powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Otwarcie Centrum Sztuki Tańca

14 września odbędzie się otwarcie Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. To projekt pilotażowy budowania stałego miejsca, związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. W roku 2016 gościny CST użycza Mazowiecki Instytut Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Tam będą się odbywać wszystkie wydarzenia projektu inaugurującego działalność CST - "Ekspresje".

"Ekspresje" to bogaty program warsztatów, spektakli, wykładów, wystaw i debat. To prawdziwa uczta dla miłośników tańca i sztuk performatywnych. Od września do grudnia 2016, wszystkie wydarzenia odbywać się będą dwa razy w miesiącu w Mazowieckim Instytucie Kul-tury. Będzie to osiem wieczorów, na których zostanie pokazanych 15 spektakli. W ramach EKSPRESJI swoje spektakle przedstawi 14 organizacji skupionych wokół KDS ds. Tańca.

Otwarcie Centrum Sztuki Tańca rozpocznie się o 12.00. W programie m.in.: geneza powstania CST, prezentacja idei założeń Rady ds. CST, prezentacja organizacji NGO i artystów.

Pierwszego dnia, 14 września zostanie otwarta wystawa multimedialna foto i video przygotowana przez Fundację Art_committed i Fundację Ciało/ Umysł. Odbędą się również warsztaty tańca współczesnego Aleksandry Dziurosz, improwizacyjno-eksperymentalne Wojciecha Grudzińskiego oraz warsztaty tańca dla seniorów prowadzone przez Izę Szostak.

Wieczorem pokazane zostaną dwa spektakle: o 19.00 Edyty Kozak (Fundacja Ciało/Umysł) "Moje własne interview Fanny Panda" oraz "Projekt: 3 Siostry" Fundacji ART_committed. Po każdym spektaklu odbędą się spotkania z artystami.

Wszystkie informacje na temat EKSPRESJI dostępne są na stronie www.centrumsztukitanca.org. Bilety można zakupić na stronie http://bilety.mik.waw.pl/event/view/id/35376.

***

Długofalowym celem projektu jest stworzenie stałego miejsca dla tańca w Warszawie, w wyniku czego powstanie regularna oferta wydarzeń artystycznych warszawskich twórców o różnorodnej specyfice w dziedzinie tańca i sztuk pokrewnych. Program ten daje szansę na stworzenie podwalin stałego wspólnego repertuaru zarówno spektakli, jaki i warsztatów, projekcji filmowych o tańcu, prezentacji czy debat. To również szansa na oraz rozwój zarówno środowiska tanecznego Warszawy, jak i jego widzów. Centrum Sztuki Tańca ma pomóc w zbudowaniu silnego środowiska tanecznego w Warszawie, poprzez współpracę i konsolidację twórców oraz organizacji działających na rzecz tańca oraz upowszechnianie sztuki tańca wśród szerokiej widowni warszawskiej.

Ogólna wizja projektu została wypracowana w wyniku konsultacji i konsolidacji środowiska przez KDS ds. Tańca, a za realizację odpowiadają trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA'.

Projekt realizowany jest przez Środowiska działające w ramach KDS ds. Tańca. Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury - MIK, który udostępni bezpłatnie przestrzeń na realizację tego programu w 2016 roku. Projekt finansuje Miasto Warszawa.