Szczecin. Wręczenie nagród "Pro Arte"

Daniel Jacewicz, Konrad Pawicki, Krzysztof Rećko-Rapsa oraz Dariusz Dyczewski to laureaci tegorocznej nagrody "Pro Arte" przyznawanej przez marszałka województwa.

«Gala wręczenia nagród odbyła się w niedzielę wieczorem w Operze na Zamku, przed koncertem inaugurującym nowy sezon teatru.

Laureatami nagrody "Pro Arte" zostają osoby mające wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, których całokształt działalności ma istotne znaczenie dla całego regionu. Kim są tegoroczni laureaci?

Daniel Jacewicz

To dyrektor (i założyciel) alternatywnego Teatru Brama w Goleniowie. Reżyser i instruktor teatralny, aktor, animator kultury. Jury w uzasadnieniu podkreśliło - prowadzony przez niego Teatr Brama, nagradzany w kraju i zagranicą, jest miejscem łączącym sztukę, edukację kulturalną i społeczną. Nie do przecenienia jest jego wpływ na twórczy rozwój dzieci i młodzieży. Prowadzony przez niego ośrodek teatralny promienieje dobrą energią i kreatywnością w całym regionie.

Konrad Pawicki

Aktor, poeta, muzyk, kompozytor, publicysta, prezenter radiowy i telewizyjny. Jest aktorem Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracował z Operą na Zamku, przez 10 lat był szefem artystycznym Piwnicy przy Krypcie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jeden z najbardziej cenionych aktorów szczecińskich scen. Nagroda za twórczą działalność i indywidualność oraz wyrazistą osobowość artystyczną, a także konsekwencję i kreatywność. Za 25 lat niezależności, niespożytej energii, młodzieńczego entuzjazmu i wierności sobie.

Krzysztof Edward Rećko-Rapsa

Koszaliński malarz, grafik, laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień. W 2015 roku wystawa jego prac inaugurowała globalną imprezę Expo Milano w Art Gallery Hernandez w Mediolanie. Od kilku lat prace Rećko-Rapsy prezentowane są w galeriach rozsianych po całym globie - m.in. w Galerii Jang Eun Sun w Seulu, Qatar Fine Arts Society w Katarze czy w Saman Art Gallery w Rzymie. Nagroda za cenny dorobek artystyczny, stworzenie odrębnego, indywidualnego stylu na tle światowego malarstwa abstrakcyjnego, za budowanie pozytywnego wizerunku Pomorza Zachodniego oraz w uznaniu osiągnięć w roku 2015.

Dariusz Dyczewski

Profesor sztuk muzycznych, dyrygent, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Polsce, wykładowca i nowo powołany rektor Akademii Sztuki w Szczecinie. Założyciel Chóru Dziecięcego Politechniki Szczecińskiej "Don-Diri-Don" i Chóru Chłopięco-Męskiego TVP Szczecin "Pueri Cantores" (obecnie działają pod jednym szyldem). Nagroda za kontynuację dzieła mistrza Jana Szyrockiego, działalność twórczą i popularyzatorską w dziedzinie muzyki chóralnej, znakomite osiągnięcia z autorskim projektem, jakim jest chór dziecięcy Don-Diri-Don oraz za współtworzenie struktur szkolnictwa artystycznego w Polsce.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego