Zamość. Aktorska para w Alei Sław

Zamościanka z urodzenia - aktorka Beata Ścibak i jej mąż - Jan Englert, aktor, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, mają tablice w zamojskiej Alei Sław na ul. Grodzkiej. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w sobotę, 18 czerwca.

«Pierwszy raz w Alei Sław odsłaniano naraz dwie tablice. Wykonał je - jak wszystkie pozostałe poświęcone: Janowi Machulskiemu, Janowi "Ptaszynowi" Wróblewskiemu, Krzysztofowi Zanussiemu, Januszowi Stannemu, Stefanowi Szmidtowi, Jerzemu Kowalczykowi, Marianowi Koniecznemu i Pawłowi Dudzińskiemu - artysta plastyk Bartłomiej Sęczawa. Na tablicach są odciski butów zamojskich gwiazd (tylko Paweł Dudziński się wyłamał - odbił bosą stopę).

Beata Ścibakówna założyła na uroczystość fioletowe szpilki, których odcisk jest na tablicy. Aktorka nie kryła wzruszenia po laudacji wygłoszonej przez Teresę Madej i po niezwykle serdecznym przyjęciu zgromadzonej publiczności. Ze łzami w oczach dziękowała Waldemarowi Zakrzewskiemu, twórcy teatru młodych, w którego grupie stawiała pierwsze aktorskie kroki. Podkreślała, że nie byłaby tym, kim jest, gdyby nie on. Tablice zadedykowała rodzicom.

Jan Englert mówił o roli małych ojczyzn, takich jak Zamość, i o potrzebie pielęgnowania wrażliwości na sztukę.

Beata Ścibakówna i Jan Englert są od pięciu lat patronami honorowymi trwającego właśnie Zamojskiego Lata Teatralnego. Patronat przyjęli po śmierci Jana Machulskiego, współtwórcy i lat opiekuna ZLT.

Muzyczną niespodziankę dla aktorów i gości Alei Sław przygotowała Orkiestra Kameralna Symfoników Zamojskich pod kierunkiem Piotra Redeła. Wydarzenie zorganizowały Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze", Wydział Kultury i Sportu UM Zamość i portal www.zamosconline.pl.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego