Warszawa. "Królewskie Arkady Sztuki" na Zamku Królewskim

W piątek na Zamku Królewskim w Warszawie rusza siódma edycja sierpniowego festiwalu "Królewskie Arkady Sztuki".

«W trakcie ośmiu weekendowych wieczorów stu artystów wystąpi na koncertach, w spektaklach teatralnych i tanecznych.

Festiwal w Arkadach Kubickiego otworzy w piątek spektakl "PerforSens" Teatru OFF Harnam z Łodzi, będący satyrycznym komentarzem na temat stereotypów, związanych z tańcem współczesnym. Zespół działa od 2008 roku i realizuje projekty, łączące formy taneczno-teatralne i performatywne, taniec współczesny i jazzowy.

W programie teatralnym "Królewskich Arkad Sztuki" jak zwykle dominują działania plastyczne. Teatr Ewolucji Cienia z Poznania przedstawi widowiskowy, a zarazem mroczny spektakl "Czas Wilka", podejmujący problem zła drzemiącego w każdym z nas. Warszawski Teatr Akt zaprezentuje poetycki spektakl "Kwiaty zła", oparty na poezji francuskiego symbolisty Charlesa Baudelaire'a. Poznańska grupa Circus Ferus w spektaklu "Freak Show" sięga do tradycji XIX-wiecznych publicznych pokazów przeróżnych "kuriozów" popularnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Muzyczną scenę zainauguruje w sobotę 6 sierpnia koncert jazzowego tria Artura Dutkiewicza, wybitnego pianisty o rozpoznawalnym stylu, który wykona m.in jazzowe interpretacje utworów Jimi'ego Hendrixa, Czesława Niemena oraz transkrypcje greckich pieśni ludowych (część z nich pochodzi z płyt "Hendrix Piano" i "Prana")Z zespołem Artur Dutkiewicz Trio wystąpi również Jorgos Skolias, jeden z najbardziej oryginalnych w Polsce wokalistów jazzowych.

Podczas "wieczoru z muzyką klasyczną" zagra orkiestra Warsaw Camerata pod kierownictwem Pawła Kos-Nowickiego. W programie. kompozycje Josepha Haydna, Franza Schuberta i Beli Bartoka.

Będzie też koncert z transkrypacjami polskich XIX-wiecznych pieśni w wykonaniu zespołu wokalnego Bornus Consort pod kierownictwem artystycznym Marcina Bornusa Szczycińskiego.

A na zakończenie, 27 sierpnia - wieczór z muzyką polską - z utworami Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Wykona je Orkiestra Sinfonia Viva, w skład której wchodzą absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Więcej na: www.zamek-krolewski.pl»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego