Krynica-Zdrój. Pół wieku hołdów dla Jana Kiepury

Przed nami 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Co więcej, 15 sierpnia minie pół wieku od śmierci wielkiego tenora. W ciągu ośmiu festiwalowych dni, między 13 a 20 sierpnia, odbędzie się ponad 30 imprez: koncerty, spektakle, spotkania i warsztaty wokalne dla młodych śpiewaków, które poprowadzą prof. Ryszard Karczykowski i Grażyna Brodzińska.

«Na festiwalowych estradach wystąpi blisko 400 artystów z Polski i zagranicy, w tym Artur Ruciński, baryton znany m.in. z Metropolitan Opera, oraz sopranistka Iwona Sobotka, zapraszana na prestiżowe sceny nie tylko Europy. Pojawią się też cenieni śpiewacy: Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka, Agnieszka Rehlis, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert oraz dyrygent Oliver Diaz, dyrektor artystyczny Teatro Zarzuela w Madrycie.

Poprowadzi on plenerowy występ inaugurujący festiwal, podczas którego usłyszymy trzech młodych tenorów hiszpańskich. Towarzyszyć im będzie wspomniana Iwona Sobotka. Zaplanowano kilka dużych koncertów, podczas których zabrzmią przeboje z oper, operetek i musicali, a także dwa spektakle: "Wesoła wdówka", zrealizowana przez Operę Śląską w Bytomiu, oraz "Kamienica na Nalewkach" Teatru Żydowskiego w Warszawie; plus gościnnie Jacek Wójcicki.

Oczywiście nie zabraknie i akcentów Kiepurowskich. Odbędzie się koncert nadzwyczajny poświęcony słynnemu tenorowi - "Aria dla Krynicy", którego gwiazdą będzie Artur Ruciński. Kiepura pojawi się też w koncercie "Ze mną ty, przy tobie ja", którego gościem specjalnym będzie Wanda Polańska. Ponadto - codzienne spotkania na deptaku "Uśmiechnij się z Kiepurą", podczas których Anna Lasota i Jakub Oczkowski będą wcielać się w Martę Eggerth i Jana Kiepurę; będą anegdoty oraz wspólne śpiewanie.

Naturalnie festiwal krynicki nie rezygnuje i z przedstawicieli innych krain muzycznych; z tym roku zaprosił z recitalem Edytę Geppert z zespołem Vasie.

Krynica zaprasza więc, kusząc muzyką, jak i urodą uzdrowiska, które kiedyś oczarowało Kiepurę. Dlatego właśnie tam wystawił hotel "Patria". Długi sierpniowy weekend daje okazję, by wpaść do Krynicy choć na parę dni, a może i zostać do 17 VIII - do recitalu Grażyny Brodzińskiej i jej gości.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego