powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podlaskie. Wertep tuż, tuż

To już po raz ósmy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep zawita w Podlaskiem. Tegorocznej edycji patronuje sztuka uliczna południa Europy. Start 29 lipa.

Patronat honorowy nad festiwalem objął też Prezydent RP Andrzej Duda.

- Dało to nam nadzieję, że Wertep będzie trwał dalej - mówił Dariusz Skibiński na zorganizowanej we wtorek 26 lipca w Białymstoku konferencji prasowej. - Wierzę, że ten festiwal ważny jest dla tego regionu nie tylko ze względów artystycznych, ale i społecznych: łącząc różne pokolenia, osobowości, kultury. Uczy otwartości, tolerancji, otwiera nas na sztukę i artystów.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP do tej pory był finansowany głównie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ostatnia dotacja była przyznana na trzy lata i kończy się w tym roku) jak również ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz urzędów gmin i miast na terenie których gra Wertep. Za to wstęp dla publiczności na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny.

Wertep tradycyjnie zaprasza w ostatni weekend lipca i pierwszy sierpnia (a także 14 sierpnia, po raz pierwszy w Bielsku Podlaskim).

W ciągu tych ośmiu dni na Wertepowych szlakach zobaczyć będziemy mogli ponad dwadzieścia przedstawień, happeningów, koncertów. Zapraszamy już od 29 lipca do Narewki, WERTEP w kolejnych dniach odwiedzi: 30 lipca - Narew, 31 lipca - Kleszczele, 4 sierpnia - Policzna, 5 sierpnia - Dubicze Cerkiewne, 6 sierpnia - Orla, 7 sierpnia - Hajnówka, i 14 sierpnia - Bielsk Podlaski.

Wyjątkowo zapowiada się wieczór w Orli, w budynku po dawnej Synagodze, gdzie – 6 sierpnia będzie niepowtarzalna szansa zobaczenia przedstawienia "Mistrz Manole. Legenda Rumuńska", historii jakby stworzonej z myślą o tym miejscu.

Opowieść o dramacie rozdartego między miłością i wielkością człowieka ujęta jest w formę tradycyjnego ludowego śpiewu, któremu towarzyszą dźwięki takich instrumentów jak gadułki, cymbałki czy skrzypce. Spektakl ma charakter swego rodzaju obrzędu scenicznego balansującego na pograniczu koncertu, performance i działania teatralnego.

Tegorocznemu festiwalowi WERTEP patronuje sztuka teatru wędrownego południa Europy. Poza wątkiem rumuńskim widzowie będą też mieli możliwość wyruszyć we włoską podróż z Luigim Ciotta (na zdjęciu) i jego spektaklem "Wszystko w walizce" (Policzna, Dubicze Cerkiewne, Orla, Hajnówka).

Artysta, jako ekscentryczny portier hotelowy zaprasza publiczność do wspólnej zabawy z walizkami, kuframi i innymi pakunkami, które kryją w sobie wspaniałe, a często zaskakujące skarby. Słowackie teatry wędrowne reprezentować będzie Teatr Kontra, który na Podlasie przywiezie swojego "Hamleta" (Hajnówka, Dubicze Cerkiewne) – ale w wersji zupełnie innej niż ta, znana nam z desek teatrów. Zobaczymy Hamleta poprzez grę dwóch aktorów, u których każdy smutek, każde rozczarowanie ma inny odcień, bo przecież każdy cierpi i wątpi inaczej. Ci sami aktorzy wcielają się zresztą we wszystkie role. Jeśli w każdym z nas jest coś z Hamleta, jest także w Ofelii, Gertrudzie, Horacym i Klaudiuszu

Za to w Bielsku Podlaskim 14 sierpnia widzowie będą uczestniczyć w niezwykłej paradzie Teatru Brama. Niezwykłej, jak jego twórcy, stworzonej przez artystów wielu narodowości (Polska, Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone) ale i – mamy nadzieję - mieszkańców rodem z Bielska Podlaskiego, którzy po intensywnych warsztatach dołączą do grona artystów.

I jak zwykle będzie mnóstwo ciekawych i pięknych wizualnie przedstawień dla najmłodszej publiczności. Wertep słynie zresztą z przywiązania do swoich najmłodszych widzów. Tegoroczna edycja powinna zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta milusińskich. "Bajka Samograjka", "Impresje z baniek mydlanych", "Bałwanki" (przygotowane przez polsko-ukraińsko-francuski zespół wolontariuszy Erasmus+), "Punch i Judy" – to tylko niektóre z propozycji dla najmłodszych.

Ich rodziców i dziadków z pewnością zainteresuje monodram Marty Andrzejczyk pt.: "Letnie małżeństwo" (Narew, Narewka, Kleszczele).

