powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Zakład Teatru i Dramatu UŚ solidarny z Teatrem Polskim we Wrocławiu

Pracownicy Zakładu Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego wystosowali list poparcia dla Zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Katowice, dn. 1 września 2016

List poparcia

Zakładu Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

dla Zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu

W związku z ostatnimi wydarzeniami pragniemy wyrazić poparcie dla Zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu, który od kilku dni protestuje przeciwko powołaniu na dyrektora teatru Cezarego Morawskiego. Wrocławski teatr, działając przez ostatnie kilka lat pod kierownictwem dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego, stał się jedną z najważniejszych scen w Polsce i marką rozpoznawalną na całym świecie.

Specyfika pracy w teatrze wymaga zespołowości. Jesteśmy zbulwersowani zignorowaniem tego faktu przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który zdecydował się na wybór na stanowisko dyrektora kandydata nieakceptowanego przez Zespół i niegwarantującego utrzymania wysokiej jakości repertuaru. Sprawa wszak dotyczy teatru publicznego.

Mamy nadzieję, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego, mimo dotychczasowych działań, usłyszy głos protestującego Zespołu i zdecyduje się przystąpić do rozmów. Kredyt zaufania Zespołu, który pracując przez wiele lat z różnymi reżyserami, wypracował spójną wizję Teatru Polskiego, jest podstawowym warunkiem kontynuowania wartościowej linii repertuarowej. Gwarantem jakości artystycznej przedstawień jest panująca w teatrze atmosfera współpracy, wzajemny szacunek, zrozumienie i zaufanie.

Z poważaniem

Prof. dr hab. Ewa Wąchocka

Kierownik Zakładu Teatru i Dramatu UŚ

oraz pracownicy Zakładu Teatru i Dramatu UŚ