Poznań. Wielkie kolejki po darmowe wejściówki

We wtorek od rana ogromna kolejka ustawiła się pod Teatrem Muzycznym, który jako pierwszy rozdawał bezpłatne wejściówki na spektakle Teatru Polonia i Och Teatru w Poznaniu. Wielu chętnych czekało także pod Centrum Inicjatyw Senioralnych. Wtorkowa pula biletów została rozdana, ale czekający mieli zastrzeżenia do sposobu rozdawania biletów.

«Jedną z osób, która próbowała zdobyć bilety we wtorek w Teatrze Muzycznym była pani Joanna Spychała. W mailu do redakcji przesłała krótką relacje, ale i swoje zastrzeżenia do sposobu ich rozdawania.

"Pod Teatr Muzyczny dotarłam dziś punktualnie o dziewiątej rano. Już kiedy z drugiej strony skrzyżowania zobaczyłam długą kolejkę zawijającą się wokół budynku teatru wiedziałam, że trzeba było jednak wybrać się sporo wcześniej. Na dworze upał, czekający starają się schować w cieniu, ktoś wspomina, że i za komuny takich kolejek nie było. Łańcuszek czekających powiększa się z minuty na minutę. Pozytywne nastroje kolejkowiczów jednak nie opuszczają ("słyszałam od koleżanki, że mają dzisiaj pulę dwóch tysięcy wejściówek"). Powoli kolejka zaczyna się przesuwać. 9:08. Ktoś woła głośno, że bilety się skończyły. Wygląda jednak na to, że to fałszywy alarm - kolejkowicze oddychają z ulgą.

Po kilkunastu minutach do osób na koniec kolejki podchodzi ktoś z teatru, by wręczyć im ulotki reklamujące repertuar Muzycznego i małe karteczki z listą terminów, kiedy można odebrać wejściówki w CIM. - Nie chcę Państwa zniechęcać, ale ta kolejka jest naprawdę długa, jeszcze zakręca w samym budynku. Nie ma sensu, żeby Państwo czekali, nie ma już zbyt wielu wejściówek.

Nikt nie wie, jak duża jest pula biletów

Tłum trochę się przerzedza, większość osób dzielnie czeka dalej. W mojej "okolicy" kolejki dobre nastroje nadal nie opuszczają czekających. W końcu to nie nam wręczono ulotki, czyli szanse są. Próbujemy oszacować liczbę osób - raczej nie było przed nami więcej niż dwustu. Przemnożone razy dwie wejściówki na osobę. Chyba nie powinno być źle, choć nikt nadal nie wie, jak duża jest pula.

A potem wydarzenia nabierają szybko tempa: do nas też trafiają ulotki. - Wejściówki na "Białą bluzkę" [na zdjęciu] właśnie się skończyły. Na "Flamenco" zostało dosłownie kilka - informuje pracownik i zachęca do rozejścia się. Większość osób stoi dalej, w końcu to jeszcze nie wszystkie spektakle. Potem słyszymy, że sporo biletów zostało już tylko na "Jasia i Małgosię".

Kiedy w końcu wchodzę do budynku teatru, sytuacja wygląda niewesoło: wejściówek nie ma. Żadnych. - Nawet na "Jasia i Małgosię"? - upewniają się kolejne osoby. Na miejscu zamieszanie, coraz więcej osób wychodzi, jednocześnie wchodzą coraz kolejne. Kiedy dochodzę do lady szatni - jeszcze przed chwilą chyba właśnie tam rozdawano wejściówki - mogę tylko przysłuchać się rozmowom z obsługą teatru. Jaką pulę rozdano? - Nie wiem, dostaliśmy od miasta zapakowane w pudełku, rozdaliśmy wszystko, co mieliśmy. - Ile biletów "rzucą" następnego dnia do CIM-u? Też nie wiadomo.

Na stronie Teatru Muzycznego informacja: "Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie pojedyncze wejściówki". Na miejscu słyszę, że pierwszym osobom z kolejki rozdawano po sześć wejściówek - trzy spektakle, na każdy po dwie.

Na zewnątrz rozczarowani poznaniacy. - Jak mogą nie wiedzieć, ile rozdali? Dlaczego dawali na początku po sześć?

W kolejce pod CIM mało kto będzie się chciał ustawiać. - Pewnie trzeba by iść o piątej - słychać zniechęcone głosy. Starsze panie zastanawiają się, czy nie wybrać się jeszcze do Centrum Inicjatyw Senioralnych. Ktoś szybko rozwiewa ich wątpliwości. - Nie ma po co, tam też się już wszystko rozeszło.

Teatr Muzyczny w Poznaniu: dwie wejściówki, ale na trzy spektakle

Małgorzata Rychlewska z Biura Obsługi Widza Teatru Muzycznego pytana o wejściówki, potwierdza, że całą wtorkową pulę rozdano.

- A czy faktycznie rozdawali państwo po sześć wejściówek na osobę? - dopytujemy.

- Na naszej stronie i Facebooku umieściliśmy informację, że jedna osoba może odebrać dwa bilety na jeden tytuł i na maksymalnie trzy spektakle. Czyli w sumie sześć wejściówek - wyjaśnia pracowniczka teatru.

Na Facebooku Teatru w ostatnich postach pisano, że "jedna osoba może pobrać maksymalnie dwa bilety na jeden spektakl". Informacja o trzech spektaklach pojawia się w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek z 19 lipca.

W Centrum Inicjatyw Senioralnych pula biletów skończyła się ok. godz. 9.50. - Ale kilka osób w kolejce stało już, kiedy przychodziłyśmy o godz. 7.30 - dowiadujemy się w CIS.

Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta i Urzędu Miasta, odpowiada, że Teatr Muzyczny, jako jeden z producentów wydarzenia i instytucja miejska, rozdawał własną pulę biletów. - Mogli to zrobić według zasad, które ustalili. Natomiast w Centrum Informacji Miejskiej, gdzie bilety będą rozdawane od środy, będziemy trzymać się zasady, że jedna osoba może otrzymać dwie wejściówki, każdego dnia na inny spektakl - wyjaśnia Surma. I dodaje, że na Facebooku miasta w aplikacji konkursowej również rozdawane wejściówki - w sumie tysiąc sztuk.

Na wszystkie spektakle Teatru Polonia i Och Teatru w Poznania będzie osiem tys. wejściówek. W Centrum Informacji Miejskiej można odbierać je od środy.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego