powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. "Putin na nartach" z Czech w KCK

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" oraz Kieleckie Centrum Kultury zapraszają na spektakl "Putin na nartach" w wykonaniu Teatru Líšeň z Czech, który odbędzie się 3 października 2016 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 na Małej Scenie KCK.

Spektakl odsłania kulisy dojścia do władzy Władimira Putina i mechanizmy reżimu totalitarnego, ciągle obecnego we współczesnej Rosji.

Scenariusz oparto na blogach internetowych prowadzonych przez ofiary ataków terrorystycznych w Biesłanie i na Dubrowce oraz na książce "Udręczona Rosja. Dziennik buntu" Anny Politkowskiej. Dziennikarka "Nowej Gazety", która zasłynęła z bezkompromisowych reportaży na temat sytuacji w Czeczenii i Inguszetii, została zamordowana w 2006 roku w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Fragmenty zaczerpnięte z książki i blogów przeplatać się będą z obrazami z życia codziennego Rosjan.

Polityczny dramat rozegra się w namiocie wojskowym. Duże biurko posłuży jako scena, a lalkami będą drewniane matrioszki przedstawiające Lenina, Stalina i Putina.

Spektakl został doceniony na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu, gdzie otrzymał Nagrodę aktorską im. Jana Wilkowskiego w dziedzinie animacji lalkowej i Nagrodę za reżyserię.

Dla widzów od lat 16. Czas trwania - 1 godzina

***

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" został partnerem projektu "Putin na nartach", którego organizatorem jest Teatr Líšeň z Czech.

Celem tego projektu jest wspólna, w ramach krajów Grupy Wyszechradzkiej (V4), dyskusja na temat rosyjskiej propagandy oraz jej wpływu na media, ukazanie metod jej funkcjonowania oraz pomoc w krytycznym spojrzeniu na ten problem.

Operatorem projektu jest International Visegrand Fund.

Po spektaklu zapraszamy Państwa na spotkanie, w którym wezmą udział eksperci z dziedziny mediów i Rosji.

Teatr Lišeň powstał w 1998 roku jako profesjonalna, niezależna grupa teatralna. Oprócz przygotowywania spektakli, Teatr angażuje się również w szeroko rozumiane sprawy społeczne. Jako jedna z wielu niezależnych scen w Czechach, prowadzi wielostronną, kulturotwórczą działalność, usiłując przezwyciężać bierność społeczną w wielu aktualnych, politycznie drażliwych kwestiach. Teatr Lišeň przygotowuje przede wszystkim repertuar dla widzów dorosłych, z którym podróżuje po całej Europie, zdobywając uznanie i nagrody na festiwalach.

***

scenariusz i reżyseria - Pavla Dombrovská

scenografia - Marika Bumbálková, Luděk Vémola

lalki - Marika Bumbálková

kostiumy - Matěj Sýkora, Lenka Jabůrková

muzyka - rosyjskie i czeczeńskie pieśni ludowe

--

Ceny biletów:

normalny - 25 zł

ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) - 20 zł

Bilety można kupić w Kieleckim Centrum Kultury lub w teatrze "Kubuś".