powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych. Lalki i aktorzy na start

Z nowym sezonem pojawiają się nowe wyzwania, rodzą się nowe postanowienia, pomysły a wraz z nimi świeżość spojrzenia i zapał do działania - tych atrybutów z pewnością nie zabraknie w rozpoczynającym się w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu - sezonie artystycznym 2016/2017.

Premiery, warsztaty teatralne, działania edukacyjne zarówno dla dzieci, młodzieży, jaki i seniorów, czytania performatywne, projekty balansujące na granicy teatru i form ludycznych oraz projekty "ożywiające" historię regionu.

Teatr wrażliwości

I tak już 24 września zapraszamy na długo wyczekiwaną premierę spektaklu pt. "Piotruś Pan" (na zdjęciu) na podstawie kultowej powieści J. M. Barriego "Piotruś Pan i Wendy", którą wyreżyseruje Karolina Maciejaszek. Mimo, iż Piotruś, Wendy, Kapitan Hak i Dzwoneczek liczą już ponad 100 lat, to wielopłaszczyznowość opowieści Barriego sprawia, że historia ta wciąż żyje i jest aktualna. Reżyserka nie pominie żadnego z ważnych wątków rzeczonej powieści a swą uwagę skieruje w stronę kształtowania się partnerskiej relacji między Piotrusiem a Wendy, relacji dziewczęco - chłopięcej/ żeńsko - męskiej, relacji niezmiernie ważnej, wręcz niezbędnej kulturowo.

Oprócz "Piotrusia Pana" na scenie wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zagoszczą dwa nowe spektakle adresowane do widzów najmłodszych. Premiery pierwszego ze spektakli spodziewajmy się w marcu natomiast termin kolejnej to maj 2017.

Teatr miejsca i przestrzeni

Projekt "POLSKA 120", to kolejna propozycja premierowa tego sezonu. Spektakl w reżyserii Martyny Majewskiej (znanej wałbrzyskiej publiczności z takich realizacji jak: "Zrozumieć Giaura", "Sachem. Wódz czarnych węży" czy "Naj") będzie muzyczną impresją, inspirowaną powojennymi zdjęciami - z odnalezionych 120 starych klisz. "Spektakl - jak zapowiada sama reżyserka - ma mieć wartość świadectwa upamiętniającego realia życia codziennego mieszkańców gminy Walim i okolic, o których dziś już niewiele wiadomo".

Projekt "POLSKA 120" zyskał akceptację Muzeum Historii Polski, a tym samym dofinansowanie, do którego włączyła się również Gmina Walim oraz Gmina Wałbrzych. Partnerem projektu jest Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Premiera "POLSKI 120" będzie miała aż trzy odsłony:

11. 11. 2016 - pokaz walimski

18. 11. 2016 - pokaz wałbrzyski

26. 11. 2016 - pokaz głuszycki

W bieżącym sezonie Teatr Lalki i Aktora będzie kontynuował, zapoczątkowaną w minionych latach, ideę "teatru jarmarcznego", która zmaterializuje się w czerwcu 2017 w postaci plenerowego spektaklu familijnego dla wałbrzyszan. Projekt ten zostanie zrealizowany w ramach programu PODWÓRKA KULTURY i jak sama nazwa wskazuje spektakl osadzony zostanie w przestrzeni wałbrzyskich podwórek. Integralną częścią spektaklu będą warsztaty improwizacji teatralnej adresowane do dzieci i młodzieży. Aby umożliwić pokonanie bariery finansowej uczestnikom Teatr będzie zabiegał o pozyskanie środków na sfinansowanie projektu.

Teatr w podróży i na festiwalach

Już we wrześniu TLiA zaprezentuje spektakl w reżyserii Joanny Gerigk pt. "Dobrze, że jesteś" w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, wpisując się tym samym w urodzinowe obchody poznańskiej Sceny Wspólnej.

Październik to zaproszenie dla dwóch spektakli. "Dobrze, że jesteś" zostanie zaprezentowany w Toruniu podczas XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA, którego organizatorem jest Teatr BAJ POMORSKI w Toruniu. Natomiast "Czerwony Kapturek" w reżyserii J. J. Połońskiego zostanie przedstawiony słupskiej publiczności podczas Przeglądu Teatrów Lalkowych.

Rozpoczynający się sezon, to również zaproszenia na festiwale i przeglądy teatralne do Katowic, Legnicy, Zakopanego oraz Wiednia (DNI POLSKI W WIEDNIU).

Premiery, spektakle, projekty... ich realizacja nie byłaby możliwa bez środków finansowych, o które, jak co roku TLiA w Wałbrzychu, będzie aplikował do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych. W tym sezonie priorytetem jest pozyskanie funduszy na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz na realizację III edycji Festiwalu małych Prapremier - Wałbrzych 2017.