Łódź. Teatralny sierpień w Domu Literatury

Trwa XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych. W poniedziałek w Domu Literatury (ul. Rooseuelta 17) będzie można zobaczyć "Warszawski nokturn" - muzyczny spektakl o Powstaniu Warszawskim.

«W środę "Truciznę teatru" zaprezentuje Centrum Kultury w Gdyni. Dom Literatury zaprasza na XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych. W tym tygodniu będą aż dwie okazje do spotkania.

WARSZAWSKI NOKTURN

"Warszawski nokturn" wyreżyserowała Teresa Stokowska-Gajda według napisanego wspólnie z Andrzejem Maculewiczem scenariusza.

"Przywołamy niepowtarzalny klimat tego patriotycznego zrywu" - zapowiadaj ą twórcy. W przedstawieniu wykorzystano piosenki, m.in. "Hej, chłopcy, bagnet na broń", "Pałacyk Michla" i "Sanitariuszka Małgorzatka". A także utwory poetyckie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, Juliana Przybosia, Antoniego Słonimskiego i Mieczysława Jastruna. Muzykę do powstańczych piosenek skomponowali m.in. Krystyna Krahelska, Andrzej Panufnik, Czesław Bojarski i Jan Markowski.

W "Warszawskim nokturnie" wykorzystano zapiski Władysława Bartoszewskiego z książki "Dni walczącej stolicy". Wystąpią aktorzy i studenci związani ze Studiem Piosenki Domu Literatury. Za ruch sceniczny odpowiada Kazimierz Knol.

Muzyczny spektakl rozpocznie się o godz. 19. W przedsprzedaży bilety kosztują 15 zł. W dniu wydarzenia ich cena wzrośnie do 30 zł.

TRUCIZNA TEATRU

W środę na scenę Domu Literatury wyjdą Stanisław Górka i Cezary Morawski. Aktorzy wystąpią w "Truciźnie teatru" Centrum Kultury w Gdyni, w reżyserii Anny Zagórskiej i z muzyką Jerzego Derfela. Bohaterami sztuki Rodolfa Sirery są Markiz i Gabriel de Beaumont spotykający się w paryskim salonie. "Kameralna sztuka zadająca pytania o kreację, konwenanse i granice teatru w życiu codziennym".

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. W przedsprzedaży bilety kosztują 20 zł. W dniu wydarzenia ich cena wzrośnie do 35 zł.

CO JESZCZE W SIERPNIU?

W sierpniu w programie również "Ostatnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Anny Januszewskiej (Teatr Współczesny w Szczecinie), "Bar pod zdechłym psem" na podstawie utworów Władysława Broniewskiego (Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia) oraz "Atrament dla leworęcznych" Krzysztofa Niedźwieckiego (Teatr KTO z Krakowa). Poza konkursem - projekcja "Poskromienia złośnicy" Szekspira w reżyserii Zygmunta Hübnera i pokaz mistrzowski Ewy Dałkowskiej - "Byłam sekretarzem marszałka Piłsudskiego".»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego