powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Koszalin. Niebawem festiwal debiutów w monodramie

W dniach 22-24 września w Domku Kata odbędą się IV Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu - Debiuty, organizowane przez Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz.

Tu, na kilku scenach, prezentujemy najlepsze, naszym zdaniem, przedstawienia, jakie w ostatnich latach pojawiły się na krajowych scenach. W tym roku, prócz już wcześniej prezentowanych różnych teatralnych form teatru jednego aktora, zobaczą Państwo jeszcze jedną - monodram z lalką.

Już tradycją stało się inaugurowanie naszego festiwalu spotkaniem mistrza monodramu i debiutanta. W tym roku, w ramach Pokazu Mistrzowskiego, już pierwszego dnia festiwalu prezentujemy "Żmiję" Aleksieja Tołstoja w wykonaniu obchodzącej czterdziestolecie pracy artystycznej Doroty Stalińskiej, a także inspirowany tekstem Leszka Kołakowskiego pt. "Jak bóg Maior utracił tron" monodram "Mit" - debiutancki spektakl w wykonaniu Viktorii Szopińskiej, nagrodzony na tegorocznym słupskim przeglądzie monodramów "Sam na scenie".

Mam nadzieję, że spodobają się wszystkie propozycje i że wyboru zwycięskiego turniejowego spektaklu, który otrzyma Nagrodę Główną, publiczność dokona z niemałym trudem. Zapraszam do udziału w festiwalowych wydarzeniach i zachęcamy do głosowania.

***

W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zainteresowanie monodramami. Twórcy teatru jednego aktora coraz częściej i coraz liczniej sięgają do tego niełatwego gatunku scenicznego, bo chcą wypowiadać się indywidualnie, bardziej osobiście, bardziej intymnie, chcą szukać własnego, oryginalnego języka, by wyrazić najgłębsze refleksje o świecie i ludziach. Widzów pociąga zapewne bardziej bezpośredni, niż w tradycyjnym teatrze, kontakt z artystą i możliwość przeżycia intelektualnej przygody przekraczającej ramy tradycyjnego teatru repertuarowego. Zresztą obecnie teatry także coraz częściej włączają monodramy do swojego repertuaru. Organizatorzy wydarzeń scenicznych w domach kultury i klubach, także organizatorzy festiwali i przeglądów teatralnych coraz chętniej zapraszają na swoje sceny monodramy. Sztuka teatru w tych najbardziej kameralnych produkcjach zdaje się powracać do swych antycznych źródeł, kiedy to naprzeciwko zgromadzonego tłumu stawał Koryfeusz, by przemówić do wyobraźni i wrażliwości ludzi. W swym najszlachetniejszym wydaniu monodram jest ambitną odpowiedzią na komercjalizacje sztuki, na dominacje teatru popularnego, służącego rozrywce nie zawsze najwyższego lotu, schlebiającego tanim nierzadko gustom, by zagwarantować sobie zyski.

***

W tegorocznej radzie artystycznej zasiadają: Aleksandra Dziurosz - Warszawski Teatr Tańca, Wiesław Geras (przewodniczący) - Wrocławskie Spotkania Teatru Jednego Aktora, Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny i Marek Kołowski - Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" - autor projektu, dyrektor festiwalu. Wsparcie artystyczne: Ewa Wycichowska - Polski Teatr Tańca i Janusz Kukuła - Teatr Polskiego Radia.

Festiwal Dni Monodramu - Debiuty organizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, Centrum Kultury 105, Pałacem Młodzieży i Radiem Koszalin (patron medialny). Statuetkę "Strzała Północy" wykonała łódzka rzeźbiarka Maria Hempel-Dyblik.

Biuro teatru czynne od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00.

Adres: Domek Kata, 75-002 Koszalin, ul. Grodzka 3. Tel. 94 34 252 96

Wstęp na wszystkie spektakle bezpłatny za okazaniem Kart Widza, które należy pobrać w biurze teatru.