powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Trwa XX Festiwal Szekspirowski

Do 7 sierpnia Trójmiasto będzie teatralnym centrum Polski. Festiwal Szekspirowski to największe wydarzenie w Polsce w obchodzonym właśnie Roku Szekspira i jedna z największych tego typu imprez w Europie. O statuetkę Złotego Yoricka walczy m.in. "Burza" z Teatru Współczesnego ze Szczecina (dziś w Teatrze Wybrzeże). Jutro m.in. "Hamlet" irańskiego teatru Quantum Theatre Group.

Do Gdańska przybędą 32 grupy teatralne, kilkudziesięciu muzyków, happenerów, artystów performance. Najgłośniejszym gościem tegorocznego festiwalu jest włoski reżyser Romeo Castellucci, który pokaże swoją produkcję "Juliusz Cezar. Fragmenty", będącą reinterpretacją jego sztuki z 1997 r. Niezwykle ciekawie zapowiada się "Hamlet" irańskiego teatru "Quantum Theatre Group".

Założyciel teatru Arash Dagdar bierze na warsztat treści z wiekopomnego dzieła, które jest dla niego swoistą "encyklopedią wiedzy o sprzecznościach tkwiących w ludzkiej naturze". - Wystawianie Szekspira to poddawanie siebie samego próbie, to pokazywanie tego, co się wie o życiu, ale również tego, co nam ciągle umyka - podkreśla irański reżyser w jednej z zapowiedzi sztuki.

Artyści z Polski powalczą o statuetkę Złotego Yoricka. Lista naszych uczestników konkursu jest jednak krótka. Wśród nich są: "Hamlet" Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, "Burza" [na zdjęciu] z Teatru Współczesnego ze Szczecina i "Juliusz Cezar" z Teatru Powszechnego w Warszawie.

Spektaklom, jak co roku, towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria, czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej.