powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. W weekend Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych

Dla małych i dorosłych pełne emocji spotkanie z teatrem ulicznym. W nadchodzący weekend 16-17 lipca na warszawskim Rynku Nowego Miasta wystąpią międzynarodowej sławy artyści.

Jedna z najstarszych marionetek na świecie, wybitni artyści, ożywione marionetki i pacynki, akordeon, katarynka, papuga, teatr uliczny od kuchni, spotkania z artystami, kolory, dźwięki... dla młodych i dorosłych widzów - wielkimi krokami zbliża się jedyne takie wakacyjne wydarzenie: I Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych "Lalka na Scenie". 16-17 lipca 2016 r. w godz. od 11.00 do 17.00 na warszawskim Rynku Nowego Miasta co godzinę będą grane uliczne spektakle. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Festiwalowe prezentacje będą odbywać się bez względu na pogodę.

Festiwal to niecodzienna okazja do poznania i odkrycia prawdziwego, profesjonalnego teatru ulicznego opartego na historii. "Tegoroczny Festiwal to spotkanie najlepszych artystów tej formy teatru, znanych i cenionych na świecie. To okazja do pokazania widowni w każdym wieku jego prawdziwego oblicza, barw oraz technik. To ożywione drewniane na stalowych drutach marionetki, pacynki, maski - to podejmowane poprzez uliczną dyskusję ponadczasowe tematy, kłótnie pomiędzy aktorami i ich lalkami, to muzyka, kolory, dźwięki. Zapowiada się barwne i ciekawe spotkanie. 16 i 17 lipca na Rynku Nowego Miasta w Warszawie od godziny 11.00 do 17.00 zapraszamy na inne spędzenie wolnego rodzinnego czasu. Niezależnie od pogody: słońca czy deszczu Festiwal będzie grał! Prosimy nie obawiać się bariery językowej. Zabierzmy koce, krzesełka i przysiądźcie w najbliższą sobotę i niedzielę z nami na Rynku Nowego Miasta" - zaprasza Grażyna Karwowska-Winiarek, Prezes Fundacji Meritum oraz Dyrektor Festiwalu. Dyrektorem Artystycznym tegorocznego Festiwalu jest Ivan Gontko, Słowak - wybitny międzynarodowy twórca, artysta. Człowiek dbający o przekazywanie dziedzictwa teatru ulicznego młodym pokoleniom artystów na całym świecie.W tegorocznych prezentacjach widownia będzie miałam okazję obejrzeć następujące spektakle:

***

"Herkules" - to opowieść jak sam tytuł wskazuje o wielu bohaterskich czynach greckiego półboga Herkulesa. Do tej pory historia ta wywołuje wiele emocji od wzruszenia do wielkiej radości. Dlatego też przeznaczony jest dla widzów od 3 roku życia. Spektakl przełamuje barierę językową - dzięki swojej formie teatru ulicznego, podczas którego może się wiele wydarzyć niezaplanowanych akcji... interakcji czy dialogu z widownią. Ivan Gontko swoim urokiem i profesjonalizmem tworzy atmosferę miłego spotkania. A po spektaklu istnieje możliwość poznania jednego z najstarszych aktorów, który liczy sobie ponad 100 lat i wciąż jest w pełni sił by występować właśnie w przedstawieniu "Herkules". Na spektakl zapraszają: Ivan Gontko i Rebeka Gontko (na zdjęciu).

***

"Jan Klaassen-bohater pacynek" - Jan Klaassen to aktor z ogromnym zapleczem doświadczeń sięgającym XIX wieku. Jak podkreśla Egon Adel postać ta wyróżnia się silną osobowością ale przy tym posiada niezwykłe poczucie humoru. Dzięki tym przymiotom aktor bardzo szybko zyskuje sympatię widzów. Spektakl ten pokazuje historię zmagań z przeciwnościami losu bohatera-Jana Klaasena. Zainteresowanie pokazem nigdy nie słabnie. Uśmiech z twarzy zarówno najmłodszych ale także starszych widzów nie znika ani na moment.

***

"Historia Pulcinelli"- to niezwykła komedia, gdzie głównymi postaciami są Pulcinella i jego żona Joanna. Pulcinella przedstawia za każdym razem spektakl, który oskarża niesprawiedliwość

i arogancję, strach i cierpienie, ukazując ludzkie uczucia, w których każdy widz odnajduje samego siebie. To właśnie jest sekret starodawnego przekazu ustnego, bycia spektaklem ciągle żywym i społecznie zaangażowanym, ironicznym i satyrycznym przedstawieniem istoty ludzkiej. Wszystko to składa się formę neapolitańskiego teatru ulicznego - Guarattelle realizowanego za pomocą lalek rękawiczkowych. Sztuka Guarattelle to popularna tradycja ludowa przekazywana ustnie od ponad pięciuset lat.

***

"Stop"- to krótki, bardzo kameralny spektakl z gatunku teatrów ulicznych. W którym András Lénárt poprzez swoje ożywia maleńkie "istoty". Występują w nim wyjątkowi mikro aktorzy, których wysokość nie przekracza 50 cm. Jedyną możliwością porozumiewania się mikro aktora z widzem jest ruch, któremu towarzyszy muzyczne tło muzyki evergreen przeplatanej z muzyką klasyczną. Twórca spektaklu rezygnuje z przekazu werbalnego. Mikro aktor płynnością mowy ciała przekazuje pełną treść swoich emocji. "Stop" opowiada o relacji pomiędzy tancerką i clownem. W trybie nieustannej gonitwy zagwarantowanej przez życie, spektakl pozwoli na chwilę wyciszenia, zapomnienia o troskach.

***

"Dwa Kaspary" - dwóch, tym razem błaznów Jojo i Bobo sprzeczają się bez przerwy. Ich wzajemne niesnaski stały się nieodłącznym element codziennego życia. Kłócą się o wszystko, bez wyjątku, dokuczając jeden drugiemu. Wbrew pozorom naszych bohaterów łączy wiele. Obydwaj podchodzą do życia z humorem. Przyczyną występującego animuszu pomiędzy nimi jest zbieżność charakterów. Zazwyczaj chcą tego samego. Mimo występujących trudności Jojo i Bobo znajdują drogę do wypracowania porozumienia. Łączy ich bardzo istotna relacja w życiu każdego człowieka - przyjaźń. W tym spektaklu widzowie będą mieli szansę stać się uczestnikami tego spektaklu. Mirka Vydrová oraz Mirka Siková z Czech zapraszają na ten spektakl.

***

"Pożegnanie" - spektakl grany przez Czeszki: Mirkę Vydrovą oraz Mirkę Sikovą to spektakl, w którym dwie kobiety, surowymi lalkami (tkanina na drewnianej ramie) grają 20 minutowy spektakl, utrzymany w sprawnym tempie, przerywany śmiechem publiczności. Grają tylko kukiełki i maska. Umarłych nie brakuje, trumna wypełniona jest w sposób widoczny i tajemniczo, stopniowo opróżniana. Spektakl "Pożegnanie" adresowany jest do dorosłej publiczności ale także dla ciekawskiej, młodzieżowej publiczności powyżej 10 roku życia.

Gramy w sobotę - 16 lipca oraz w niedzielę - 17 lipca br. o każdej PEŁNEJ GODZINIE, a w przerwach moc atrakcji, w tym spotkania z aktorami, animacje dla dzieci, katarynka... i wiele innych.

Na wypadek fali upału skuteczne orzeźwienie zapewni warszawska kranówka. Aktualności prosimy śledzić na www.fundacjameritum.pl oraz na www.facebook.com/Lalkanascenie

***

Festiwalowa wymiana doświadczeń - zaproszenie do udziału w darmowych warsztatach

Już w sobotę 16 lipca o godz.20.00 w Teatrze Baj przy ul. Jagiellońskiej 28 odbędzie się spotkanie warsztatowe z udziałem artystów międzynarodowej sławy, którzy byli gośćmi tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych. Warsztaty adresowane są dla aktorów, studentów, krytyków, dziennikarzy, nauczycieli, animatorów oraz miłośników sztuki teatru i teatru lalki. Podczas wieczornego spotkania mistrzowie odkryją tajniki swoje pracy marionetką i pacynka. Warsztaty urozmaici pokaz filmowy najważniejszych produkcji teatralnych. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń z twórczych poszukiwań i wypracowanych technik gry lalką. O swoich doświadczeniach opowiedzą:

- András Lénárt - Węgry

- Egon Adel - Holandia

- Irene Vecchia - Włochy

- Ivan Gontko - Słowacja

- Mirka Vydrová - Czechy

Partnerzy Festiwalu

Projekt realizowany jest przez Fundację Meritum w ramach zadania publicznego "Współpraca Międzynarodowa warszawskich środowisk twórczych wspieranego przez Prezydenta m.st. Warszawy". Projekt współfinansuje Urząd m. st. Warszawy. Festiwal wspierają: Miasto Stołeczne Warszawa, Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, Teatr Tyjatr ze Słowacji, Instytut Słowacki, Teatr BAJ, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mieście Stołecznym w Warszawie S.A., firma Budself, Gala Collezione oraz Agencja MWM PR.