powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Pruszcz Gd. Komedia satyryczna na Scenie Letniej

2 lipca na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim odbędzie się prapremiera spektaklu "Par paranoje" Charlesa Ludlama w reż. Adama Orzechowskiego.

Prapremiera przewrotnej komedii satyrycznej o awangardowej sztuce, współczesnych związkach i seksualnych obsesjach, a przede wszystkim zjadliwa karykatura pseudo osiągnięć współczesnej psychiatrii i psychoanalizy. Charles Ludlam, autor kultowej pruszczańsko-wybrzeżowej "Tajemniczej Irmy Vep" stworzył kapitalną partyturę dla czwórki błyskotliwych aktorów, potrafiących w tym materiale znaleźć punkt wyjścia również dla aktorskich improwizacji.

W spektaklu występują: Robert Ninkiewicz (Dr Leonard Silver), Anna Kociarz (Dr Karen Gold), Justyna Bartoszewicz (Eleanor), Cezary Rybiński (Freddy).

Prapremiera: 2 lipca na Scenie Letniej

Kolejne spektakle: 3, 5, 6 i 7 lipca na Scenie Malarnia, 30 lipca na Scenie Letniej, 11 i 12 sierpnia na Scenie Kameralnej

Spektakle realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

--

Charles Ludlam (ur. 1943 zm. 1987) - amerykański reżyser, dramaturg i aktor. Absolwent Uniwersytetu Hofstra oraz założyciel Ridiculous Theatrical Company w Nowym Jorku. Jego sztuki były pastiszami gotyckich powieści, utworów Szekspira, oper Wagnera, wytworów kultury popularnej, starych filmów oraz wszystkiego co mogło wywołać śmiech. Ludlam zazwyczaj występował w swoich sztukach i był szczególnie znany z ról kobiecych. Jego najpopularniejszą sztuką jest "Tajemnicza Irma Vep", która w 1991 roku była najczęściej wystawianym spektaklem w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku Charles Ludlam został pośmiertnie uhonorowany wprowadzeniem do American Theater Hall of Fame.