powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Powstaje Centrum Sztuki Tańca

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy budowania stałego miejsca, związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi.

Od wielu lat warszawskie środowisko taneczne próbowało znaleźć miejsce dla tańca, gdzie regularnie mogłyby być prezentowane spektakle, performance, warsztaty, wykłady i dyskusje na temat tańca (Centralny Basen Artystyczny, Teatr IMKA, Teatr Studio, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). Powstały owocne próby zrzeszenia środowiska tanecznego poprzez projekty Warszawską Scenę Tańca oraz Warszawską Platformę Tańca, które były wspólną inicjatywą warszawskich tancerzy i choreografów (organizacji działających w ramach Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca w Warszawie - KDS). Powyższe działania były udaną próbą sprawdzenia środowiska przy realizacji projektów związanych z tańcem.

Kolejnym krokiem jest powstanie Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w którym pokazy będą się odbywały kilka razy w miesiącu, warsztaty będą regularne, w miejscu tym będą się odbywać cykliczne wykłady, projekcje filmowe. Projekt realizowany jest przez Środowiska działające w ramach KDS ds. Tańca. Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury - MIK, który udostępni bezpłatnie przestrzeń na realizację tego programu w 2016 roku.

Ogólna wizja projektu została wypracowana w wyniku konsultacji i konsolidacji środowiska przez KDS ds. Tańca, a za realizację odpowiadają trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru "NOWA FALA".

Długofalowym celem projektu jest stworzenie stałego miejsca dla tańca w Warszawie, w wyniku czego powstanie regularna oferta wydarzeń artystycznych warszawskich twórców o różnorodnej specyfice w dziedzinie tańca i sztuk pokrewnych. Program ten daje szansę na stworzenie podwalin stałego wspólnego repertuaru zarówno spektakli, jaki i warsztatów, projekcji filmowych o tańcu, prezentacji czy debat. To również szansa na oraz rozwój zarówno środowiska tanecznego Warszawy, jak i jego widzów. Centrum Sztuki Tańca ma pomóc w zbudowaniu silnego środowiska tanecznego w Warszawie, poprzez współpracę i konsolidację twórców oraz organizacji działających na rzecz tańca oraz upowszechnianie sztuki tańca wśród szerokiej widowni warszawskiej.

Centrum Sztuki Tańca to również profesjonalna promocja i obsługa artystów związanych z tańcem. Skupienie wszystkich artystów i organizacji w jednym miejscu ma ułatwić możliwość zaistnienia młodym artystom, a także wzmocnić pozycję już rozpoznawalnych twórców i organizacji.

W 2016 roku Centrum Sztuki Tańca zrealizuje projekt EKSPRESJE - regularną prezentację i promocję warszawskich artystów związanych z tańcem - profesjonalnych i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę. Spektakle i warsztaty odbywać się będą od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Więcej o Centrum Sztuki tańca na www.centrumsztukitanca.org