Zupełnie wyjątkowo zapowiada się też propozycja A3Teatr (założonego przez twórcę festiwalu Dariusza Skibińskiego) i Teatru Brama "Ćwiczenia w rozpaczy" (Hajnówka). Muzycznie spektakl tworzą aranżacje nokturnów Fryderyka Chopina przełożone na język współczesnej muzyki, zaś dramaturgicznie jest to cykl obrazów, które można interpretować jako tango upadłych serc i ulotnych dusz, poszukiwanie bliskości i walkę o "osobność".

I jak to na Wertepie nie może zabraknąć nocnych parad, gry ognia, świateł, muzyki i śmiechu.

- Nasz festiwal tworzymy przede wszystkim dla publiczności. O jego sile w dużej mierze stanowi też bliskość między artystami i widzami, a przede wszystkim lokalną społecznością - podkreśla Dariusz Skibiński.

I taką kulminacją tych spotkań, tego bratania się z publicznością (choć w środku trwania festiwalu) jest tradycyjny już "Długi stół - tradycja spotkań", na który organizatorzy zapraszają 4 sierpnia do świetlicy w Policznej (niedaleko Kleszczel).

"Długi Stół" to taki stół, na którym nawiązując do starego powiedzenia "przez żołądek do serca" skupiamy uwagę na wielokulturowości regionu widzianej przez pryzmat kulinariów typowych dla Podlasia.

WERTEP - Zespoły i spektakle

 

A3TEATR "ZMYSŁY" / PL

(45 min., plener)

ZMYSŁY! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające – zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność "Zmysłowym" surrealistycznym kabaretem lirycznym pełnym wokalnych popisów solo, żartów i gagów, interakcji z widzem dorosłym i familijnym. Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Pomocna Dłoń – są barwnym, absurdalnym i wywołującym i uśmiech działaniem.  Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów.

Aktorzy nawiązują kontakt z widzem, intrygują przechodnia, wciągają go w interakcje.

 

A3TEATR "PUNCH I JUDY" / PL

(45 min., plener)

"Punch i Judy" zjednuje sobie publiczność ironią, ripostą, humorem wartka akcją, lekką fabułą z podtekstem. Spektakl tworzy kolorowy świat żartu i komizmu sytuacji wciągający zarówno dzieci jak i dorosłą publiczność w historię rodem z każdej społeczności miejskiej: Punch – rozbrykany wisus, wrzaskliwa matrona Judy toczą walkę podjazdową o dowodzenie w sytuacjach, które zdarzają się wszystkim i na co dzień.

Ponieważ do akcji wkraczają postaci Konia, Psa, Policjanta i Doktora – historia nabiera rozpędu, rozmachu i rubaszności.

Bezpośredni kontakt z widzem w połączeniu z muzyką, dialogiem i dynamiczną akcją budzi w widzach ciekawość, aktywność i buduje relacje działań ulicznych.

 

A3TEATR "PLAN LEKCJI" / PL

(45 min., plener)

Kojarzona z Kantorem szkolna klasa w "Planie lekcji" ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów – wspomnień – szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku. Trzech dorosłych mężczyzn po latach ponownie znajduje się w szkole.. Siedząc w ławkach uczestniczą w znanych wszystkim lekcjach – biologii, gimnastyki Wykorzystując najprostsze rekwizyty – jabłka, balony, książki – bawią się w przywoływanie młodzieńczej, szkolnej beztroski.

Szkoła jest w tym spektaklu metaforą wszystkich doświadczeń, które nas formują. A może deformują? Zabawa w wycieczkę w przeszłość jest i śmieszna i nostalgiczna i smutna.

 

A3TEATR I TEATR BRAMA "ĆWICZENIA W ROZPACZY" / PL

(55 min., sala)

Rytmy i pauzy; Taniec, ruch i uderzenia; Zatrzymania, załamania, pęknięcia; Tango upadłych serc i ulotnych dusz; Zatrzymania w ruchu, pęknięcia w rytmach Spektakl powstał z inspiracji muzyką Chopina. Zbliżenie mało znanych nokturnów i preludiów Chopina do struktury rytmów tanga zbudowało spektakl na osi tango-spotkanie-taniec. Jednak nie spotkamy w spektaklu "standardowej" muzyki Chopina. Muzycznie spektakl tworzą aranżacje kompozycji chopinowskich przełożone na język współczesnej muzyki.

 

LUIGI CIOTTA "WSZYSTKO W WALIZKACH" / IT

(35 min., plener)

Luigi Ciotta – profesjonalny włoski aktor teatralny, artysta uliczny, komik, prezenter różnorodnych wydarzeń artystycznych, malarz.

Walizki w walizkach, które są w walizkach  obiekty, które się zmieniają i w ten sposób wprowadzają do opowieści nowe, często komiczne sceny i gagi. Luigi Ciotta zaprasza publiczność od wspólnej zabawy z, graną przez niego, urzekającą postacią - ekscentrycznym portierem hotelowym.

Każda praca, wykonywana przez dłuższy okres czasu, staje się nużąca i monotonna, więc po wielu latach spędzonych na noszeniu walizek różnych ludzi, ekscentryczny portier hotelowy nauczył się patrzeć na świat z zupełnie innego punktu widzenia i przełamywać codzienną rutynę pracy.

Zapraszamy do świata pełnego walizek, walizeczek i... skarbów w nich ukrytych.

 

MUZIKANTY "OBJAZDOWE NIEME KINO" / PL

(45 min., plener/jurta)

 Do miasta przyjeżdża lunapark, wraz z jego główną atrakcją – namiotem kinematograficznym – proponując widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po Gwiezdne Wojny – wszystkie filmy w tym objazdowym kinie mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku.

 Trzech Operatorów – wynalazców, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. Obraz filmowy przenika się z rzeczywistością, a szalone trio sięga od prawdziwych, odrobinę nadgryzionych zębem czasu instrumentów (smyczkowych, szarpanych, dętych,

elektronicznych) po własne autorskie konstrukcje i przedmioty życia codziennego. Na żywo, w towarzyszeniu projekcji i elementów scenicznego mappingu, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i całego wiaderka mikrofonów.

A wszystko to w magicznym wnętrzu, jakby zatrzymanego w czasie namiotu – lunaparkowej jurty.

 

RAGOJKA "Od przeszylenia do przeszylenia" – KONCERT / CZ

(45 min., plener)

Zespół muzyczny Ragojka działa od kilku lat. Powstał pod wpływem pasji osób zajmujących się słowiańską kulturą wczesnego średniowiecza na terenach ówczesnych Wielkich Moraw.

Do tradycyjnych średniowiecznych obrzędów stworzyli muzykę i teksty, co dało początek zespołowi muzycznemu Ragojka. Członkowie zespołu grają na wytworzonych przez siebie instrumentach. Inspirują ich pieśni ludowe wschodniej Europy i Bałkanów. Koncert umilają pieśni obrzędowe wpasowujące się tematyką we wszystkie pory roku.

 

TEATR AKT "PŁONĄCE LASKI" / PL

(45 min., plener)

Spektakl w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Animację ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą dobrze przeżytą chwilą.

Podobnie, jak w większości przedstawień aktorzy Teatru Akt posługują się uniwersalnym językiem ciała, gestów i mimiki.

 

TEATR AKT "POZA CZASEM" / PL

(45 min., plener)

"Poza czasem"  to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w nieznane, w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem to chwila, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas.

Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.

 

TEATR BRAMA "SEN MARUDY" / PL

(45 min., plener)

Spektakl “Sen Marudy" jest interaktywną podróżą, która poprzez zabawy integruje dzieci i pozwala im zrozumieć, że ich zachowanie i aktywność ma duży wpływ na ich życie i otoczenie. Dzięki wykorzystaniu lalek nawet najbardziej zamknięte dzieci łapią kontakt z “bohaterem". Dzieci wyruszą w podróż wraz z Marudą – postacią, która uważa, że życie jest nudne i nie ma sensu. Nie potrafi znaleźć w nim nic interesującego.

Odrabiając pracę domową zasypia, by w snach odbyć niesamowitą podróż.

Odwiedzając inne kraje i poznając kultury może przekonać się, że życie ma wiele barw, a także że sam może je kreować. Dzięki wyobraźni bohater przeżywa przemianę. Spektakl dotyka problemów zdrowego stylu życia, otwartości, przyjaźni i siły pozytywnego nastawienia.

Spektakl uczy dzieci aktywnego spędzania wolnego czasu oraz odkrywania świata. Pokaże dzieciom jak można się bawić nie korzystając z tabletów i komputerów.

 

TEATR BRAMA – PARADA / PL

Parada nawiązuje do polskich tradycji ludowych opartych na słowiańskich elementach jak kolędowanie, zmiany pór roku - przesilenia, natura, śmierć - narodziny, dziady żywieckie, wodzenie niedźwiedzia, comber, zapusty, łowienie dusz, święto plonów, noc świętojańska).

Eksperymentalna parada daje sposobność doświadczenia przez widzów doznań ponadczasowych i bez ograniczeń. Parada przenosi polskie ludowe zwyczaje i konfrontuje je z  innymi kulturami i mitami obecnymi we współczesnej Europie. Nie brakuje w niej porównań i podobieństw do innych tradycji europejskich (obrzędy zimowe na Sardynii, kolędnicy z różnych regionów Europy czy zapusty w innych częściach naszego kontynentu). W paradzie pojawiają się znane z podań ludowych i zwyczajów postacie (koza, turoń, niedźwiedź, diabeł, śmierć, dziad, baba, jukace, maciudula). Paradzie towarzyszy energetyczna muzyka wykonywana na żywo, maski, szczudlarze, kolorowe stroje, elementy cyrkowe.

Parada jest tak pomyślana, aby włączać w nią lokalną społeczność. Kilka godzin warsztatów pozwala dodatkowej grupie ludzi wesprzeć działania korowodu, tym samym jest okazją do wytłumaczenia elementów pojawiających się w paradzie.

Muzyka: Jacek Gałkiewicz

 

 

TEATR HOM "UKRYTE" / PL

(45 min., plener)

Spektakl opowiada historię inspirowaną twórczością Tima Burtona, opowiedzianą techniką klasycznej pantomimy.

Sztuka opowiada o tragicznej miłości, zazdrości i zemsty w baśniowym, fikcyjnym świecie. W czasie spektaklu będzie można usłyszeć fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda".

 

TEATR MALUTKI "BAJKA SAMOGRAJKA" / PL

(55 min., plener)

To spektakl powstały na motywach znanej wszystkim historii Czerwonego Kapturka. Bajka przeznaczona jest dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III, choć ze względu na swoją kabaretową formę bawi widza w każdym wieku. Spektakl nawiązuje do najlepszych tradycji przedstawień teatru lalek poprzez oprawę scenograficzną. Scenografia składa się z barwnych i funkcjonalnych dekoracji oraz wielu (ok. 15) kukiełek w bardzo ładnych kostiumach. Aktorzy posługują się licznymi rekwizytami i instrumentami perkusyjnymi. Całość oprawiona muzycznie – muzyka ilustracyjna i liczne, wesołe i dowcipne piosenki. Spektakl trwa jest dla młodego widza wspaniałą zabawą, głównie dzięki nowej formie interpretacji klasycznej, dobrze znanej i lubianej bajki.

 

TEATR PIAN "PRZESTRZENNY" /PL

(45 min., plener)

To spektakl o kimś, kto przestaje mieścić się w trywialnej rzeczywistości. Zaczyna widzieć, w jakiej klatce stworzonej przez samego siebie znajdował się do tej pory.

Próbuje więc rozpychać rzeczywistość, Szuka sposobów na poszerzenie wewnętrznej przestrzeni, aby znalazło się w niej również miejsce na bycie szczęśliwym.

Podejmuje podróż w górę, w przestworza, aby tam znaleźć perspektywę i nowe terytorium, w którym po powrocie na Ziemię będzie mógł zmieścić również pozytywne strony życia.

 

A3TEATR "BAŁWANKI" / PL

(45 min., plener)

Spektakl opowiada o dwóch Bałwankach, które nie wiedząc czym jest słońce, wyruszają go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli.

Po drodze spotykają różne leśne zwierzęta: Wronę, Niedźwiedzia i Zająca, które nie mogą się doczekać wiosny i pierwszych ciepłych promieni słońca.

Czy Bałwankom uda się zobaczyć słońce? Czy zwierzęta z lasu doczekają się wiosny?

Wyruszcie z nami w podróż pełną przygód i przekonajcie się sami!

 

 

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

 

DŁUGI STÓŁ – TRADYCJA SPOTKAŃ

(świetlica w Policznej)

 

SZTUKA TWORZENIA "IMPRESJE Z BANIEK MYDLANYCH" / PL (cyklicznie, plener) Duet cyrkowców i animatorów kultury. Prezentują program tworzenia baniek, warsztaty żonglerki, które wciągają w interakcje wielopokoleniową widownię. Bańki puszczane są ze specjalnej siatki, która tworzy masę różnorakich baniek. Można w nie wejść, złapać, dmuchać, rozbijać Dużo zabawy i śmiechu, pokazy i warsztaty tworzenia baniek i żonglerki – kilkakrotnie każdego dnia pojawią się podczas Wertepu.

 

PARADA LAMPIONÓW PRZEZ WIEŚ POLICZNA / PL (50 min., plener, parada) Niezwykła, magiczna parada, rozświetla wieczorny zmierzch lampionami-maskami. Muzyka grana na żywo porywa widzów do tańca, ujmuje śpiewem, wodzi na pokuszenie tanecznymi korowodami. Zmienia role – widz staje się aktorem, aktor patrzy z podziwem, a wokół tańczą gigantyczne lampiony oświetlane światłem świec.

Tylko jeden raz, w jednym miejscu! Niezwykła okazja, by każdy widz stał się aktorem!

 

PRZYTULANKI

 

ERASMUS+ WOLONTARIAT EUROPEJSKI

Program Unii Europejskiej kierowany do młodych osób w wieku 18-30 lat.