powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Spektakle seniorów na finał Festiwalu Teatrów Ulicznych

Na zakończenie Festiwalu Teatrów Ulicznych przygotowane zostały spektakle autorstwa toruńskich seniorów. "Duety. Kwartety. Sekstety" to pierwsze wyjście Sceny Kabaretowej Seniora w przestrzeń ulicy, do każdego widza i często przypadkowego.

Seniorzy w spektaklu poruszają problemy związane z kobietą i mężczyzną, z miłością i zazdrością, z upadkiem i odradzaniem się. Do spektaklu wykorzystane zostały teksty Henryka Sienkiewicza z powieści "Rodzina Połanieckich". Są to teksty uniwersalne, skrojone na każdy czas, gdyż mówią o emocjach, jakie towarzyszą ludziom od prawieków. Teksty na tle sugestywnej muzyki emitowane są z głośników, aktorzy prezentują symboliczne i pełne metafory obrazy, wypełniając uliczną przestrzeń ruchem, tworząc jednocześnie z dwóch ogromnych tkanin coraz to nowe obrazy.

W najbliższy weekend będzie można zobaczyć aż trzy spektakle: 2 września o godzinie 18.00 przy Fontannie Cosmopolis, 3 września o godzinie 16.00 na ulicy Pod Krzywą Wieżą oraz 4 września o godzinie 16.00 w amfiteatrze Parku Miejskiego.

Fundacja Pro Theatro od 9 lat realizuje projekty artystyczne kierowane do grup wielopokoleniowych. Amatorzy uczestniczący w projektach rozwijają swoje pasje aktorskie przygotowując eksperymentalne spektakle. Przedstawienia były wysoko ocenione na festiwalach w Pradze, Friedrichshafen i Istambule. Przez kilka lat, spośród około 60 uczestników rożnych warsztatów, wyłoniła się grupa 13 seniorów, która utworzyła Kabaretową Scenę Seniora - informuje prezes fundacji i jednocześnie reżyser spektaklu, Emilia Betlejewska.

"Duety. Kwartety. Sekstety" - teatr na ławce to spektakl, który jest efektem kilkumiesięcznej pracy Seniorów z różnymi twórcami teatru: Anną Magalską-Milczarczyk, Anetą Tulisz- Skórzyńską, Edytą Malinowską oraz Emilią Betlejewską. Tym razem z grupą współpracowała nad tekstem do spektaklu Pani prof. Zofia Mocarska-Tyc. W spektaklu występują: Norbert Czachowski, Alicja Iwanowicz, Marta Jatczak, Jolanta Kaczmarek, Barbara Barche-Kempska, Janusz Krajewski, Danuta Kwasowska, Janusz Kwasowski, Mariola Piotrowska, Dorota Roszak, Elżbieta Sarnowska-Rybarczyk, Ryszard Sapieżyński, Danuta Wiese. Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.