Wrocław. Rusza festiwal Brave Kids 2016

Od dwóch tygodni goszczą we Wrocławiu artyści z Maroka, Gruzji, Ukrainy, Meksyku i Słowacji. Jutro pokażą pierwszy wspólny spektakl.

«Bohaterką plakatu siódmej już edycji Brave Kids jest mała dziewczynka znad jeziora Ahémé, położonego nad Oceanem Atlantyckim w afrykańskim Beninie. Jej historia koresponduje z ideą Brave Festival, który od lat zaprasza do Wrocławia przedstawicieli ginących kultur. Dziecko z plakatu pochodzi ze społeczności dbającej o tradycyjną duchowość związaną z kultem wudu, szanującej święte lasy otaczające jezioro.

Brave Kids to warsztaty artystyczne zakończone wspólnym przedstawieniem, które staje się multikulturowym świętem. Uczestnicy często pochodzą ze środowisk wykluczonych przez biedę, bezdomność czy brak dostępu do edukacji. To dzieci ulicy, mieszkańcy slumsów, sieroty, wychowankowie domów dziecka. Wszystkie mają wspólną pasję - rozwijają swoje zainteresowania i talenty w domach kultury, w społecznych lokalnych organizacjach, w stowarzyszeniach artystycznych. Tak poznają nie tylko sztukę współczesną, ale też swoje korzenie i tradycje. Podczas festiwalu mieszkają u polskich rodzin, poznają ich kulturę, dzielą się swoimi zwyczajami. Do tej pory w Brave Kids wzięło udział 800 dzieci, 200 rodzin goszczących, 200 wolontariuszy i 6 tys. widzów.

W tym roku do Wrocławia przyjechały dzieci z Ośrodka Dziennego w Tbilisi, które uczą się tradycyjnych tańców. Poruszające się z gracją w pięknych kostiumach dziewczynki symbolizują krajobrazy Gruzji i kobiecą wytrwałość, chłopcy odgrywają sceny wojny, tradycji pasterskich czy miejskiego życia. Gości u nas również grupa z meksykańskiego sierocińca Casa Hogar Nueva Vida. Pokażą tańce wywodzące się z plemienia MIXE - jedynych rdzennych Amerykanów, których ziemie nigdy nie zostały podbite przez Hiszpanów. Przyjechali także mali Romowie ze Słowacji, uczniowie ukraińskiej szkoły teatralnej oraz tancerze z marokańskiego Związku Młodzieżowego Kultury i Rozwoju.

Od dwóch tygodni przygotowują wspólne przedstawienie, które będzie można zobaczyć jutro na otwartym pokazie w Centrum Kultury Wrocław-Zachód. Początek o godz. 17.30. Z kolei na 12 lipca zaplanowano wielki finał Brave Kids w Hali Stulecia. Wtedy zaprezentują się wszyscy uczestnicy warsztatów, którzy goszczą nie tylko we Wrocławiu, ale też Warszawie, Wałbrzychu oraz, po raz pierwszy, Koszycach na Słowacji.

Jutro rozpoczyna się także Brave Festival, któremu w tym roku towarzyszy hasło "Outcasts/Wykluczeni". Świętujący 20-lecie Teatr Pieśń Kozła pokaże na otwarcie premierowy spektakl "Crazy Gods" w reżyserii Grzegorza Brala.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego