powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Tychy. W weekend rusza Festiwal Andromedon

W dniach 19-21 sierpnia w Tychach odbędzie się II edycja Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon.

19 sierpnia, piątek

17.00 / "Zmysły", Teatr A3

Plac Baczyńskiego / wstęp bezpłatny

Spektakl mobilny, zupełnie bezproblemowy technicznie, grany w ciągu dnia; surrealistyczny, zabawny, zaskakujący. ZMYSŁY! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające - zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność "Zmysłowym" surrealistycznym kabaretem lirycznym. Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Pomocna Dłoń - są barwnym, absurdalnym I dynamicznym działaniem. Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów Aktorzy wpisują się w przestrzenie obiektu, nawiązują kontakt z widzem, intrygują przechodnia, wciągają go w interakcje.

Czas trwania: 50 min.

***

19 sierpnia, piątek

20.00 / "Sekrety Szekspira cz. 1", Teatr Sztuk

Pasaż Kultury Andromeda / wstęp bezpłatny

20 sierpnia, sobota

20.00 / "Sekrety Szekspira cz. 2", Teatr Sztuk

Pasaż Kultury Andromeda / wstęp bezpłatny

21 sierpnia, niedziela

20.00 / "Sekrety Szekspira cz. 3", Teatr Sztuk

Pasaż Kultury Andromeda / wstęp bezpłatny

"Sekrety Szekspira" to serial w odcinkach. Za bazę posłużyły miłosne sceny ze "Snu nocy letniej". Co wieczór dżingiel reklamowy złożony z naturalnych dźwięków letniej nocy zapowiada odcinek, a widz ogląda kolejną odsłonę miłosnych duetów. To emocje wyrażone w gestach, dźwiękach i ruchomych obrazach. W tym miłosnym pokoju (fotoplastykon) nie pada ani jedno słowo o miłości, za to gest podąża za gestem, a ciało za ciałem. Biały pokój niczym lampion jest przestrzenią do ukazania relacji między parami zakochanych, porzuconych, niespełnionych, oczekujących czy zapomnianych w miłości. na wspólnym gruncie spotykają się więc Helena i Demetriusz / Hermia i Lizander / Hermia i Demetriusz / Oberon i Tytania. Równolegle zaistnieją więc dwa światy, realny i baśniowy. W "Fotoplastikonie" obowiązuje zasada "ruchomego widza". Aktorzy i muzyk "instalują się wewnątrz białego pokoju. Wzdłuż ścian pokoju biegnie szczelina, przez którą widz może podglądać sytuację wewnątrz. Wnętrze i zewnętrze wzajemnie się dopełniają. Aktorzy podglądają widza, który podgląda...aktorów. Gra i działania powodują, że po pewnym czasie nie wiadomo, kto inicjuje kolejny krok w tej relacji.

Premiera: 19. Festiwal Szekspirowski / SzekspirOff 2015, Gdańsk / Gdański Teatr Szekspirowski / dziedziniec

***

19 sierpnia, piątek

21.00 / "Plan lekcji", Teatr A3

Plac Baczyńskiego / wstęp bezpłatny

Kojarzona z Kantorem szkolna klasa w "Planie lekcji" ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów - wspomnień - szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku. Trzech dorosłych mężczyzn po latach ponownie znajduje się w szkole. Siedząc w ławkach uczestniczą w znanych wszystkim lekcjach - biologii, gimnastyki... Wykorzystując najprostsze rekwizyty - jabłka, balony, książki - bawią się w przywoływanie młodzieńczej, szkolnej beztroski. Szkoła jest w tym spektaklu metaforą wszystkich doświadczeń, które nas formują. Zabawa w wycieczkę w przeszłość jest i śmieszna i nostalgiczna i smutna. Szkolna ława nie jest idealną krainą dzieciństwa, to także terytorium codziennych walk emocji, zakazów, rozkazów, strachów i fobii. To w niej dotykają nas pierwsze miłości, szaleństwa, okrucieństwa i traumy kolegów.

Odgrywana bez słów historia, ukazywana w kolejnych obrazach-wspomnieniach - zamknięta jest w trzech szkolnych ławkach - obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Aktorzy uczą się i żyją oddzielnie, pochłonięci własnymi wspomnieniami i tylko na chwilę przebiegają wąskimi pomostami do sąsiedniej ławki - szkolnej pułapki. W niej knują, łobuzują, rozśmieszają, przeżywają rozterki i porażki, dzielą się wspólną kanapką - kreują historie celebrując precyzję sztuki aktorskiej w geście i sytuacji.

Czas trwania: 50 min.

***

20 sierpnia, sobota

17.00 / "Kucharz na ostro", Teatr Formy

Plac Baczyńskiego / wstęp bezpłatny

Spektakl dotyczy niedawnej historii, która wydarzyła się na Dolnym Śląsku na podlegnickich polach, podczas stacjonowania wojsk radzieckich na ziemiach polskich. Odbywały się wówczas ze względów ideowych wspólne manewry na poligonach polsko - radzieckich,. Głównym motywem jednak stają się nie typowe ćwiczenia wojskowe, tylko rywalizacja trzech kucharzy: Polaka, Rosjanina i Niemca oraz tajemniczej czeskiej sanitariuszki. Głównym motywem spektaklu jest - kto ugotuje lepszą zupę-grochówkę. Z dystansu już, mówi o sprawach niegdyś bardzo poważnych.

Spektakl obfituje w mnóstwo groteskowych sytuacji, komedii omyłek, wciągania widzów w interakcję, /np. obieranie ziemniaków /, ale nie brakuje również momentów wzruszenia. Spektakl lekki, nawiązuje do dobrej tradycji komedii związanych z tematem wojskowym - tj. Pułkownik Kwiatkowski rodem z opowieści o dzielnym Szwejku czy filmu jak Rozpętałem II wojnę światową. Na koniec aktorzy częstują widzów dobrą grochówką.

Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Józef Markocki

Obsada: Jan Kochanowski, Zbigniew Bodzek/Damian Szydłowski, Józef Markocki, Joanna Zabuska

Czas trwania: 60 min.

***

20 sierpnia, sobota

21.00 / "Cykl", Teatr Usta Usta Republika

Plac Baczyńskiego / wstęp bezpłatny

Spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z "cyklu" tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

Czas trwania: 45 min.

***

21 sierpnia, niedziela

15.00 / Koncert Witka Muzyka Ulicy, warszawskiego artysty ulicznego

Plac Baczyńskiego / wstęp bezpłatny

Charyzmatyczny muzyk uliczny, obdarzony bardzo mocnym głosem. Zainspirowany uliczną skrzypaczką wychodzi na miasto z akordeonem i tworzy swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów. Opisuje świat z perspektywy zarówno obserwatora jak i sympatyka ludzi, których umysł jest bezkrytycznie poddany, uformowany i zniewolony przez system religijny, polityczny i ekonomiczny. W prezentowanej muzyce przeplatają się motywy ludowe i rockowe, ale nie brakuje też wyraźnych akcentów lirycznych.

Grając na ulicy poddaje ludzi próbie wrażliwości muzycznej, dzięki której wyłonił 10 melodii cieszących się wśród przechodniów największym uznaniem. Te 10 utworów znajdzie się na powstającej właśnie płycie pod tytułem "Gram dla Was".

***

21 sierpnia, niedziela

17.00 / "Maruczella", Teatr Nikoli

Plac Baczyńskiego / wstęp bezpłatny

...w powietrzu unosi się dym z dymu wyłaniają się postaci: Kobieta i Mężczyzna udają się w podróż, podróż pełną nostalgii i humoru, w którą zabiorą także widzów. Tytuł "Maruczella" pochodzi od włoskiej piosenki opowiadającej historię miłosną. Spektakl Teatru Nikoli to kolaż miłosnych scen - zalotów, flirtów, przeoczeń czy nieporozumień na tle damsko-męskim. Każda z krótkich historii jest zaprawiona solidną dawką humoru, a część wciąga publiczność do aktywnej zabawy, umieszczając jej wybranych przedstawicieli na scenie. W aurze filmów Federico Felliniego, w magicznej atmosferze niemego kina, w dymie dziewiętnastowiecznych parowozów przenosimy się na stary Dworzec Kolejowy. Ciepła nostalgia, jaką wywołuje wspomnienie dawno minionych czasów łączy się z przyjemnością oglądania perfekcyjnej gry aktorskiej, łączącej pantomimę z elementami taneczno-komicznymi. To jedyna w swoim rodzaju romantyczna podróż w czasie.

***

21 sierpnia, niedziela

21.00 / "Szemkel", Teatr HoM

Plac Baczyńskiego / wstęp bezpłatny

Scenariusz na motywach Księgi Rodzaju, inspirowany poezją Zbigniewa Herberta oraz programem poetyckim "Raj" Jacka Kaczmarskiego.

Premiera: lipiec 2016

Reżyseria: Jakub Kabus

Współpraca: Barnaba Dorda

Obsada: Anna Swoboda, Natalia Kruszyna, Cezary Kuszyna, Filip Kruszyna, Katarzyna Kabus, Katarzyna Gliwa, Daria Dorda, Natalia Skamel, Jakub Kabus, Michał Mydlarz, Janusz Niedbał, Michał Tymoteusz Dorda, Grzegorz Król, Kamil Ciesielski, Krzysztof Wajda , Mariusz Matyja

Czas trwania: 60 min.