powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premierowo we Wrocławskim Teatrze Lalek

Dwie premiery przygotował we wrześniu WTL. 18 września zobaczymy "Prostą historię" - spektakl bez słów o emocjach, a 30 września "Pomnik" na motywach książki Mariusza Szczygła "Gottland".

PROSTA HISTORIA - premiera 18/09/2016

Na początku był Raj: Dom. Ogród. Tata, mama, dziecko. Świeciło słońce. Szczekał pies. Wszystko działało. Później pojawiła się chmura. Czarna chmura. Gdzieś daleko, nikt tego nie zauważył. Mijał czas. Chmur przybywało i nagle rozpętała się burza. Trzęsienie ziemi. Nastąpiła Zmiana. Wreszcie wszystko zniknęło. Nastało Nic. Pustka. Jak sobie z tym poradzić? Czy na niebie jeszcze kiedyś pojawi się słońce? A na twarzy dziecka - uśmiech?

PROSTA HISTORIA to opowieść, jakich wiele. Trochę smutna, a trochę wesoła. O emocjach, które przychodzą i odchodzą. I o tym, co pozostaje.

Pozbawiony słów spektakl czerpie ze środków teatru formy. Dwóch aktorów, kameralna przestrzeń, lalki i dekoracje la planchette, muzyka - wszystko to składa się na teatralne laboratorium, w którym dziecko dostaje szanse na oswojenie własnych emocji.

Koprodukcja Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek

Spektakl zrealizowany ze środków finansowych Miasta Wrocław

POMNIK - premiera 30/09/2016

na motywach książki Mariusza Szczygła GOTTLAND

Przedstawienie oparte jest na reportażu "Dowód miłości" z książki Mariusza Szczygła "Gottland", opowiadającym historię największego na świecie pomnika Józefa Stalina. Monument postawiono w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza Otakara Šveca, a zaledwie siedem lat później został zburzony. W trakcie budowy pomnika zginęło sześcioro robotników, a jego projektant na skutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnił samobójstwo - niedługo po tym, jak zrobiła to jego żona.

Tragiczna historia monumentu jest w spektaklu Jiřego Havelki pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji - epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale i międzynarodowa ekipa twórców spektaklu. Efekt może Was zaskoczyć.

***

POMNIK

na motywach książki Mariusza Szczygła "Gottland" (wydawnictwo Czarne)

pokazy premierowe 30 września i 1 października godz. 19:00 // spektakl dla młodzieży i dorosłych

BILETY - 30 zł n. / 25 zł u. / 18 zł gr.