mówi Paweł Łysak, szef Teatru Polskiego w Bydgoszczy i dyrektor Bydgoskiego Kongresu Kultury.
31-10-2011
Bydgoszcz. Piszą Bydgoski Pakt dla Kultury
Zgodnie z obietnicami, Bydgoski Kongres Kultury kontynuuje prace. Podczas spotkania w Teatrze Polskim, które odbyło się 28 października podjęto decyzję o spisaniu tekstu Bydgoskiego Paktu dla Kultury oraz zaproponowano rozwiązania, które zostaną w nim zapisane.
01-10-2011
Wrocław. List otwarty Krzysztofa Mieszkowskiego
"Udzielony przez Pana wywiad świadczy o podjęciu kroków zmierzających do nowego typu cenzury wymierzonej w działania artystów: jest to cenzura ekonomiczna" - pisze dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu do Prezydenta Bydgoszczy.
30-09-2011
Bydgoszcz. Ostatni dzień Kongresu Kultury
Dziś (30 września) zakończy się Bydgoski Kongres Kultury. W Teatrze Polskim o godz. 12.15 - Kulturalny Master Plan dla Bydgoszczy. Poznamy wstępne założenia strategii kulturalnej miasta, która ma określić rozwój kultury na najbliższe lata.
30-09-2011
Bydgoszcz. Podpisano Bydgoski Pakt dla Kultury
Trzy dni, trzy wykłady specjalne, pięć głównych paneli dyskusyjnych, sześć prezentacji wyników badań kultury w Bydgoszczy, obrady 25 stolików tematycznych, kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych i naukowych towarzyszących Kongresowi. Tak BKK wygląda w liczbach. Do tego dochodzą dziesiątki publikacji prasowych, setki godzin dyskusji o kulturze prowadzonych w całym mieście. No i deklaracja końcowa.
29-09-2011
Z Robocopem w operze
Pierwszy dzień kongresu pokazał różnice w podejściu do kultury wśród niektórych jej twórców i odbiorców - Otworzyliśmy co najmniej kilkanaście puszek pandory - podsumował prowadzący. Pierwszy dzień kongresu to nie tylko dyskusje, ale i ciekawe wydarzenia. Spotkanie z fotografem Chrisem Niedenthalem zgromadziło sporą widownię - pisze Emilia Iwanciw w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
28-09-2011
Bydgoszcz. Debata "Kultura w czyje ręce" w Polskim
Chcą rozwijać Bydgoszcz w oparciu o kulturę. Po to właśnie organizują jesienny Bydgoski Kongres Kultury. Poprzedzą go debaty, z których pierwsza już dziś w Teatrze Polskim.
28-09-2011
Łysak: Po co nam kongres?
- Naszym absolutnie najważniejszym celem jest masterplan dla kultury. Chcemy wreszcie wypracować wspólną wizję przyszłości - zdiagnozować problemy naszej kultury, wyeksponować atuty, znaleźć pomysły na wykorzystanie jej dla rozwoju miasta - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego, szef Bydgoskiego Kongresu Kultury.
28-09-2011
Wielki dzień dla kultury
Wielka kulturalna debata to nie wszystko, co nas czeka w tych trzech dniach. - Kongres ma być okazją, by zastanowić się nad bydgoską kulturą, ale przy okazji - także przygodą ze sztuką - przekonują organizatorzy. Dlatego impreza będzie widoczna na ulicach miasta. Artyści przygotowali komiksową niespodziankę. Już wczoraj niektóre pomniki "mówiły" do bydgoszczan za pośrednictwem dymków - pisze Joanna Lach w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
28-09-2011
Aleksandrów Kujawski. Rozpoczął się Bydgoski Kongres Kultury
Trzy dni dyskusji animatorów, twórców i odbiorców kultury, prezentacji badań socjologicznych oraz program kulturalny złożą się na rozpoczęty w środę Bydgoski Kongres Kultury. Uczestnicy przedsięwzięcia chcą stworzyć plan "rozwoju miasta przez kulturę".
27-09-2011
Bydgoszcz. Prezydent skontrolował swoje placówki
Na krótko przed Kongresem Kultury prezydent ujawnia nieprawidłowości w bydgoskiej kulturze. Za wysoka pensja dla zastępcy dyrektora, czy sprzątanie służbowego mieszkania za publiczne pieniądze - to zarzuty po kontroli w Teatrze Polskim.
