powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premiera "Liżę twoje serce" w Capitolu

Najnowszy spektakl Teatru Muzycznego Capitol to przewidziana na 8 października premiera "Liżę twoje serce" w reż. Agnieszki Glińskiej.

Scenariusz napisali Tomasz Man i Agnieszka Glińska, muzykę skomponowali Marcin Januszkiewicz i Marcin Obijalski, scenografię i kostiumy zaprojektowała Magdalena Maciejewska, plakat - Ryszard Kaja.

Rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka (w tej roli Helena Sujecka i Ewa Szlempo na zmianę) desperacko szuka swojego ukochanego, Cygana ze złotym zębem (Artur Bocheński), i spotyka po drodze niezwykłe - a przecież w tamtym czasie i miejscu oczywiste - postaci. Nikt nie jest tu u siebie, wszyscy próbują ułożyć sobie życie w mieście wśród morza ruin: drobne cwaniaczki, szabrownicy, profesorowie ze Lwowa, żydowscy aktorzy.

Cygance towarzyszy spotkana na dworcu Dziewczyna (Ewa Szlempo/ Aleksandra Adamska) - obie wyjdą z tej przygody całkowicie odmienione. Oglądamy miasto ich oczami, bo to jest "opowieść dziewczyńska" i po dziewczyńsku charakterna. Wędrują kierowane kolejnymi wskazówkami, od dworca przez szaber-plac, czyli Plac Grunwaldzki, zoo, "czerwony dywan" z pokruszonych cegieł na placu Wolności, Rynek, cygański pogrzeb. Pomagają wyciągać niemieckie dziecko z ruin, ugotować profesorostwu ze Lwowa głowę żyrafy, kradną plecak pełen złota i kupują żydowski teatr.

Jest to też historia o niespełnionej miłości (co nie musi być tak tragiczne, jak wydawałoby się na pozór) i o tym, że życie zawsze wygrywa ze śmiercią, opowiedziana z wielką czułością dla ludzkich słabości i dla miasta, w którym każdy kiedyś był obcy.

"Liżę twoje serce" to zwrot, który w języku romani oznacza wyznanie miłości.

"Kocham cię" w romani bliższe jest znaczeniu "chcę ciebie". Dlatego Romowie używają właściwych tylko dla nich metafor: "ćarav tri vodźori" (liżę twoje serce), "me chav tre jakha" (jem twoje oczy), "piav tro mujoro" (piję twoją twarz), bo wbrew stereotypom i przekłamaniom życie erotyczne Cyganów/Romów jest rzeczą wstydliwą, nieczystą. Nie uzewnętrznia się intymnych relacji, szczególnie w towarzystwie innych. Surowość obyczajowa w tej sferze jest również podyktowana przez kodeks skalań, norm zachowań i obyczajów.

(Według: Romopedia.pl, za: J. Ficowski, "Cyganie na polskich drogach", Kraków 1985, M. Kozłowska, "Zupa z jeża", Gdynia 2012, A. Mirga, L. Mróz, "Cyganie. Odmienność i nietolerancja", Warszawa 1994.)

Bilety w cenie od 20 do 70 zł - w kasie Capitolu przy ul. Piłsudskiego 72 lub online na stronie teatru

7 października - spektakl przedpremierowy

8 października - premiera

kolejne spektakle - 9, 11-14, 19-22 października