powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pokazy spektakli Maxim Gorki Theater z Berlina

Teatr Powszechny 3 i 4 lipca zaprezentuje na swoich scenach dwa spektakle Maxim Gorki Theater z Berlina, jednego z najbardziej innowacyjnych teatrów niemieckich, prekursora nowego, interaktywnego teatru dokumentalnego.

Pokazy spektakli "Common Ground" w reżyserii Yael Ronen i "In unserem Namen/W naszym imieniu" w reżyserii Sebastiana Nüblinga odbędą się w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

Festiwal Miasto Szczęśliwe ma charakter międzynarodowy - biorą w nim udział artyści i działacze społeczni nie tylko z warszawskiej Pragi, ale także z Niemiec, Belgii, Francji, Włoch i Austrii.

Współpraca, uczestnictwo, wolność, demokracja, wartości obywatelskie, niwelowanie podziałów społecznych - wszystkie te tematy nabierają w ostatnim czasie szczególnego znaczenia zarówno

w wymiarze lokalnym, jak i globalnym. Właśnie tym wartościom jest dedykowany Festiwal Miasto Szczęśliwe, którego pierwsza edycja, organizowana przez Teatr Powszechny, wpisuje się w plany warszawskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Pragi. Nazwa festiwalu nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery'ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców.

Festiwal rozpoczął się w maju i potrwa do końca sierpnia br.

Pełny harmonogram wydarzeń realizowanych w ramach Festiwalu na stronie: www.powszechny.com

***

"Common ground" - 3 lipca, 1900, Scena Duża

reżyseria: Yael Ronen

scenografia: Magda Willi

kostiumy: Lina Jakelski

video: Benjamin Krieg

dramaturg: Irina Szodruch

muzyka: Nils Ostendorf

obsada: Vernesa Berbo, Niels Bormann, Dejan Bućin, Mateja Meded, Jasmina Musić, Orit Nahmias, Aleksandar Radenković

Jugosławia - kraj, który zniknął pośród bratobójczych wojen lat 90-tych. Po raz drugi od 1914 roku Sarajewo stało się centrum tych niekończących się do dziś konfliktów. Wielu jego uczestników uciekło do Berlina - dla pracy, schronienia, innego życia. Jak ci Berlińczycy widzą jugosłowiański konflikt z dzisiejszej perspektywy? Jak dzieci sprawców i ofiar tej wojny współistnieją w Berlinie? Tytułowa "Common Ground" to wspólne sedno, fundament, na którym stoimy. W swoim nowym projekcie Yael Ronen gromadzi aktorów, którzy do Berlina przybyli z Belgradu i Sarajewa, Nowego Sadu i Prijedoru. Jak wygląda ich "wspólna ziemia"? Spektakl przygotowany został przez zespół, w oparciu o doświadczenie wspólnej wyprawy do Bośni, odbytych tam spotkań z ekspertami i członkami rodzin aktorów. Teatr staje się przestrzenią dyskusji o winie i karze, o przebaczaniu i zapominaniu, z pełną świadomością istnienia uprzedzeń, stereotypów i przeciwstawnych narracji.

***

"In unserm Namen/W naszym imieniu" - 4 lipca, 19.30, Scena Mała

reżyseria: Sebastian Nübling

tekst: Sebastian Nübling, Ludwig Haugk i Julia Pustet na motywach "Błagalnic" Ajschylosa, "Podopiecznych" Elfriede Jelinek, 42. Sesji Komisji Wolności Obywatelskich Bundestagu oraz oryginalnych tekstów aktorów

współpraca reżyserska, przygotowanie chóru, muzyka: Lars Wittershagen

scenografia: Magda Willi

wideo: Jesse Jonas Kracht

kostiumy: Ursula Leuenberger

dramaturgia: Ludwig Haugk

współpraca dramaturgiczna, research: Julia Pustet

obsada: Maryam Abu Khaled, Ayham Majid Agha, Tamer Arslan, Elmira Bahrami, Vernesa Berbo, Karim Daoud, Marina Frenk, Mateja Meded, Cynthia Micas, Orit Nahmias, Tim Porath, Dimitrij Schaad, Hasan Taşgn, Thomas Wodianka, Mehmet Ylmaz

"Podopieczni" Elfriede Jelinek rozpoczynają się od gorzkiej konstatacji: "Żyjemy, żyjemy".

Tekst dramatu jest reakcją noblistki na tragedię, jaka rozegrała się w 2013 roku u wybrzeży śródziemnomorskiej wyspy Lampedusa, a osią centralną - chór uchodźców opiewających swój ratunek. Inspiracją jest chór z "Błagalnic" Ajschylosa, greckiego dramatu opisującego rozterki obywateli Argos, stojących przed wyborem wzięcia w obronę błagających o azyl pięćdziesięciu kobiet z Egiptu lub odmowy tego azylu, celem uniknięcia konfliktu z ich prześladowcami. Chór mówi głosem tych, którzy nie mają swojej reprezentacji, którzy stają się "innymi". To przeciw tym "innym" budujemy mury i zasieki, kreujemy nowe zasady, zgodnie z którymi poszukiwanie schronienia i obrony traktowane jest jako przestępstwo. Czy zdajemy sobie sprawę z takiego biegu wydarzeń? Czy wiemy jakie decyzje podejmowane są w naszym imieniu?

W "In unserem Namen" reżyser Sebastian Nübling przeplata teksty Jelinek i Aischylosa, poszukując podstaw obecnej sytuacji politycznej. Przestrzeń teatru zmienia się w miejską agorę.

Jak zostać częścią społeczności, która cię nie chce, ale do której prawa przynależności możesz sobie kupić, jeśli cię stać? I co mówi to o tej społeczności?

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

współpraca: Miasto Szczęśliwe, Ogród Powszechny, Otwarta Ząbkowska

partnerzy: Współpraca programowa w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez

Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

goethe.de/swietujemy