powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Ludzie bez jutra" w ramach Kina Letniego Jazdów

Dziś o godz. 21.30 w Kinie Letnim Jazdów odbędzie się pierwszy pokaz z cyklu "Teatr w kinie". W programie przedwojenny film o głośnym skandalu - "Ludzie bez jutra".

Film "Ludzie bez jutra" z 1921 roku, na podstawie scenariusza Stanisława Jerzego Kozłowskiego, przedstawia głośny skandal z udziałem Marii Wisniowskiej - aktorki warszawskich scen rządowych, zamordowanej, jak głosi legenda - na własne życzenie, przez zakochanego w niej rosyjskiego oficera Barteniewa. Film wyemitowany zostanie ze ścieżką dźwiękową Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego. Seans poprzedzi krótkie wprowadzenie kuratorki cyklu Ewy Hevelke.

W Kinie Letnim Jazdów, w ramach piątkowego cyklu "Teatr w Kinie" (projekcje w każdy piątek o godz. 21.30) Instytut Teatralny zaprasza w podróż do teatralnego świata sprzed lat. Przedstawimy filmy, których akcja toczy się w teatrze lub jest z nim związana. Na ekranie pojawią się aktorzy w zaskakujących kreacjach: Gustaw Holoubek - filar teatru dramatycznego - w roli nieśmiałego autora, Eugeniusz Bodo - gwarantujący świetną rozrywkę - w przejmującej roli dramatycznej, a największy twardziel polskiego kina Bogusław Linda w musicalu. Pokażemy skandale, które wstrząsnęły XIX-wieczną teatralną Warszawą oraz to, co dzisiaj zaprząta jej uwagę.

***

Program cyklu "Teatr w kinie" na lipiec:

15.07, godz. 21.30 - "Strachy", reż. Eugeniusz Cękalski, Konrad Szołowski, 1938

22.07, godz. 21.30 - "Czarna perła", reż. Michał Waszyński, 1934

29.07, godz. 21.30 - "Misja Specjalna", reż. Janusz Rzeszewski, 1987

W soboty tematem przewodnim kina będzie muzyka w duchu midnight movies. W programie fabuły o śpiewających dziecięcych gangsterach, glamowym heavy metalu i prawdziwych ojcach indie-rocka, filmy dokumentalne, pseudodokumentalne i eksperymentalno-dokumentalne. Spotkamy samego Prince'a, ale także muzyków z zapominanych oraz w ogóle nieistniejących zespołów. Zobaczymy także operę partycypacyjną Karoliny Breguły oraz najgorszy polski film. W najbliższą sobotę 8 lipca o 22:00 "Oto 'Spinal Tap'" / "This Is Spinal Tap" w reżyserii Roba Reinera z 1984. To nie tylko ociekająca glamem i klimatem lat 80. satyra na show-biznes, ale dowód na to, jak cienka jest granica między prawdą a fikcją. Najsłynniejszy mockument świata to historia nieistniejącego zespołu hard rockowego, który potem wyruszył w prawdziwą trasę i nagrał prawdziwą płytę.

Kino Letnie Jazdów powstało w ramach projektu "Lato na Jazdowie" we współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej. Przestrzeń kina zaprojektowana została przez gruzińskiego artystę Gelę Patashuriego. Projekcje odbywać się będą w piątki oraz soboty po zmroku w Parku między Instytutem a CSW.

Na wszystkie seanse wstęp wolny.