powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Hel. Teatr w Remizie zaprasza

W Helu, od 11 lipca trwa przegląd Teatr w Remizie - 10. Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Oprócz spektakli odbywają się spotkania z aktorami oraz cykl rozmów o nieżyjących już wybitnych polskich aktorach. 18 i 20 lipca monodram "Koba / Stalin" prezentować będzie Aleksander Rubinovas.

Dziesięć lat temu z inicjatywy Olgierda Łukaszewicza i Burmiastrza Miasta Hel odbyło się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej wznowienie spektaklu "A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?" według Stanisława Wyspiańskiego. Był to autorski monodram Olgierda Łukaszewicza. I właśnie od tego spektaklu z lipca 2007 na mapie teatralnej Polski pojawił się nowy, wyjątkowy Festiwal Teatrów Jednego Aktora i to w czynnej Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu.

Do tej pory w Spotkaniach wystąpiło ponad 50 aktorów z kraju i świata. Prócz wybitnych aktorów występują też młodzi aktorzy, dla których jest to znakomita promocja. Zawsze są reprezentowani aktorzy z Pomorza.

Prócz spektakli odbywają się spotkania - rozmowy z aktorami oraz cykl rozmów o wybitnych polskich aktorach niestety już nieżyjących.

Wstęp na wszystkie spektakle i spotkania w Teatr w Remizie jest bezpłatny, jest to gest władz miasta Hel, wobec mieszkańców, wczasowiczów i turystów przebywających na Półwyspie Helskim. Frekwencja na spektaklach jest ogromna. Warto też podkreślić życzliwość mieszkańców Helu i miejscowych sponsorów.

Na głównej ulicy miasta - Wiejskiej eksponowana jest przez kilka miesięcy wystawa portretów wszystkich aktorów biorących udział w Spotkaniach, potem wystawa jest eksponowana na stałe w Porcie Rybackim.

O randzie tych Spotkań niech świadczy fakt, że patronaty honorowe pełnią: wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Starosta Powiatu Puckiego.

W tym roku zobaczycie Państwo 7 spektakli teatralnych z udziałem wybitnych i popularnych aktorów Olgierda Łukaszewicza, Grażyny Marzec, Małgorzaty Pieńkowskiej, Aldony Struzik, Aleksandra Rubinovasa, Mateusza Deskiewicza i Szymona Majchrzaka. Odbędą się też rozmowy o wybitnych aktorach legendach polskiego teatru dziś już niestety nie żyjących o Irenie Kwiatkowskiej i Janie Machulskim. Będą też spotkania z aktorami w Kawiarni Słoneczna.

Na szczególne podkreślenie zasługuje spotkanie z aktorami od których wszystko się zaczęło: Grażyną Marzec i Olgierdem Łukaszewiczem.

Serdecznie dziękuję Narodowemu Centrum Kultury i Duńskiemu Instytutowi Kultury za patronat i wsparcie tegorocznych Spotkań.

Jestem zaszczycony, że powierzono mi pięć lat temu prowadzenie Spotkań, dziękuję Burmistrzom Helu Mirosławowi Wądołowskiemu i Adamowi Klemensowi Kohnke, Radzie Miasta, Biuru Promocji Miasta, Restauratorom i wszystkim przyjaciołom mieszkańcom Helu za zaufanie.

Wiesław Geras

Hel, lipiec 2016

***

PROGRAM SPOTKAŃ

11 - lipca - OLGIERD ŁUKASZEWICZ "A KAZ TYZ TA POLSKA, A KAZ TA?

13 - lipca - GRAŻYNA MARZEC "DDR" czyta monolog PETERA ASMUSSENA, reżyseria: PAWEŁ PARTYKA

18 - 20 lipca - ALEKSANDER RUBINOVAS "KOBA /STALIN", Edvard Radzińsky

25 lipca - MATEUSZ DESKIEWICZ "BYĆ JAK CHARLE CHAPLIN"

27 lipca - SZYMON MAJCHRZAK - "POKUĆ"

1 - 3 sierpnia - MAŁGORZATA PIEŃKOWSKA "ZOFIA"

8 - 10 sierpnia - ALDONA STRUZIK "DAISY - błękitna tożsamość"

Wszyscy aktorzy są laureatami Międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora, Ogólnopolskich Festiwali Teatrów Jednego Aktora, Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, Ogólnopolskiego Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE w Słupsku, Olsztyńskich Teatrów Jednego Aktora.

--

ROZMOWY w REMIZIE

Rozmowy o polskich aktorach

12, 14, 15, 07., godz. 19.00

prowadzi red. TOMASZ MIŁKOWSKI

wtorek GRAŻYNA MARZEC i OLGIERD ŁUKASZEWICZ

czwartek IRENA KWIATKOWSKA

piątek JAN MACHULSKI

SPOTKANIA z AKTORAMI

19.7. - ALEKSANDER RUBINOVAS

2. 8.- MAŁGORZATA PIEŃKOWSKA

9.8.- ALDONA STUZIK

do Teatru w Remizie i na Spotkania z aktorami zapraszają burmistrz Miasta HEL ADAM KLEMENS KOHNKE i dyrektor Spotkań WIESŁAW GERAS