27-09-2011
Bydgoszcz. Trzy dni z Bydgoskim Kongresem Kultury
Przez trzy dni Bydgoszcz będzie tętniła kulturą. Jutro zaczyna się jej wielkie święto i potrwa do piątku.
27-09-2011
Bydgoszcz. Wykład Tomasza Szlendaka otworzy BKK
Kongresowa jesień polskiej kultury zaczyna się w Bydgoszczy. Już jutro, w środę 28 września startuje Bydgoski Kongres Kultury, który za cel stawia sobie zbudowanie podstaw dla miejskiej strategii kultury. Wśród gości Lipszyc, Świątkowska, Pawłowski, Potoroczyn, Bendyk, Łysak, Ilczuk, Szlendak.
26-09-2011
Niekulturalnie rządzili kasą
- Liczę na to, że kongres kultury wypracuje model funkcjonowania instytucji kultury - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w rozmowie z Hanną Walenczykowską z Expressu Bydgoskiego.
23-09-2011
Dni, które wstrząsną kulturą
W środę w Bydgoszczy zaczyna się Bydgoski Kongres Kultury. To wydarzenie może stać się punktem zwrotnym we współczesnej historii naszych sąsiadów. Ale stanie się nim tylko wtedy, gdy kultura będzie traktowana podobnie jak budownictwo, drogi i biznes. My też możemy na tym skorzystać - pisze Jarosław Jaworski w Gazecie Wyborczej - Toruń.
23-09-2011
Nie opłaca się być szczęśliwą świnią
- Oprócz pytania, skąd pieniądze zdobyć, jest drugie (może ważniejsze), jak otrzymane pieniądze zagospodarować, na co je przeznaczyć, jak je rozdzielać? Podobne pytania nie były dotąd zadawane w dużym gronie - rozmowa z PAWŁEM ŁYSAKIEM, dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, współorganizatorem Bydgoskiego Kongresu Kultury.
23-09-2011
Bydgoszcz. Kongres Kultury od środy
Wielka debata o kulturze, rozmowy i spotkania ze sztuką na żywo - stworzymy dokument wyjątkowy i cenny, bo oparty na dialogu. Takiego jeszcze Bydgoszcz nie miała - zapowiadają organizatorzy Bydgoskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się pod koniec września.
21-09-2011
Bydgoszcz. Seksistowski plakat targów sztuki BKK
Plakat ze zdjęciem nagiej kobiety i podpisem "Nie-zła sztuka" ma reklamować jedną z imprez Bydgoskiego Kongresu Kultury. - To obleśne i seksistowskie - oburza się etyczka prof. Magdalena Środa.
19-09-2011
Bydgoszcz. Jest program Bydgoskiego Kongresu Kultury
Już 28 września rozpoczyna się bezsprzecznie najważniejsze w ciągu ostatnich lat wydarzenie kulturalne w regionie kujawsko-pomorskim. W czasie pięciu sesji plenarnych zaprezentują się specjaliści zajmujący się wszystkimi sferami szeroko pojętej kultury.
05-09-2011
Bydgoszcz. Brecht i kongres w Teatrze Polskim
W Teatrze Polskim trwają próby do pierwszej premiery nowego sezonu - "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Pawła Łysaka, którą zaplanowano na 24 września. Wkrótce po tym wydarzeniu w TPB rozpocznie się Bydgoski Kongres Kultury.
30-08-2011
Bydgoszcz. Wkrótce Bydgoski Kongres Kultury
28 września rozpocznie się Bydgoski Kongres Kultury. Może on stać się punktem zwrotnym we współczesnej historii miasta. Kultura może stać się jednym z kół zamachowych rozwoju Bydgoszczy.
10-02-2011
Bydgoszcz. Łysak: Teraz jest wiek kultury!
Kultura - wyciągnęli po nią ręce artyści, animatorzy, instytucje i politycy. Debata "Kultura w czyje ręce?" w Teatrze Polskim zgromadziła wczoraj tłumy dyskutantów.
23-11-2010
Bydgoszcz. Forum przygotowuje Kongres Kultury Bydgoskiej
Grupa wyłoniona 8 listopada na spotkaniu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy powołała Forum Kultury Bydgoskiej, którego głównym celem jest przygotowanie i organizacja Kongresu Kultury Bydgoskiej w marcu roku 2011.
08-11-2010
Bydgoszcz. Powołają Forum Kultury Bydgoskiej?
W poniedziałek w Teatrze Polskim spotkają się artyści, animatorzy i przedstawiciele instytucji, którzy podyskutują o rozwoju miasta dzięki kulturze.