powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Zakończył się Festiwal "Lalka na Scenie"

16 i 17 lipca odbył się I Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych "Lalka na Scenie". Kolejna edycja planowana jest na początek wakacji przyszłego roku.

Najstarsza na świecie marionetka Gasparko, tysiące widzów, parawany zamiast sceny teatralnej, artyści światowej sławy, ożywione marionetki i pacynki w tym: Herkules i Gasparko ze Słowacji, włoska Pulcinella, Jan Klaassen z Amsterdamu, Pani Pączkowa i Gulaszowa z Czech, tańcząca 20-centymetrowa baletnica i syrenka z Węgier - w ostatni weekend zaczarowały na Rynku Nowego Miasta kilkutysięczną widownię. 16-17 lipca tysiące widzów uczestniczyło w I Międzynarodowym Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych "Lalka na Scenie" w Warszawie. Najbliższy Festiwal już za rok.

W ostatni letni weekend warszawski Rynek Nowego Miasta zamienił się w magiczną przestrzeń teatralną: fotele teatralne zostały zastąpione poduchami, na których zasiadały i leżały maluchy wraz ze swoimi opiekunami, scenę teatralną stworzyły zgodnie z tradycją teatrów ulicznych parawany teatralne, całą przestrzeń zamykały kamienice. Taki sposób wykorzystania przestrzeni zapewnił publiczności pełną swobodę uczestniczenia i reagowania na to co dzieję się obok nich. Najmłodsi z łatwością koncentrowali uwagę na prezentowanych spektaklach angażując się w interakcje z aktorami i ich lalkami (pacynkami lub marionetkami) nie czując skrępowania zamkniętej przestrzeni. Po każdym spektaklu aktorzy z wielką przyjemnością uchylali rąbek tajemnicy niełatwej pracy z marionetką i pacynką. Spotkania "od kuchni" z aktorami cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ rzadko istnieje możliwość poznania teatru marionetek, czy obcowania ze sztuką na "wyciagnięcie ręki", kiedy to mini 20-centymetrowe marionetki "grały" na dłoniach dzieci. Pomiędzy spektaklami o wyjątkową atmosferę spotkania dbał warszawski kataryniarz Piotr Bot wraz z towarzyszącą mu papugą o imieniu Carlos.

"Założeniem Festiwalu - Lalka na Scenie jest kultywowanie wielowiekowej obecności teatru lalki w przestrzeni miasta. Umożliwienie widzowi, w każdym wieku, w luźnej atmosferze obcowania z tą formą teatru lalkowego. Światowej sławy artyści dbający o zachowanie tradycji tego teatru przedstawili zaskakujące publiczność przedstawienia i techniki. Najstarsza drewniana marionetka grająca na świecie - Gasparko, z teatru Ivana Gontko, stała się symbolem tegorocznej edycji i wywołała wiele zainteresowania. Chcemy podziękować widowni, a zwłaszcza rodzicom i dziadkom, którzy przyprowadzili swoje pociechy na nasz Festiwal. Wiele osób uczestniczyło w nim przez dwa dni. Zapraszamy do śledzenia i przekazywania informacji o kolejnej edycji Festiwalu, która planowana jest za rok" - podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, Prezes Fundacji Meritum, Dyrektor Festiwalu.

Unikatowe prezentacje

W tym roku historię teatru ulicznego widowni przybliżyli znani na świecie artyści, pod okiem Ivana Gontko ze Słowacji, który jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu "Lalka na Scenie". Ivan Gontko wraz z córką Ivaną Gontko zaprezentował opowieść "Herkules", w której widownia podziwiała marionetkę - Gasparko. Egon Adel z Holandii na swoim parawanie przedstawił historię: "Jan Klaassen - bohater pacynek" - każda z Jego pacynek wykonana jest z przedmiotów codziennego użytku (drewniane łyżki jako uszy, nos zrobiony z drewnianego wieszaka a oczy ze śrubek). András Lénárt, z Teatru Mikropodium z Węgier w spektaklu "STOP", zatrzymywał chwilę dzięki tańczącym przepięknym mini marionetkom, które zachwycają swoją delikatnością widzów na całym świecie. Włoszka - Irene Vecchia, opowiedziała dźwiękami tradycyjną opowieść pt. "Historia Pulcinella" - postaci, która rozbawiła widownię, a także pokazała że Guaratelle, tradycyjna forma neapolitańskiego teatru ulicznego, realizowanego za pomocą lalek rękawiczkowych jest jak muzyka, w której ruchy lalek są rytmem, a słowa harmonią". Czeszki: Mirka Vydrová i Mirka Siková w opowieści "Dwa Kaspary" angażowały dzieci i dorosłych do interakcji. A ich postaci: Pani Pączkowa i Pani Gulaszowa zyskały sympatię wszystkich widzów.

A dla dorosłych widzów zaprezentowały na koniec Festiwalu spektakl pt. "Pożegnanie". Podczas Festiwalu w Teatrze Baj odbyły się międzynarodowe warsztaty - na których artyści prezentowali swoje techniki animacji lalki, opowiedzieli o swojej pracy i poszukiwaniach artystycznych.

Kolejna edycja

"Lalka na Scenie" już dziś zaprasza widownię na kolejną edycję, która odbędzie się na początku wakacji - już za rok!. Wszelkie informacje będą na bieżąco zamieszczane na:

www.fundacjameritum.pl oraz www.facebook.com/Lalkanascenie.

Partnerzy Festiwalu

Projekt realizowany jest przez Fundację Meritum w ramach zadania publicznego "Współpraca Międzynarodowa warszawskich środowisk twórczych wspieranego przez Prezydenta m.st. Warszawy". Projekt współfinansuje Urząd m. st. Warszawy. Festiwal wspierają: Miasto Stołeczne Warszawa, Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, Teatr Tyjatr ze Słowacji, Instytut Słowacki, Teatr BAJ, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mieście Stołecznym w Warszawie S.A., firma Budself, Gala Collezione oraz Agencja MWM PR.

***

Na zdjęciu: Grażyna Karwowska-Winiarek, Prezes Fundacji Meritum oraz dyrektor Festiwalu i Ivan Gontko, dyrektor artystyczny Festiwalu