powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr naznaczony muzyką na Retroperspektywach

Teatr Chorea zaprasza na V Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2016 - Teatr naznaczony muzyką! Wydarzenia odbędą się w terminie 25-28 sierpnia w Fabryce Sztuki.

W programie 17 niesamowitych wydarzeń teatralnych, muzycznych i tanecznych! Warsztaty muzyczne, wokalne i perkusyjne. Artyści z Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Polski, Wielkiej Brytanii.

Podczas piątej edycji Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2016, Teatr Chorea zaprasza do świętowania muzyki w teatrze i wszystkiego, co buduje radość i energię w odwołaniu do różnych tradycji muzycznych i teatralnych!

W ciągu 4 dni festiwalowych zaprezentujemy wyjątkowe dokonania zarówno jeśli chodzi o teatr, jak i muzykę. To pierwsza okazja do zaprezentowania w Polsce tak wybitnych artystów jak: Inkubator Theatre z Izraela, genialna Iberyjska Orkiestra Perkusyjna COETUS z Hiszpanii, poruszający spektakl "Hug" z Wielkiej Brytanii, transowy spektakl duetu Igor&Moreno z Londynu. Będziemy gościć Theodossiiego Spassova i Dimitara Bodurova - najwybitniejszych muzyków bałkańskich oraz mistrza muzyki hinduskiej Sandipa Bhattacharya. Przyjedzie do nas najważniejszy zespół tradycyjnych śpiewów gruzińskich - Sakhioba. Z Polski będą: legendarna grupa Kormorany, Paweł Passini ze spektaklem "Znak Jonasza", CHOREA ze spektaklem "Szczelina", premiera grupy Take Over i męski projekt wokalny "Pieśni dla Miasta". W ciągu dnia warsztaty, wieczorem spektakle i koncerty, a później taneczne i muzyczne jam sessions - spotkania artystów z różnych stron świata!

Bilety / Karnety / Rezerwacje

Gorąco zapraszamy do rezerwowania biletów i karnetów na wydarzenia naszego Festiwalu!

***

Warsztaty

Serdecznie zapraszamy na niezwykłe warsztaty naznaczone muzyką!

"Gruzińska polifonia" - warsztaty wokalne z zespołem Sakhioba (Gruzja), "Indyjski rytm" - warsztaty perkusyjne z mistrzem gry na tabli Sandipem Bhattacharya (Indie), "Iberyjska perkusja" - warsztaty muzyczne z jedyną na świecie Iberyjską Orkiestrą Perkusyjną - Coetus (Hiszpania)

Zapisy przyjmujemy do 21 lipca na adres: chorea.warsztaty@gmail.com

W tytule maila należy podać tytuł warsztatu. W treści maila należy podać imię i nazwisko uczestnika.

"Gruzińska polifonia"

Warsztaty wokalne z zespołem Sakhioba (Gruzja)

24 sierpnia, godzina: 17:00-21:00

25 sierpnia, godzina: 10:00-14:00

Czas trwania: 8 godzin (warsztaty dwudniowe)

Miejsce: sala B_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Koszt: 90 pln za osobę

Warsztaty dla osób pasjonujących się muzyką i śpiewem, profesjonalne doświadczenie wokalne nie jest wymagane. Uczestnicy warsztatów poznają techniki gruzińskiego śpiewu polifonicznego, poprzez naukę tradycyjnych pieśni gruzińskich.

Zespół Sakhioba powstał w 2006 roku, nagrał 6 albumów, odbył wiele tras koncertowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Wszyscy członkowie zespołu studiowali gruzińską muzykę sakralną i folkową, są ekspertami w dziedzinie tradycyjnych gruzińskich pieśni, tańców i instrumentarium. Sakhioba skupia się na ożywieniu i odnowieniu tradycyjnej muzyki gruzińskiej, ze specjalną uwagą poświęconą intonacji, barwie dźwięku i aranżacji. Zespół prowadzony jest przez Malkhaza Erkvanidze, który jest światowym autorytetem w dziedzinie gruzińskiej muzyki polifonicznej i doświadczonym instruktorem warsztatowym.

***

"Indyjski rytm"

Warsztaty perkusyjne z Sandipem Bhattacharya

(Indie)

Data: 26 sierpnia (piątek), godzina: 10:00-15:00

Czas trwania: 5 godzin

Miejsce: sala B_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Koszt: 140 pln za osobę

Warsztaty dla perkusjonistów i bębniarzy, uczestnicy muszą przynieść własne instrumenty perkusyjne (table, bongo, conga, bębny ramowe, djembe, etc.). Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze źródłami tradycyjnej indyjskiej rytmiki, zasadami budowy hinduskich systemów rytmicznych oraz technikami ich wykonywania.

Sandip Bhattacharya jest mistrzem gry na tabli. Wychował się w Waranasi, jednym z najstarszych centrów kulturalnych i duchowych Indii. Pochodzi ze starego muzycznego rodu, po dziadku odziedziczył tytuł Bhatta - Mistrz. Był uczniem największych znawców muzyki hinduskiej, m.in. Raviego Shankara i Zakiry Husseina. Obecnie mieszka w Holandii, pracuje z muzykami jazzowymi, m.in. z Janem Garbarkiem, Mari Boine, Sainkho Namchylak. Współtworzy różnorodne produkcje teatralne i taneczne, tworzy własne solowe projekty muzyczne, koncertuje w Europie i Azji.

***

"Iberyjska perkusja"

Warsztaty rytmiczne z Iberyjską Orkiestrą Perkusyjną COETUS

(Hiszpania)

Data: 27 sierpnia (sobota), godzina: 13:00 - 16:00

Czas trwania: 3 godziny

Miejsce: sala B_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Koszt: 140 pln za osobę

Porywające, żywiołowe warsztaty dla perkusjonistów, bębniarzy, muzyków oraz pasjonatów muzyki, którzy nigdy nie grali na żadnym instrumencie. Uczestnicy muszą przynieść ze sobą własne instrumenty perkusyjne (wszystkie rodzaje bębnów i tamburynów). Uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę na temat tradycyjnych iberyjskich instrumentów perkusyjnych. Poznają różnorodne techniki gry, przynależne odrębnym instrumentom. Nauczą się tradycyjnych rytmów pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego.

COETUS to jedyna na świecie Iberyjska Orkiestra Perkusyjna. Twórcą grupy jest Aleix Tobias, który marzył o tym, aby razem na scenie mogły wybrzmieć wszystkie rodzaje instrumentów perkusyjnych pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego. Większość z nich stanowią instrumenty nieznane i zapomniane. Zespół inspiruje się tradycyjnymi rytmami i aranżuje je w nowoczesny sposób, wpisując je w intensywny dialog z głosami i śpiewem. Muzyka COETUS to żywiołowe kompozycje wypełnione radością życia i siłą.