Chochół. Kolejna premiera w stodole

5 i 7 sierpnia w Chochle na Mazurach miała miejsce premiera spektaklu "Z samego nieba ide k' wam" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego. Kolejne pokazy 24, 25 i 26 sierpnia.

Po zeszłorocznym spektaklu pt. "Dzika Jabłoń", prezentowanym w starej stodole w Jerutkach na Mazurach, przyszła kolej na kolejną starą stodołę i kolejne przedstawienie o tytule "Z samego nieba ide k' wam".

Tym razem teatrem stała się zabytkowa stodoła w miejscowości Chochół (związana historycznie z osobą Marion Donhoff - nieżyjącej już przedstawicielki przedwojennej arystokracji niemieckiej, pisarki i dziennikarki, orędowniczki pojednania polsko-niemieckiego).

I jak zwykle, spektakl realizowała ekipa złożona z aktorów zawodowych: w tym roku combo gdańsko-toruńskie /Teatr Miniatura, Teatr Wiczy/ i aktorów amatorów - uczestników warsztatów aktorskich, scenograficznych, muzycznych itp.

Jutrznia na gody - teatr misteryjny, wystawiany od XVI do połowy XX w. Celebrowany jako mazurski obyczaj Bożonarodzeniowej nocy. Pośród niemieckojęzycznego żywiołu Prus Wschodnich, w brzmieniu języka polskiego doby Jana Kochanowskiego, był istotnym i pięknym wyróżnikiem pejzażu kulturowego Mazur. Systemy i wojny zniszczyły "Jutrznię". Ale my...

Mazurskie misterium wraz z tajemniczym incydentem upadku "żywego" Anioła spuszczanego z sufitu zboru w trakcie "Jutrzni" - opisanym w 1858 r. przez niejakiego Maxa Rosenheyna w przewodniku po Prusach Wschodnich - przywołamy na chwilę zkrainy zapomnienia w spektaklu p.t. "Z samego nieba idęk'wam" - zapowiadali przed premiera twórcy.

Ponadto postaramy się w nim odpowiedzieć na sporo męczących pytań typu:

- Kiedy spada "jutrzniany" Anioł?

- Co widzą świadkowie "przy całkiem oświetlonym kościele"?

- Kim są "zimni ludzie" i jak nazywał się facet z wąsikiem,

który podpalił świat?

- Co ma wspólnego żaba z wymiarem sprawiedliwości?

- Czy "czescy" widzą przyszłość?

- Czym jest miłość i gdzie mieszka prawda?

- Dokąd odlatują Anioły?

- Jak świat światem - kto jest komu bratem?

Prezentacje spektaklu jeszcze w dniach:

24, 25, 26 sierpnia godz. 20.00

Miejsce: "Stodoła na Chochole" k. Świętajna / w okolicy leśniczówki.

Wstęp wyłącznie z bezpłatnymi wejściówkami.

Rezerwacja wejściówek: animakul@wp.pl.

Odbiór osobisty wejściówek: od 16 sierpnia w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie i w w sekretariacie Nadleśnictwa Spychowo

**

Reżyseria, dramaturgia: Romuald Wicza-Pokojski - dyr. Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku

Scenariusz: Robert Wasilewski

Obsada:

Wiola Karpowicz - Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Krystian Wieczyński - Teatr Wiczy w Toruniu

oraz:

Marta Szyszko, Agnieszka Zalewska, Martyna Chomuszko, Justyna Bulicka, Iga Wasilewska, Kaja Wasilewska, Maciej Zawisza, Adam Bocianiak, Marcin Majewski, Robert Wasilewski, Krzysztof Berendt, Szczepan Chrzanowski

Scenografia: Bartosz Myślak

Kostiumy: Ewa Helman Szczerbic

Muzyka: Robert Wasilewski

Aranżacje muzyczne: Aleksander Tomaszczyk, Iga Wasilewska, Wolfgang Niklaus

Wykonawcy muzyki: Chór pod kier. Joanny Gawryszewskiej, Schola Węgajty pod kier. Wolfganga Niklausa, Zespół Saks Szczytno pod kier. Aleksandra Tomaszczyka, Kapela Rodziny Wasilewskich

**

Spektakl powstał w trakcie kilkumiesięcznej pracy merytorycznej i warsztatowej uczestników i realizatorów projektu Stowarzyszenia ANIMA pt: "I wtedy urwał się mazurski anioł... Lekcja dokończona po Przerwie" - 2016 r.

**

TVP Kultura w dn. 28 sierpnia wyemituje reportaż o powstawaniu tego spektaklu i naszych działaniach. Program pt. "Nienasyceni".

**

Dofinansowano ze środków:

MUZEUM HISTORII POLSKI W WARSZAWIE w ramach programu Patriotyzm Jutra, Powiatu Szczycieńskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W Olsztynie, Samorządu Województwa Warmońsko-Mazurskiego.

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury

"ANIMA"

Współorganizator:

Nadleśnictwo Spychowo - Lasy Państwowe

Partnerzy: Miejski Dom Kultury W Szczytnie, Fundacja Kreolia - Kraina

Kreatywności

Wsparcie: Zygmunt Rząp i Muzeum Rolnicze w Olszynach, Zakład Gospodarki Komunalnej w Świętajnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Piasutnie

Patronat Honorowy Starosty Szczycieńskiego

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego