powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Kolejny przystanek na trasie "Ucieczki-Flucht"

28 i 29 lipca na bocznicy kolejowej przy stacji Poznań Strzeszyn po raz kolejny będzie można zobaczyć polsko-niemiecki spektakl "Ucieczka-Flucht". To ostatnie pokazy przez wyjazdem do Niemiec.

"Wagony towarowe były otwarte z obu stron. Moja sąsiadka i ciotka, które były wysiedlane, stały z jednej strony otwartego wagonu. Moja siostra miała wtedy jedenaście miesięcy. Wziął ją Niemiec i po prostu wrzucił, tak że przeleciała przez cały wagon. Ciotka, która stała po drugiej stronie, ją złapała." (Świadek z Gdyni)

Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego "Ucieczka-Flucht", realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.

Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły osoby, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej pt. "Ucieczka-Flucht", która od 28 do 29 lipca 2016 r. będzie prezentowana w Poznaniu na bocznicy kolejowej przy stacji Poznań Strzeszyn - ul. Biskupińska 126.

Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem "Ozeanblauen", który został specjalnie zaadaptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.

Tournée przedstawienia "Ucieczka-Flucht" odbywa się na trasie kolejowej: Gdynia - Piła - Poznań - Frankfurt nad Odrą - Berlin - Lüneburg - Hanower - Bremerhaven - Geestenseth w terminie od 15 lipca do 28 sierpnia 2016 roku.

Informacje o twórcach spektaklu Ucieczka - Flucht

Reżyseria: Jens-Erwin Siemssen (Niemcy) / Dramaturgia: Zindi Hausmann (Niemcy) / Aktorzy: Matylda Magdalena Roźniakowska (Polska), Katja Tannert (Niemcy), Margarita Wiesner (Rosja), Wlada Vladislava (Rosja), Iwo Bochat (Polska), Radosław Smużny (Polska)/ Muzyka: Szymon Jabłoński (Polska), Marcin Kozioł (Polska)

Bilety i rezerwacje na spektakle/

http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

tel: 58 351 15 12

Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty teatralne są realizowane w pociągu "Ozeanblauen" - dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do realizacji teatralnych projektów site-specific oraz ich mobilnego przemieszczania się. W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną (Theaterpreis des Bundes) Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.

Teatr Gdynia Główna szuka inspiracji w literaturze wysokiej, wartościowym słowie i żywej emocji aktora. Skupiamy wokół siebie trójmiejskich artystów, którzy przełamują tradycyjne wyobrażenia o teatrze. Teatr wykorzystuje nietypową scenę - podziemia Dworca Głównego PKP, ale także gra w przestrzeniach miejskich i poza centrami miast, by spotkać się z widzem w jego naturalnym środowisku i przyczyniać się do wzrostu świadomości oraz wrażliwości na sztukę.

Terminy przedstawień:

Poznań Strzeszyn

Bocznica kolejowa przy stacji Poznań Strzeszyn, ul. Biskupińska 126

28 lipca, godz. 19.00, 20.30

29 lipca, godz. 19.00, 20.30

Projekt został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów, Land Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu "Szenenwechsel" (Robert-Bosch-Stiftung

i Internationales Theaterinstitut), Stadt Bremerhaven, Landkreis Cuxhaven, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania, Regionalnego Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile.