powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Teatr w Starym Browarze

15 i 16 lipca Stary Browar zaprasza na spektakle Teatru Pijana Sypialnia - sztukę w wakacyjnej odsłonie. Wyluzowaną, w krótkich spodenkach, z perspektywy leżaka.

Sztuka w Starym Browarze ma różne oblicza. Od awangardowych przedstawień produkcji Stary Browar Nowy Taniec, przez tłumnie odwiedzane letnie kino, po zajęcia plastyczne dla dzieci, uczące je kreatywności i wrażliwości na piękno.

To już druga wizyta Teatru Pijana Sypialnia w parku Starego Browaru. Ten najbardziej rozchwytywany niezależny teatr w Polsce w ubiegłym roku przyciągnął i rozbawił tłumy. Tym razem odwiedzi Stary Browar ze swoją największą produkcją "Łojdyrydy" (16 aktorów i 8 muzyków) oraz najnowszym spektaklem "Latarnik". Wstęp wolny. Biorąc pod uwagę zeszłoroczne zainteresowanie, warto zabrać koc na wypadek gdyby skończyły się leżaki.

Występy Teatru Pijana Sypialnia to jedno z wielu wydarzeń artystycznych przygotowanych przez Stary Browar w ramach akcji "Lato w mieście by Stary Browar". W poniedziałki i piątki przez całe wakacje odbywają się tu warsztaty kreatywne i plastyczne, w środowe wieczory na Dziedzińcu Sztuki setki osób spotykają się w kinie plenerowym prezentującym filmy kultowe i klasykę. Kolejne wydarzenia w parku Starego Browaru to cykl artystycznych warsztatów dla dzieci Letnie Pogotowie Sztuki w dniach 18-22 lipca oraz koncert Młodej Polskiej Filharmonii z zespołem Vołosi, który odbędzie się 6 sierpnia.

-----

"ŁOJDYRYDY"

piątek, 15 lipca, godz. 20:00

Historia mieszkańców dwóch sąsiadujących miejscowości: Kopydliny i Samborza. Bohaterowie podejmują liczne próby ukrócenia ciągu nieszczęść, który dotyka obydwie wsie. Niestety ani obalenie władzy - Sołtysa, ani inwestycja związana z budową przydrożnego szaletu nie poprawiają sytuacji społeczności. Bezradni mieszkańcy czekają więc na pomoc z zewnątrz. Przybywają "wymodleni Panowie z Warszawy", którzy uczą miejscowych, jak pozyskiwać granty na promocję regionalnych produktów wśród których najważniejszym jest caffe latte z mleka prosto od krowy.

"Łojdyrydy" to komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką. Na scenie będą królować: kujawiak, oberek i mazur, park Starego Browaru wypełni ludowa muzyka w nowoczesnej odsłonie.

SCENARIUSZ: Karolina Lichocińska / Sławomir Narloch

CHOREOGRAFIA: Mariusz Żwierko

KIEROWNIK MUZYCZNY: Daniel Zieliński

REŻYSERIA / SCENOGRAFIA: Stanisław Dembski

AKTORZY: Jacuś - Sławomir Narloch, Szeptucha - Karolina Lichocińska, Sołtys - Sebastian Słomiński, Jola - Katarzyna Lasota, Duda - Jakub Pawlak, Hanka - Dorota Ptaszek, Baba I - Ewelina Chaberek, Baba II - Maja Piątkowska, Baba IV - Agnieszka Kijewska, Poradziak - Adam Hadi, Jagodzianka - Blanka Miętkiewicz, Chłopy - Wojciech Gawrych / Mariusz Żwierko / Michał Zieliński

oraz Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia

-----

"LATARNIK"

sobota, 16 lipca, godz. 20:00

Inspiracją do stworzenia scenariusza stała się twórczość Henryka Sienkiewicza. Akcja spektaklu rozpoczyna się w tajemniczym studiu telewizyjno-radiowym, w którym młodzi dziennikarze otrzymują zadanie: historię Skawińskiego - bohatera sienkiewiczowskiej noweli "Latarnik" - muszą przerobić na gorącego newsa, wiadomość, która ma porazić i zaszokować opinię publiczną.

Wykreowana rzeczywistość wymyka się spod kontroli. W studiu pojawia się kandydat na nowego latarnika. Młodzi dziennikarze okrzykują go pracownikiem latarni i pod jego wpływem wyruszają w podróż do Egiptu, w którym władzę sprawuje kot faraona. W finale spektaklu przenosimy się do "Baobabu" - knajpy, której właścicielem jest latarnik. W lokalu spotykają się postaci z dzieł Sienkiewicza - bohaterowie "W pustyni i w puszczy", "Quo Vadis", "Potopu", "Ogniem i mieczem" - wspominają czasy swojej świetności. Upijają się tajemniczymi trunkami serwowanymi przez gospodarza. W karcie drinków znajdziemy m.in. "Ognistego Nerona" i "Koktajl z języka Juranda".

Twórcy spektaklu zadają pytanie - czy sienkiewiczowscy bohaterowie są jeszcze na tyle atrakcyjnymi postaciami, żeby nadal kształtowały naszą świadomość? Czy są w stanie nas emocjonować i wzruszać? Uzupełnieniem spektaklu są pieśni Mieczysława Karłowicza i Stanisława Moniuszki. Tylko one sprawiają, że na twarzach przywoływanych postaci chociaż na chwile pojawia się uśmiech...

SCENARIUSZ: Sławomir Narloch

KIEROWNIK MUZYCZNY: Daniel Zieliński

REŻYSERIA: Stanisław Dembski

AKTORZY: Wojciech Gawrych / Adam Hadi / Katarzyna Lasota / Sławomir Narloch / Jakub Pawlak / Dorota Ptaszek / Sebastian Słomiński

oraz Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia