Wrocław. "Tosca" festiwalowo

W trzech miejscach akcji - w Katedrze św. Marii Magdaleny, w Operze Wrocławskiej oraz w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek - zostanie pokazana w lipcu "Tosca" w Giacomo Pucciniego. Spektakle grane będą w ramach Tauron Letniego Festiwalu Operowego.

Jedna z najsławniejszych oper wszechczasów, arcydzieło Giacomo Pucciniego, przedstawiciela opery werystycznej. Mimo chłodnego przyjęcia i wielu niepochlebnych opinii krytyków, Tosca w rok po premierze podbiła całe Włochy. O jej popularności wśród publiczności świadczy też fakt, że wrocławska inscenizacja z 1961 roku w ciągu kolejnych 20 lat została zagrana aż 192 razy.

Na scenie oglądamy poruszająca do głębi historię miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego, w którą wmieszały się okrutne historia i polityka, uosabiane przez złowrogiego Scarpię. Ten miłosny trójkąt zwiastuje dramat. Kompozytor po mistrzowsku przedstawił połączenie radości i posępnej śmierci, siły miłości i okrutnych tortur, jakich doświadczają bohaterowie.

Prawda uczuć głównych postaci, niezapomniane arie pełne czaru melodii, "teatr w teatrze", elementy wstrząsającego realizmu składają się na tę operę, zachwycającą kolejne pokolenia widzów od czasu rzymskiej prapremiery w 1900 r.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Tomasz Szreder, reżyserię Pierre-Jean Valentin. Za adaptację spektaklu odpowiada Adam Frontczak. Już po raz drugi we Wrocławiu dzieło Pucciniego wystawione zostanie w trzech historycznych miejscach miasta, co nawiązuje do zmian miejsca akcji opery.

***

Tosca", Giacomo Puccini

Opera Wrocławska

TAURON Letni Festiwal Operowy

Daty spektakli: 1, 2, 3, 8, 9, 10, 15, 16, 17 VII 2016

Spektakl odbywa się w trzech miejscach

I akt - Katedra św. Marii Magdaleny

II akt - Opera Wrocławska

III akt - Park Staromiejski

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego