powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Słupsk. W sierpniu premiera "Judy" w Nowym

W Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku trwają próby do spektaklu "Judy" w reż. Dominika Nowaka. Premiera planowana jest na 13 sierpnia.

"Judy" to spektakl muzyczny inspirowany życiem oraz twórczością legendarnej amerykańskiej aktorki i wokalistki Judy Garland. Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1969 roku w garderobie kopenhaskiej sali koncertowej tuż przed jej ostatnim wyjściem na scenę - trzy tygodnie później znaleziono ją martwą w wynajętym domu w Londynie. Przyczyną śmierci było "przypadkowe przedawkowanie barbituranów", próby samobójczej nie stwierdzono. Koroner dodał, że Garland i tak żyła "na kredyt", między innymi z powodu marskości wątroby. Miała 47 lat. Ceremonię pogrzebową przeprowadził pastor, który trzy miesiące wcześniej udzielił jej ostatniego, piątego już ślubu. Liza Minnelli powiedziała o śmierci swojej matki: "To nie samobójstwo - była po prostu zmęczona, jak kwiat, który daje światu radość i piękno, a potem więdnie".

Spektakl jest zabawną i jednocześnie gorzką opowieścią o życiu "tam, gdzie gwiazd jest więcej niż na niebie", refleksją nad przemijaniem i blaknięciem blasku sławy, próbą rozliczenia się z całego życia. Zaglądając do garderoby Judy Garland podglądamy intymny świat schowany przed publicznością, słuchamy piosenek śpiewanych "tylko dla siebie", śmiejemy się z anegdot, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, stajemy się adresatem zwierzeń ze świata znajdującego się "gdzieś tam ponad tęczą".