Gorzów Wlkp. Teatr Osterwy gra dla mieszkanców

W trakcie nadchodzących dni Gorzowa (1 - 3 lipca) w lubuskim mieście nie zabraknie atrakcji dla miłośników teatru. Ciekawe propozycje pojawią się na Scenie Letniej, a 2 lipca, w dniu kiedy przypadają "urodziny Gorzowa", specjalne wydarzenie dla mieszkańców miasta przygotował Teatr Osterwy.

Już 1 lipca o godz. 12.00, w ramach Sceny Letniej, Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza najmłodszych widzów na "Wierszyki - Wybryki", interaktywny spektakl w reż. Cezarego Żołyńskiego, zbudowany na kanwie zaskakujących, scenicznych interpretacji najbardziej lubianych i popularnych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy.

Następnego dnia, czyli w sobotę 2 lipca o godz. 20.30, na Scenie Letniej wystąpi Małgorzata Bogdańska oraz Edyta Herbuś. Aktorki zaprezentują się gorzowskiej publiczności w spektaklu "Diwa" (na zdjęciu) w reż. Grzegorza Kempinsky'ego, zrealizowanym w Teatrze Żelaznym w Katowicach. W warstwie fabularnej to podszyty humorem dramat dwóch aktorek, które spotykają się w dniu rozdania najważniejszej aktorskiej nagrody teatralnej, do której obydwie są nominowane. Matka (Małgorzata Bogdańska) to prawdziwa teatralna diwa z niesamowitym dorobkiem zawodowym, córka (Edyta Herbuś) jest popularną aktorką serialową. Konfrontacja obu kobiet to zderzenie dwóch pokoleń, dwóch różnych podejść do życia, sztuki i zawodu aktora. Wzruszająca podróż od śmiechu do łez, w której obie kobiety próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, co w życiu jest najważniejsze.

Weekend na Scenie Letniej zamknie recital ""Góry, góry, moja gwiazda i inne mieszczańskie romanse rosyjskie" (3 lipca, niedziela, godz. 20.30). Wystąpią: Zbigniew Stępniak (Polska) - bas, Irina Grachowska (Białoruś) - fortepian, Yuriy Rizun (Ukraina) - skrzypce, Krzysztof Koziatek (Polska) - wiolonczela. Solista, a zarazem twórca tego muzycznego spektaklu, ks. dr Zbigniew Stępniak, sięgnął po utwory kompozytorów żyjących w XIX i XX wieku, m.in. Michała Glinki, Piotra Bułachowa, Grigorija Ponomarienki oraz teksty poetyckie znakomitych rosyjskich autorów: m.in. Lermontowa, Puszkina i Turgieniewa. Występ wokalny wzbogacony zostanie ciekawostkami i informacjami z życia rosyjskich twórców.

2 lipca, w dniu kiedy przypadają 759 urodziny Gorzowa, niespodziankę dla mieszkańców miasta przygotował zespół Teatru Osterwy.

O godz. 22.00 na Placu Katedralnym rozpocznie się "Bal w Operze", inscenizacja satyrycznego poematu Juliana Tuwima w reż. Lecha Raczaka i Darii Anfelli. Jak każdy genialny utwór, dzieło Tuwima ma wymiar uniwersalny i atrakcyjny dla współczesnego widza, opisuje bowiem - satyrycznie i skrótowo - pewien ogólny porządek polityki, a także kult antywartości, jaką niezależnie od epoki stanowi pieniądz. W interpretacji Lecha Raczaka i Darii Anfelli Tuwimowski poemat stanie się wspaniałym widowiskiem teatralnym w przestrzeni miejskiej, pełnym barw, aktorskiej ekspresji oraz muzyki na żywo, w której zabrzmią takie szlagiery jak "Miłość ci wszystko wybaczy" oraz "Nasza jest noc". Spektakl zagrany w samym "sercu miasta", czyli na Placu Katedralnym, będzie ważnym i atrakcyjnym wydarzeniem kulturalnym wpisującym się w obchody tegorocznych Dni Gorzowa.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego