powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podlaskie. Druga część Wertepowych atrakcji

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep będzie można zobaczyć m.in. słowackiego "Hamleta" i "Mistrza Manole. Legendę rumuńską".

Rozpoczynamy smakowicie i przyjacielsko - od tradycyjnego spotkania w Policznej przy okazji "Długiego stołu", a potem będzie już tylko ciekawiej. Miłośnicy teatru nie powinni być w ten weekend rozczarowani. Przed nami m.in. "Mistrz Manole. Legenda rumuńska", "Hamlet" w wykonaniu artystów ze Słowacji , "Wszystko w walizce" Luigi Ciotta czy bogatej w grę ognia, świateł i muzyki prawdziwej sztuki ulicy, czyli "Płonące laski 4", a poza tym warsztaty. Kreatywne spotkania, a nawet szansa na własnoręcznie wyprodukowanie swojej osobistej wertepowej podkoszulki.

Tego nie można przegapić!

"Mistrz Manole. Legenda rumuńska" zaprezentowana zostanie tylko raz - 6 sierpnia w dawnej Synagodze w Orli. Spektakl jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku przez Darka Błaszczyka i Jacka Hałasa w formie archaicznej śpiewogry. Spektakl wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego "magicznego performansu", który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji.

Włoch Luigi Ciotta będzie próbował zaczarować publiczność Policznej, Dubicz Cerkiewnych, Orli i Hajnówki swoją opowieścią o... walizkach. Artystę poznajemy jako ekscentrycznego portiera. Zapraszamy do świata pełnego walizek, walizeczek i... skarbów w nich ukrytych.

Znajdzie się też i coś dla miłośników X Muzy, choć w nieco krzywym zwierciadle, a właściwie lunaparkowej jurcie. "Objazdowe nieme kino", bo o tym spektaklu mowa proponuje widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po Gwiezdne Wojny. Jednak wszystkie te filmy mają jednak jeden mankament - nie mają dźwięku. Na to przedstawienie organizatorzy przygotowali (ze względu na jurtę) limitowaną liczbę miejsc. Bilety należy rezerwować mailowo: biuro@a3teatr.pl lub telefonicznie: 513 172 746

W Dubiczach Cerkiewnych i Orli rozsmakować się będziemy mogli w klasycznej sztuce ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Wszystko za sprawą spektaklu "Płonące laski 4" teatru Akt, który w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. Ten sam teatr w Hajnówce zaprezentuje nam zupełnie inny program - spektakl "Poza czasem" to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w nieznane, w głąb własnej wyobraźni. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na wielkie widowisko.

***

Przez te osiem lat istnienia Wertep przyzwyczaił też widzów do działań interaktywnych, warsztatów, spotkań, rozmów. Nie inaczej jest i tym razem.

W czwartek 4 sierpnia "DŁUGI STÓŁ - TRADYCJA SPOTKAŃ" (świetlica wiejska w Policznej)

"Długi Stół" to taki stół, na którym jest WSZYSTKO CO NAJLEPSZE i wokół którego DZIEJE SIĘ WSZYSTKO CO NAJWAŻNIEJSZE. Nawiązując do starego powiedzenia "przez żołądek do serca" skupiamy uwagę na wielokulturowości regionu widzianej przez pryzmat kulinariów typowych dla Podlasia. Uczestnicy, zgromadzeni wokół stołu, dzielą się specjałami kuchni podlaskiej, wymieniają się przepisami, opowieściami o obrzędach i lokalnych tradycjach. Przekazują wszystko to, co najlepsze w naszym regionie - i młodszym i starszym, gościom z regionu i dalszych części Polski. W tegorocznej edycji mamy konkurs na najlepsze dania w 3 kategoriach: dania mięsne, jarskie, słodkie. W imię powiedzenia, że MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE I ŻYCIE UMILA - kulinarnym działaniom towarzyszyć będzie także oprawa artystyczna.

WERTEPOWA FABRYKA

Kreatywne działania artystyczne dla widzów w każdym wieku. Ze zwykłych koszulek wspólnie zrobimy rzeczy niezwykłe, które będą nam towarzyszyć przez cały Wertep i nie tylko. Widzowie - wybierając się na spektakle przynieście ze sobą jasne, jednokolorowe koszulki, które w festiwalowym namiocie w godz. 15.00 - 18.00 własnoręcznie oznaczycie wertepowym znakiem.

Prowadzenie: Marion Brand

ERASMUS+ WOLONTARIAT EUROPEJSKI (European Voluntary Service EVS)

By zostać wolontariuszem nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji - wystarczy chęć do działania oraz wiek 18-30 lat. Wolontariat w innym kraju może trwać od 2 do 12 miesięcy. Wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów i mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i logistyczne przed wyjazdem i w czasie wolontariatu oraz na cykl szkoleń. Oznacza to, że wolontariusz jest pod stałą opieką i ma niezwykła szansę uczyć się, nawiązywać kontakty i rozwijać swoje zainteresowania.

Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" posiada akredytację jako organizacja wysyłająca, goszcząca i koordynująca. Przyjmujemy zagranicznych wolontariuszy na staż w Polsce oraz wysyłamy polskich wolontariuszy za granicę, by tam uczyli się i zdobywali doświadczenie w interesujących ich sferach. Skorzystajcie z tej okazji i zgłaszajcie się do nas.

Nabór zgłoszeń jest 2 razy w roku: IV i X.

Zapraszamy do kontaktu: biuro@a3teatr.pl, tel. 513 172 746

BADANIE MARKI WERTEPU

Wertep jak magnes przyciąga nowych sympatyków. W tym roku festiwalowa publiczność nie tylko spotka artystów z Polski i południa UE. Pojawią się też pytania, z czym kojarzy się Wertep, co znaczy dla widzów, dla miejsc, w których jest festiwal. To wspaniała okazja do rozmów i dalszych planów festiwalowych.

Badania przygotowane przez Alicję Grochowską - profesora Uniwersytetu SWPS, przeprowadzone w trakcie festiwalu przez wolontariuszy, zostaną przeanalizowane przez zespół studentów SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Wyniki dadzą nam informację, czy Wertep jest marką, którą znamy, rozpoznajemy, identyfikujemy się.

WARSZTATY Z PODSTAW BIZNESU I PRZEDSIEBIORCZOSCI DLA ARTYSTÓW

Są doskonałą okazją do skoncentrowania się na biznesowej stronie towarzyszącej pracy twórczej, która dobrze zintegrowana może być źródłem stabilności finansowej i rozwoju.

Do udziału szczególnie zachęcamy artystów, którzy chcą usprawnić biznesową stronę zawodu; artystów, którzy pracują na własny rachunek lub planują założenie artystycznej działalności biznesowej (przynoszącej dochody). Warsztaty będą cenną pomocą także dla tych, którzy stoją przed podjęciem decyzji czy pracować jako freelancer czy wybrać zatrudnienie. Zajęcia prowadzone przez Centre for Creative Practices z Irlandii w języku polskim i angielskim.

Warsztaty zamknięte - obowiązują zapisy.

ŚWIADOMIE AKTYWNI - MIĘDZYPOKOLENIOWE ZAJĘCIA W OBSZARZE KULTURY I SZTUKI

Kreatywne spotkania, spektakle, warsztaty dla seniorów młodych duchem i grup międzypokoleniowych. Bogaty program wypełni lukę w art edukacji seniorów, będzie okazją aktywnego i twórczego spędzenia wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowań i dzielenia się doświadczeniem z innymi. Stworzymy okazję do spotkań towarzyskich i ożywienia kontaktów, otwarcia się na innych i wspólnych aktywności.

Jesteś seniorem lub chcesz być w grupie międzypokoleniowej? Dołącz do nas już teraz!

Zapraszamy do kontaktu: biuro@a3teatr.pl, tel. 513 172 746

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych.