Warszawa. Startuje jesienne "Mów za siebie"

W piątek 23 września pokazem "Heart Break Hotel" Teatru Cinema i A3Teatr startuje w Instytucie Teatralnym jesienna odsłona projektu "Mów za siebie 2016". W programie tej edycji spektakle DzikiStyl Company, Teatru Krzyk i Teatru Brama.

Bohater przedstawienia "Heart Break Hotel" (na zdjęciu) to mieszkaniec polskiej prowincji, wielbiciel Elvisa Presleya, który marzy o wielkiej karierze i wielkim świecie. Wszystko, co robi, jest próbą postawienia się w kontrze do otoczenia, ale to ono ma niego największy wpływ. Spektakl jest silnie zakorzeniony we wschodnich terenach Polski, jednym z nielicznych miejsc, gdzie mieszają się różne kultury, wierzenia, mity, tożsamości etniczne. Bohater nigdy nie porzuci swoich marzeń, ale stanie się mimowolnym odkrywcą tego, co w zasięgu wzroku, rozumianego także jako oko duszy, oko patriotyzmu, oko pogranicza.

W przedstawieniu po 10 latach przerwy połączyli swoje siły twórcy Teatru Cinema - Zbigniew Szumski i Dariusz Skibiński. Teatr Cinema został założony w 1992 roku we wsi Michałowice, przez absolwentów szkół teatralnych, pragnących działać niezależnie wobec teatrów dramatycznych. Grupa wypracowała autorski styl przedstawień oparty na działaniach fizycznych i narracji wizualnej.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00.

reżyseria: Zbigniew Szumski

występuje: Dariusz Skibiński

muzyka: Targanescu Trio

video: Piotr Chlipalski

produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej "Scena robocza" oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka"

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Piotr Cichocki (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW)

***

Program kolejnych pokazów:

3.10, g. 19.00

DzikiStyl Company (Gdańsk)

"Uchodźcy. Testigo Documentary"

reżyseria: Patryk Gacki

choreografia, światła, kostiumy: DzikiStyl Company

występują: Michał Łabuś, Wioleta Fiuk, Patryk Gacki

współpraca artystyczna: Pavel Zuštiak

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Hanna Raszewska

Bezpośrednią inspiracją przedstawienia były spotkania z Maciejem Moskwą, trójmiejskim fotografem, członkiem Testigo Documentary, kolektywu dziennikarzy podejmujących tematy społeczne, które często nie trafiają do mediów mainstreamowych. Fotograf konsekwentnie, od wielu miesięcy dokumentuje masową ucieczkę mieszkańców ogarniętych wojną krajów Bliskiego Wschodu. Przedstawienie jest próbą refleksji - poprzez ciało i ruch - nad sytuacją kryzysu, utraty kontroli i braku bezpieczeństwa.

Grupa DzikiStyl Company została założona w 2010 roku przez tancerzy i choreografów Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego. Formacja wykształciła charakterystyczny styl gry, łączący techniki tańca modern i breaking. DzikiStyl przygotował m.in spektakle "Dzieci Innego Boga", "Streetwise",

"7.2", "Radio Żelaza", "The Pale Fox". W 2015 roku do założycieli formacji dołączył Michał Łabuś - wieloletni solista Bałtyckiego Teatru Tańca.

***

27.11, g. 19.00

Teatr Krzyk (Maszewo)

"To Face"

reżyseria: Marek Kościółek

scenariusz: zespół

występują: Lena Witkowska i Mateusz Zadal

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Krystyna Mogilnicka (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego)

Nie ma litości dla osobliwości i tkliwości. Brzuchy świata są wciąż nienasycone i głodne, a jego kły coraz ostrzejsze. Wówczas, w tej zawierusze życia i śmierci pozostaje nam często granica własnych możliwości i ciągłych starań o siebie. Ceną tego mogą być już tylko narodziny czegoś nowego i nienazwanego, gdzie podobieństwo rodzi się z nas dla nas - i wówczas pozostaje nam chwila, w której liczy się tylko czas - face "To Face".

Teatr Krzyk został założony w 2002 roku przez Marka Kościółka. Organizuje zajęcia warsztatowe i dydaktyczne, akcje happeningowe oraz projekty społeczne. Jest gospodarzem festiwali: Ogólnopolskiej Biesiady Teatralnej "Wejrzenia" i Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru "Krzykowisko". Teatr Krzyk jest członkiem Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej.

***

17.12, g. 19.00

w ramach Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej

Teatr Brama (Goleniów)

"Fakeryzm"

reżyseria: Daniel Jacewicz

występują: Julia Kwietniak, Aleksandra Stanio, Aleksandra Ślusarczyk, Oleh Nesterov, Adam Rosiński, Piotr Śnieguła

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Katarzyna Knychalska (teatralny.pl, nietak!t)

Jak wymknąć się zewnętrznym uogólnieniom i łatwym klasyfikacjom, a mimo to podejmować tematy wielokrotnie już wyczerpane? Czy jakiś bunt ma jeszcze sens, czy mówienie o nim musi zawsze wywoływać grymas znużenia? Aktorzy Teatru Brama w brawurowy sposób, z tupetem i ironią domagają się swojego prawa do opowiadania historii osobistej i lokalnej. Spektakl powstał na podstawie rozmów o możliwości alternatywy w świecie ponowoczesnym, własnych tekstów oraz inspiracji literackich i muzycznych.

Twórcami przedstawienia jest młodzieżowa grupa Teatru Brama, założonego w 1996 roku przez Daniela Jacewicza. Brama skupia niespokojnych i twórczych ludzi, którzy swoją odmiennością nie chcą wpisać się w stereotypy małego miasta. Poza twórczością teatralną zajmują się działalnością edukacyjną i inicjują projekty z udziałem społeczności lokalnej.

Spektakl zostanie pokazany w ramach Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej, której zjazd odbędzie się w Instytucie Teatralnym w dniach 17-18 grudnia. Powstała w czerwcu 2016 roku, Offensywa jest nieformalną platformą, jednoczącą twórców i sympatyków teatru offowego z całej Polski. Na kolejnych spotkaniach Offensywy poruszane są m.in. kwestie skutecznego finansowania offu, jego promocji, nowych, niezbędnych uregulowań prawnych, które chroniłyby twórców, a także wzajemnego wsparcia i szerokiej dystrybucji informacji. Spotkania mają charakter roboczy, są jednak otwarte dla każdego, zainteresowanego sprawami offu.

"Mów za siebie" to cykl prezentacji twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazywane są przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski, od 2014 roku były to m.in. Teatr Amareya (Gdańsk), Teatr Brama (Goleniów), Teatr Biuro Podróży (Poznań), Teatr Chorea (Łódź), Teatr Kana (Szczecin), Teatr Porywacze Ciał (Poznań), Teatr Realistyczny (Skierniewice), Teraz Poliż (Warszawa). Ich twórczość - podejmowane tematy, estetyka przedstawień, metody pracy, a także sposób funkcjonowania - forma instytucjonalna, miejsce pracy, czas trwania - są bardzo zróżnicowane. Łączy je to, że zazwyczaj stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości.

Celem projektu "Mów za siebie" jest rozpoznanie różnorodności środków wyrazu i praktyk polskich grup teatralnych, a tym samym ujawnienie często niedostrzeganych zróżnicowań na mapie teatralnej Polski i nasycenie jej nowymi szczegółami.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

ul. Jazdów 1, Warszawa

Bilety: 10, 20 PLN

Bilety można kupić on-line na www.eventim.pl oraz w księgarni PROSPERO w Instytucie Teatralnym i w punktach sprzedaży sieci Eventim w całej Polsce (Bileterie Empik, Media Markt, Saturn).

INFORMACJE I REZERWACJE:

bilety@instytut-teatralny.pl

+48 791 877 377

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego