Lublin. Artyści nowego cyrku na Carnavalu Sztukmistrzów

Kilkuset artystów nowego cyrku oraz mistrzów w chodzeniu po taśmach na dużej wysokości, z wielu krajów, przyjedzie do Lublina na festiwal Carnaval Sztukmistrzów, w dniach 28-31lipca. Większość atrakcji zaplanowano na ulicach miasta.

«Carnaval Sztukmistrzów odbywać się będzie już po raz siódmy. - To ważne wydarzenie dla Lublina, kreuje naszą markę, jako "miasta inspiracji". Staramy się budować wizerunek i tworzyć u nas ośrodek nowego cyrku i sztuki ulicznej. To także okazja zwiększenia dostępu do kultury dla wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy zasobność portfela - powiedział we wtorek na konferencji prasowej z-ca prezydenta Lublina Krzysztof Komorski.

Z tym festiwalem wiąże się najważniejsza kampania promocyjna Lublina w telewizji, radiu i internecie. W największych polskich miastach od początku lipca wystawionych będzie 100 bilboardów informujących o festiwalu - dodał Komorski.

Na Carnaval Sztukmistrzów przyjedzie ponad 150 artystów nowego cyrku z całej Europy, a także Kirgistanu, Izraela i Argentyny. Występować będą teatry prezentujące spektakle oparte na sztuce cyrkowej oraz klauni, akrobaci, żonglerzy. Większość przedstawień odbędzie się na ulicach i placach miasta. Buskerzy, czyli uliczni rozśmieszacze, mają wciągać publiczność do wspólnej zabawy.

- Motywem przewodnim będzie klaunada, która będzie się przewijać przez wszystkie punkty programu. Klaun to postać, która łączy przeciwieństwa, stoi pośrodku, katalizuje i łagodzi napięcia podczas karnawału - podkreśliła kuratorka artystyczna festiwalu Marta Kuczyńska.

Kilka dni przed festiwalem zaplanowano cykl występów w poszczególnych dzielnicach miasta pod hasłem "Cyrk podwórkowy". Uczestniczący w nich artyści będą starali się zainteresować mieszkańców, dorosłych i dzieci, sztuką cyrkową i zachęcić ich do oglądania widowisk festiwalowych. Przygotowano też warsztaty, na których pod okiem mistrzów będzie można spróbować wykonywania rozmaitych cyrkowych sztuczek.

Około 350 uczestników z ponad 30 krajów świata ma przybyć na Urban Highline Festiwal, czyli pokazy chodzenia na stalowych taśmach rozpiętych między najwyższymi budynkami w centrum Lublina. - największa tego typu impreza na świecie, przyjadą najlepsi mistrzowie - podkreślił jej koordynator Wojciech Sieńko. Takich taśm ma być 17, m.in. między Ratuszem a Bramą Krakowską, Wieżą Trynitarską i katedrą oraz między wieżowcami na ul. Wieniawskiej.

Rozegrane zostaną zawody w ewolucjach na linach, tzw. trickline. Zwykle zawodnicy wykonują salta i inne tricki na linach zawieszonych półtora metra nad ziemią. Tym razem liny będą 12 metrów nad ziemią, a zawodników, którzy spadną ma chronić siatka pod nimi.

W przyszłym roku kolejny Carnaval Sztukmistrzów będzie ponownie połączony z 40. Europejską Konwencją Żonglerską. Lublin jest jedynym miastem, które będzie gościło tę imprezę po raz drugi. Poprzednio odbywała się tu w 2012 r.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego