Olsztyn. Teatralne Kino Jaracza w Hangloose Caffe

Teatr Jaracza zaprasza do pierwszego w Polsce Teatralnego Kina. W każdą sierpniową niedzielę o godz. 21 na tarasach widokowych Hangloose Caffe zaprezentuje nagrania swoich spektakli.

«Rozmowa z Maciejem Lewandowskim, rzecznikiem Teatru Jaracza w Olsztynie.

Olsztyńskie Teatralne Kino to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Skąd taki pomysł?

Maciej Lewandowski: Na wakacje Teatr Jaracza tradycyjnie zamyka swoje podwoje. Nie chcieliśmy jednak pozwolić naszym widzom, aby o nas zapomnieli, dlatego postanowiliśmy kontynuować aktywność teatralną w okresie wakacji. Niestety, wystawienie spektaklu w lipcu, sierpniu, to czasochłonne, wymagające wielu zezwoleń oraz nakładów finansowych przedsięwzięcie. Wpadliśmy więc na pomysł wykorzystania zapisów wideo naszych spektakli, co szybko podchwycili nasi przyjaciele z Hangloose Caffe. Zaproponowali nam, aby przedstawienia w takiej formie prezentować na ich tarasach widokowych. Tak powstało Teatralne Kino Jaracza.

Jaki był dobór spektakli?

- Pierwszym i najważniejszym punktem była jakość nagrania. Te spektakle, które realizowane były dawno, są albo w bardzo słabej jakości albo z bardzo słabym dźwiękiem. Prezentujemy więc przedstawienia bardziej współczesne. Niektóre zeszły z afisza niedawno, inne już dobrych parę lat temu. Są też takie, które wciąż można oglądać w "Jaraczu".

No własnie, które z prezentowanych spektakli można będzie jeszcze obejrzeć w teatrze?

- Z planowanego repertuaru tylko "Złotego smoka" i "Zespół Śmierci i tańca". Także Teatralne Kino to jedyna i niepowtarzalna okazja, by obejrzeć "Tango Nuevo" czy "Stawiam na Tolka Banana".

Czy trzeba wcześniej rezerwować miejsca?

- Tak i nie... W poprzedniej edycji na każdym seansie mieliśmy nadkomplet publiczności. Widzowie, którzy chcieli usiąść przy stolikach przychodzili nawet dwie godziny wcześniej. Wielu przybywało ze swoimi kocami, leżakami, krzesełkami składanymi i całymi rodzinami rozkoszowało się Teatrem pod gołym niebem. Po takich doświadczeniach nie mogło nas zabraknąć na plaży także w tym roku.

W repertuarze:

7 sierpnia, godz. 21 "Tango Nuevo". Spektakl z muzyką Astora Piazzolli, artysty, który zrewolucjonizował tango. To właśnie Piazzolla stworzył oryginalny, niepodrabialny styl tanga, zwany "nuevo tango" odbiegający od tradycyjnego wzorca. Dzięki niemu tango stało się znane na całym świecie.

14 sierpnia, godz. 21 "Złoty smok". Chińsko-tajsko-wietnamska restauracja, w której niczym w sosie słodko kwaśnym, perypetie poszczególnych bohaterów mieszają się ze sobą. Kobiety grają mężczyzn, a mężczyźni kobiety.

21 sierpnia, godz. 21 "Stawiam na Tolka Banana". Spektakl na podstawie kultowej powieści Adama Bahdaja. Głównym bohaterem jest Julek, chłopiec z dobrego domu, który zaprzyjaźnia się z bandą Karioki. Z tej znajomości musi wyniknąć wiele przygód, w których udział weźmie też Tolek Banan.

28 sierpnia, godz. 21 "Zespół Śmierci i Tańca czyli piosenki Tiger Lillies". Spektakl muzyczny studentów Studium Aktorskiego na podstawie piosenek zespołu The Tiger Lillies. Polskie tłumaczenia utworów przygotował Szymon Jachimek, znany z występów w kabarecie Limo.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego